Najczęstsze pytania o ząbkowanie
Ząbkowanie u dzieci jest procesem długim i często bolesnym. Rodzice często zastanawiają się, kiedy u ich dziecka pojawi się pierwszy ząbek i jakie symptomy będą zwiastować wyrzynanie zębów mlecznych.
- 1. Kiedy powinien pojawić się pierwszy ząbek?
- 2. Jak poznać, że u dziecka w niedługim czasie pojawi się pierwszy ząbek?
- 3. Jak złagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?
- 4. Jak dbać o higienę jamy ustnej w chwili ząbkowania oraz gdy pojawi się pierwszy ząbek?
- 5. Dziecko ząbkuje, ma podwyższoną temperaturę i nie chce jeść. Co robić?
1. Kiedy powinien pojawić się pierwszy ząbek?
Trudno wskazać konkretny miesiąc życia dziecka, jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna. Ząbkowanie u dzieci w dużej mierze uzależnione jest od predyspozycji genetycznych. U niektórych niemowląt pierwszy ząbek pojawia się już w drugim miesiącu życia, u innych – blisko pierwszych urodzin.
Jako pierwsze najczęściej pojawiają się dolne jedynki, ale niekiedy mogą to być górne dwójki lub jedynki.
2. Jak poznać, że u dziecka w niedługim czasie pojawi się pierwszy ząbek?
Czasem objawy towarzyszące ząbkowaniu daje się zauważyć u trzymiesięcznego niemowlaka, ale ząbek pojawi się dopiero za cztery miesiące. Ząbkowanie u dzieci jest bowiem procesem długim i złożonym. Jego najczęstszym objawem jest wkładanie do buzi rączki oraz zabawek, co ma związek ze swędzącymi dziąsłami. Ulgę przyniosą wówczas gryzaki. Symptomem, który zapowiada pojawienie się kolejnych ząbków, jest również obfite ślinienie się. Należy wówczas zadbać o ochronę delikatnej skóry buzi, zwłaszcza okolicy ust i brody. Skóra może być w tych miejscach zaczerwieniona (smaruj ją tłustym kremem dla niemowląt). By ochronić ubranie dziecka, ubieraj mu śliniaczek. Dziąsła mogą być rozpulchnione i czerwone, a maluch płaczliwy.
3. Jak złagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?
Gdy wyrzynają się zęby, dziąsła są bardzo wrażliwe i mogą boleć. Ulgę przyniesie dziecku ssanie i pocieranie dziąsłami gryzaka wypełnionego wodą (dla lepszego efektu warto go schłodzić w lodówce). Można również posmarować dziecku dziąsła specjalnym żelem (do kupienia w każdej aptece). Działa on przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nie zawsze jednak sposób ten przynosi ulgę na dłużej, a można go stosować maksymalnie dwa, trzy razy dziennie (kieruj się informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu leku). Gdy dziecko mocno płacze i nie może spać, można podać mu lek przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol). Opuchnięte dziąsła dziecka można również masować, wkładając do jego buzi umyty palec i delikatnie naciskając okolice wyrzynającego się ząbka.
4. Jak dbać o higienę jamy ustnej w chwili ząbkowania oraz gdy pojawi się pierwszy ząbek?
Codziennie należy przemywać dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Dbajmy również o przedmioty, które dziecko wkłada do buzi. Gryzaki i grzechotki należy często i starannie myć pod bieżącą wodą. Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka należy rozpocząć higienę jamy ustnej za pomocą specjalnej szczoteczki dla niemowląt (najczęściej silikonowej, nakładanej na palec). Używanie pasty do zębów dla dzieci nie jest konieczne.
Musisz to wiedzieć
5. Dziecko ząbkuje, ma podwyższoną temperaturę i nie chce jeść. Co robić?
Przede wszystkim ząbkującego dziecka nie należy zmuszać do jedzenia. Bolące dziąsła skutecznie utrudniają ssanie i rozdrabnianie pokarmu. Można przed karmieniem delikatnie posmarować obolałe miejsce żelem na ząbkowanie. Ząbkowanie u dzieci czasem łączy się ze stanem podgorączkowym. Część lekarzy jest zdania, że wysoka gorączka u niemowlaka (ok. 39°C) nie jest związana z ząbkowaniem i jej przyczyn należy szukać gdzie indziej. Jeśli więc dziecko ma kaszel, biegunkę, nudności lub wyraźnie widać, że źle się czuje, należy skonsultować się z pediatrą.