Na świat przychodzą jako dziewczynki. Gdy kończą 12 lat, dzieje się coś niezwykłego
O tym zaskakującym zjawisku wie niewiele osób. Mowa o güevedoces, niezwykłych dzieciach, u których w wieku 12 lat dochodzi do samoistnej zmiany płci. Jak to jest możliwe?
Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.
1. Güevedoces. Dziewczynki, które stają się chłopcami
Nazywana rajem na ziemi Dominikana kusi karaibskimi plażami pokrytymi białym piaskiem i morzem o lazurowej barwie. Choć jest częstym kierunkiem podróży spragnionych egzotyki urlopowiczów, to chyba żaden z nich nie zdaje sobie sprawy z pewnego fenomenu.
Ma on miejsce w Salinas, niewielkim mieście na południowym zachodzie Dominikany. Tutaj około 2 proc. noworodków płci żeńskiej na przestrzeni dwunastu lat przejdzie niezwykłą przemianę. Młodym dziewczętom zacznie wyrastać na twarzy zarost. Pojawią się u nich taże męskie genitalia - prącie oraz jądra.
Te niezwykłe istoty określane są tu mianem güevedoces (dosłownie oznacza to "penis w wieku dwunastu lat") lub machihembras ("najpierw kobieta, potem mężczyzna").
Zjawisko zostało już wielokrotnie opisywane przez naukowców. Przedstawił je także program BBC "Countdown to life" ("Odliczanie do życia"). W materiale poznajemy Johnny’ego, chłopca, który na świat przyszedł jako Felicita oraz Carla, który wcześniej był Carlą. Swoją tożsamość płciową- niezgodną z płcią biologiczną ujawnioną podczas narodzin - odkryli znacznie wcześniej niż po 12. roku życia.
Los guevedoces: el extraño caso de niñas que se convierten en niños en República Dominicana http://t.co/tIIgbHlnbA pic.twitter.com/N90xQPgw1o
— BBC News Mundo (@bbcmundo) September 26, 2015
- Nigdy nie lubiłem przebierać się za dziewczynkę, a kiedy kupowali mi zabawki dla dziewczynek, nie zawracałem sobie głowy zabawą nimi. Kiedy widziałem grupę chłopców, zatrzymywałem się, żeby pograć z nimi w piłkę - mówił Johnny w programie.
2. Nauka zna odpowiedź
W Salinas żyje ok. 90 osób określanych jako güevedoces, ale fenomen ten występuje też w Papui Nowej Gwinei i Egipcie. Samo zjawisko doczekało się opracowania naukowego na łamach "Science" już w 1974 r., a zdjęcia güevedoces ukazały się w "American Journal of Medicine" trzy lata później.
Na początku lat 70. dr Julianne Imperato-McGinley, amerykańska endokrynolożka z Cornell Medical College, udała się na Dominikanę, by zbadać zjawisko güevedoces. To ona wraz z innymi badaczami odkryła, że ta grupa dotknięta jest mutacją genetyczną, która odpowiada za niedobór enzymu 5-alfa reduktazy (5AR).
Jego rolą w organizmie jest przekształcanie męskiego hormonu - testosteronu - w dihydro-testosteron (DHT). To on w okresie rozwoju embrionalnego odpowiada za rozwój prącia, moszny i prostaty. Z kolei w okresie dojrzewania sprzyja dalszemu rozwojowi męskich narządów płciowych i odpowiedzialny jest za pojawienie się męskiego zarostu.
W ten sposób osoby z niedoborem enzymu są płci męskiej, jednak dopiero w okresie dojrzewania, gdy organizm zalewa fala testosteronu, ta rzeczywista płeć może się ujawnić.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl