4 z 5Chłoniaki
Z tej grupy nowotworów najczęściej diagnozowana jest ziarnica złośliwa, znana także jako choroba Hodgkina. Nowotwór atakuje przede wszystkim pięcio- i sześciolatków, choć ryzyko jego wystąpienia jest duże także u dzieci w wieku dziewięciu i dziesięciu lat, zwłaszcza u chłopców. Choroba obejmuje m.in. śledzionę, węzły chłonne oraz migdałki, czyli najważniejsze elementy układu limfatycznego, wspomagającego transport cennych składników odżywczych i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz odpowiedzialnego za niszczenie wnikających do organizmu bakterii i wirusów.
Jednym z pierwszych objawów jest w tym przypadku powiększenie węzłów chłonnych. Chociaż jest to dość typowa oznaka różnych chorób okresu dziecięcego, przy tej chorobie ich rozmiar znacznie odbiega od normy, a ucisk nie wywołuje bólu. Warto pamiętać, że im maluch starszy, tym prawdopodobieństwo, że objaw ten wskazuje na raka, jest większe.
Pozostałe objawy nie są zbyt charakterystyczne, dlatego wczesne wykrycie tej choroby jest szczególnie trudne. Dziecko może zacząć chudnąć i gorączkować. Jest osłabione, a dodatkowo skarży się na bóle brzucha, kaszel i nocne poty. W niektórych przypadkach na jego ciele pojawia się wysypka.
Symptomy przypominają zatem zwykłą infekcję. Wykrycie nowotworu możliwe jest jedynie dzięki badaniom węzła chłonnego pobranego od dziecka w całości drogą biopsji.