Trwa ładowanie...

Na co uważać podczas wypoczynku z dziećmi na łonie natury? Groźna "psia pietruszka"

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
14.05.2021 18:09
Szczwół plamisty może wywoływać groźne zatrucia
Szczwół plamisty może wywoływać groźne zatrucia (123rf)

Uwaga na niebezpieczne rośliny, które rosną na wielu łąkach czy skwerach. Wyglądają niewinnie, ale cześć z nich może być śmiertelnie niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci. Poza barszczem Sosnowskiego koniecznie powinniśmy uważać na szczwół plamisty - popularnie nazywany psią pietruszką.

spis treści

1. Uwaga na niebezpieczne rośliny, które rosną na łąkach

W wakacje spędzamy z naszymi dziećmi więcej czasu na łonie natury. Ruch na świeżym powietrzu doskonale wpływa na nastrój, ale również wzmacnia układ odpornościowy. Warto jednak pamiętać, że na powszechnie dostępnych łąkach, skwerach czy nawet przydomowych ogródkach - mogą rosnąć rośliny, które są skrajnie niebezpiecznie, zwłaszcza dla najmłodszych.

Pietrasznik plamisty jest rośliną silnie trującą
Pietrasznik plamisty jest rośliną silnie trującą

Jednym z takich roślinnych drapieżników jest pietrasznik plamisty popularnie nazywany psią pietruszką, znany również jako szczwół plamisty, świńska wesz, weszka albo szaleń plamisty. To jedna z najbardziej trujących roślin z rodziny selerowatych. Niepozorna roślina jest podobna do chrzanu lub pietruszki.

2. Pietrasznik plamisty jest rośliną silnie trującą

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pietrasznik plamisty jest rośliną silnie trującą. Wszystkie jego części zawierają toksyczne związki chemiczne: cykutynę, koninę, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Latem najwięcej trujących związków znajduje się w części rośliny, która jest nad ziemią. Szczwół kwitnie w okresie od czerwca do początku września.

Spożycie albo polizanie psiej pietruszki może być bardzo groźne i prowadzi do zatrucia. Już w chwilę po zjedzeniu pojawiają się pierwsze sygnały toksyczności rośliny, takie jak silne pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu i osłabianie kończyn dolnych.

3. Objawy zatrucia psią pietruszką

Objawy zatrucia po zjedzeniu psiej pietruszki:

  • osłabienie,
  • utrata wrażliwości na bodźce,
  • skurcze,
  • drżenie mięśni,
  • obniżenie temperatury,
  • rozszerzone źrenice,
  • światłowstręt,
  • obfity ślinotok,
  • biegunka.

W skrajnych przypadkach może dojść do porażenia i śmierci z objawami uduszenia. Kilka lat temu w południowej Polsce zmarła osoba, która przez pomyłkę zjadła szczwół plamisty.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że roślinę łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Na szczęście psia pietruszka wydziela zupełnie inny zapach przypominający woń czosnku, który powinien nas zaalarmować, że to nie jest jadalna roślina, o której myślimy.

W przypadku spożycia psiej pietruszki, trzeba jak najszybciej wywołać wymioty, a potem przetransportować chorego do szpitala, gdzie wykonane będzie m.in. płukanie żołądka. Po zatruciu szczwołem przez dłuższy czas utrzymuje się porażenie lub osłabienie mięśni.

Inną niebezpieczną rośliną, którą łatwo spotkać podczas spacerów na łąkach jest barszcz Sosnowskiego. Kontakt z rośliną może doprowadzić do poważnych poparzeń skóry, w przypadku dzieci nawet ze skutkiem śmiertelnym. Roślina jest najgroźniejsza w słoneczne dni, bo furanokumaryny zawarte w barszczu pod wpływem promieni słonecznych wiążą się z DNA skóry.

Niebezpieczeństwo kontaktu z toksycznymi roślinami dotyczy przede wszystkim dzieci, które lubią rwać na łące czy w ogrodzie napotkane "kwiatki" i robić z nich bukiet, przyrządzać "zupkę", a nawet zjadać listki czy płatki.

Przed zabawą na łące warto ostrzec maluchy przed niebezpieczeństwem i zaobserwować, czy w ich najbliższym otoczeniu mogą znajdować się podejrzane chwasty.

Inne groźne rośliny, na które trzeba uważać, to m.in. miłek wiosenny, bieluń, naparstnica purpurowa, trzmielina pospolita, ostrokrzew kolczasty oraz cis pospolity.

Zobacz także: Niebezpieczne rośliny przed wejściem do jednego z bydgoskich przedszkoli. Ich spożycie może być śmiertelnie niebezpieczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze