Trwa ładowanie...

Cis jest silnie trujący. Lekarka ostrzega przed zatruciami u dzieci

Avatar placeholder
23.08.2021 18:12
Cis pospolity to częsta przyczyna zatruć wśród dzieci
Cis pospolity to częsta przyczyna zatruć wśród dzieci (Instagram)

Jest jesień, na drzewach i krzewach widoczne są ich owoce w apetycznych kolorach. Nic dziwnego, że dzieciom zdarza się po nie sięgać. Dlatego pediatrzy ostrzegają przed niebezpieczeństwem zatrucia cisem.

spis treści

1. Cis - objawy zatrucia

Cis pospolity, niewielki iglasty krzew, ma piękne, kuszące owoce. Nie każdy wie, że są również silnie trujące. Zawierają taksyny, toksyczne alkaloidy.

Pediatrzy zwracają uwagę, że jest to jedno z częstszych zatruć wśród dzieci. Alicja Jaczewska, pediatra w trakcie specjalizacji, na swoim Instagramie opublikowała nagranie, w którym ostrzega przed cisami.

Zobacz film: "Objawy zatrucia dioksynami"

Często hodujemy je w przydomowych ogródkach, podziwiamy na spacerach. Nie mamy świadomości, jak bardzo są niebezpieczne.

Lekarka Alicja Jaczewska ostrzega przed cisem
Lekarka Alicja Jaczewska ostrzega przed cisem (Instagram)

Cis pospolity, łac. Taxus baccata, jest w całości trujący. Po spożyciu pojawiają się bóle brzuchy, nudności, wymioty, biegunka. Dzieci mogą narzekać na senność, zawroty głowy, drgawki, duszności.

Dochodzi do spadku ciśnienia. Zaburzeniu ulega praca nerek, serca, układu oddechowego. W skrajnych przypadkach może dojść do zgonu. U kobiet w ciąży cis może prowadzić do poronień.

Lekarze mówią, że nawet jedna kulka cisa powinna skłaniać do przetransportowania dziecka do szpitala. Każdą wątpliwość lepiej rozpatrywać z lekarzami, nie czekając, aż stan dziecka ulegnie pogorszeniu.

W 2018 r. w mediach nagłośniono sprawę i zwracano uwagę na niebezpieczeństwo, jakim było stworzenie w parku Winnego w Zielonej Górze labiryntu dla dzieci obsadzonego cisami.

Podobnie szkodliwe działanie może mieć m.in. żywotnik (Thuja), bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium L.), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze