Trwa ładowanie...

Na co zwracać uwagę, wybierając fotelik dla przedszkolaka?

Wybór fotelika samochodowego powinien być bardzo dobrze przemyślany. Tu nie ma miejsca na żadne kompromisy, gdyż w grę wchodzi życie i zdrowie naszej pociechy. Jakimi kryteriami się kierować? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 15 maja 2015 roku dzieci, niezależnie od wieku, do osiągnięcia 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Zaniechanie tego obowiązku traktowane jest jako wykroczenie i może skutkować mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

O wiele istotniejszy jest jednak aspekt bezpieczeństwa. Gdy dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola, podróżuje samochodem zdecydowanie częściej. O poranku rodzicom nierzadko towarzyszy pośpiech i roztargnienie, a w takich warunkach o wypadek nietrudno.

Jak pokazują badania, niemal 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości ok. 2 km od miejsca zamieszkania, a blisko połowa – w odległości 8 km. Co więcej, do większości wypadków z udziałem najmłodszych pasażerów dochodzi w odległości 10 min drogi od domu. Nic zatem dziwnego, że wybór fotelika samochodowego nigdy nie może być przypadkowy.

1. Jak zadbać o bezpieczeństwo przedszkolaka w czasie podróży?

Im starsze dziecko, tym bardziej jest ciekawe świata. W czasie jazdy samochodem z zainteresowaniem podziwia krajobraz i obserwuje uliczny ruch. Potrzebuje jednak poczucia maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Takie warunki zapewnić może tylko dobrze dobrany fotelik samochodowy. Jest to duża inwestycja, jednak niezwykle istotna.

Wybór fotelików samochodowych na rynku jest ogromny, warto jednak zdecydować się na produkt najlepszej jakości. Tu na pierwszy plan wysuwa się wielokrotnie nagradzana marka Britax Römer i niedawno wprowadzony na rynek model KIDFIX III S. To fotelik samochodowy dodatkowo posiadający opatentowaną ochronę klatki piersiowej i karku podczas kolizji czołowej (XP-PAD).

Może pochwalić się również najszerszym i najdłuższym siedziskiem pośród dostępnych na rynku modeli oraz oparciem w kształcie litery V dla lepszego komfortu małego podróżnika. To, co jednak wyróżnia fotelik KIDFIX III S, to najwyższa klasa bezpieczeństwa. Oprócz wspomnianej poduszki XP-PAD posiada on również dodatkową ochronę okolic brzucha (SecureGuard), która ustawia i utrzymuje pas bezpieczeństwa na kościach miednicy dziecka, nawet gdy wierci się i porusza.

Fotelik KIDFIX III S od Britax Römer posiada ponadto dodatkową ochronę w przypadku zderzeń bocznych (SICT). System ten jest regulowany, a to oznacza, że bez problemu można go dopasować do każdego modelu auta.

2. Jak dopasować fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy, by spełniał swoją funkcję, powinien być odpowiednio zamontowany. To niezwykle ważne, choć niestety wielu z nas o tym zapomina. Warto w tym zakresie posłuchać doświadczonego głosu sprzedawcy, jak również przed zakupem przymierzyć fotelik do swojego samochodu, by sprawdzić, czy faktycznie będzie do niego pasować.

Dobrze jest, gdy dziecko ma możliwość sprawdzenia, czy wybrany model fotelika jest dla niego wygodny, zwłaszcza że będzie ono podróżować w nim przez dłuższy czas.

Trzeba też upewnić się, że wybrany przez nas fotelik samochodowy posiada homologację R44/04 lub R129, które oznaczają spełnienie rygorystycznych europejskich norm bezpieczeństwa.

Większość przedszkolaków codziennie podróżuje samochodem. Niezwykle ważne jest, by każda taka wyprawa była dla kilkulatka nie tylko bezpieczna, ale i komfortowa.

Partnerem artykułu jest marka Britax Römer

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.