Trwa ładowanie...

Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce w 2018 roku

Avatar placeholder
03.01.2019 08:21
Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce w 2018 roku
Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce w 2018 roku (123rf.com)

Od pewnego czasu w Polsce istnieje większa dowolność w nadawaniu imion dzieciom. To sprawia, że rodzice częściej wybierają imiona nietypowe, rzadkie lub obcobrzmiące. Jakie dziwne imiona rodzice wybrali dla swoich dzieci?

1. Modne imiona dla dzieci

Od kilku lat w rankingach popularności na szczycie znajdują się takie imiona, jak Zuzanna, Zofia, Julia, Jan, Jakub i Antoni. Za jakiś czas ten trend może się jednak odwrócić. Rodzice coraz chętniej nadają dzieciom imiona nietypowe, zagraniczne lub rzadkie. Dzięki temu pojawia się większa różnorodność. Za kilka lat w klasie obok Julki usiądzie Dexter, a miejsce naprzeciwko zajmie dziewczynka o imieniu Nare. Jakie jeszcze nietypowe imiona rodzice wybrali dla swoich dzieci w 2018 roku?

2. Imiona dla dziewczynek

Inspiracje do nadania imienia dziecku mogą być różne - imię ulubionej postaci z książki, ulubionego piosenkarza, aktora czy innego celebryty. Są też imiona inspirowane kwiatami, imiona staropolskie czy zapożyczone z innych języków.

Zobacz film: "Szukasz imienia dla dziecka? Zobacz ranking"
Imiona, które nigdy nie wychodzą z mody
Imiona, które nigdy nie wychodzą z mody [5 zdjęć]

Moda jak to moda. Jest i przemija. Dotyczy to zarówno ubrań, kolorów, fryzur, jak i imion. Jeszcze kilka

zobacz galerię

W 2018 roku na świat przyszły dziewczynki, którym nadano imiona: Cirilla, Yeva, Warwara, Bajana, Klarysa, Kajra, Melanie, Aria, Karmen, Solomiia, Larisa, Daryna, Angela, Cataleya, Arya, Chloe, Layla, Lija, Amina, Elif, Kesja czy Arianna. Dziewczynki nie będą miały dużej konkurencji wśród rówieśniczek. Każde z tych imion nie zostało nadane więcej niż 8 razy.

3. Imiona dla chłopców

Jeśli chodzi o imiona nadawane chłopcom, niepodzielnie króluje Antoni, zaraz za nim jest Jakub, a pierwszą trójkę zamyka Jan. W 2018 roku dołączyło do nich kilkunastu chłopców o imionach dziwniejszych i bardziej nietypowych. Wśród nich warto wymienić takie imiona, jak: Nolan, Nazar, Artem, Milo, Czczibor, Francisco, Demjan, Ragnar, Ilian, January, Caspian, Akim, Cristin, Dexter, Kenzo, Asher, Aris, Enes, Gleb, Jayden i Kaj.

4. Zasady nadania imienia w Polsce

W Polsce, po zmianach w ustawie, rodzice mogą nadać dziecku imię obcobrzmiące i ustalić, jak ma zostać zapisane. Dzięki temu rodzice wybierając np. imię Jessica dla dziewczynki, nie muszą już godzić się na zapis ''Dżesika''. Można również nadać dziecku imię, które jednoznacznie nie wskazuje na jego płeć. Przed zmianą w ustawie nie było to możliwe. Co więcej, dziecko może też nosić imię zdrobniałe, np. Zosia czy Bartek, i będzie ono figurowało w oficjalnych dokumentach.

Dziecko może otrzymać maksymalnie dwa imiona, nie mogą być to imiona ośmieszające. Raz nadane imię rodzice mogą zmienić w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Nie ma potrzeby argumentowania decyzji o zmianie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze