21-latka myślała, że jest w ciąży. Ginekolog postawił inną diagnozę
Hollie Welham była przekonana, że spodziewa się dziecka, gdy zaczęła odczuwać charakterystyczne dla ciąży objawy - mdłości, zawroty głowy, ból pleców. Niestety test ciążowy nie chciał pokazać upragnionych dwóch kresek. Kobieta udała się do ginekologa, który nie miał dla niej dobrych wiadomości.
1. Myślała, że jest w ciąży
- Zauważyłam, że mój brzuch staje się coraz większy. Byłam pewna, że niedługo powitam na świecie moje pierwsze dziecko - wspomina Hollie Welham.
21-latka postanowiła, że wykona test ciążowy, niestety wynik był negatywny. Kilka dni później powtórzyła badanie. Ponownie zobaczyła tylko jedną kreskę na teście.
- Skonsultowałam się z moim ginekologiem, ponieważ nie wiedziałam, co się dzieje. Testy były negatywne, a moje objawy nasilały się. Oprócz typowych dla ciąży objawów zauważyłam również nieregularne krwawienia - opowiada.
2. "Mój brzuch był ogromny"
Kobieta została skierowana na badanie USG.
- To właśnie wtedy dowiedziałam się, że nie jestem w ciąży. Okazało się, że mam torbiel jajnika - wyjaśnia.
Operację usunięcia torbieli zaplanowano na maj 2022 r. Do tego czasu zmiana urosła do 27 cm.
- Mój brzuch był ogromny. Lekarze twierdzili, że to z powodu nagromadzenia płynów - mówi Hollie.
Chirurdzy w szpitalu Musgrove w Taunton z powodzeniem usunęli torbiel wraz z prawym jajnikiem i jajowodem.
- Lekarze twierdzą, że zabieg nie powinien wpłynąć na moją płodność. Przez całą chorobą miałam ogromne wsparcie od mojej rodziny i chłopaka. Zdecydowałam, że podzielę się moją historią, by inne kobiety nie lekceważyły niepokojących objawów - podsumowuje 21-latka.
3. Torbiel jajnika
Torbiel jajnika (łac. cystis ovarii) to choroba kobieca, która polega na występowaniu w obrębie jajnika patologicznej przestrzeni płynowej otoczonej ścianą. Torbiele jajnika są zmianami łagodnymi.
Wśród torbieli jajnika wyróżnić można:
torbiele surowicze (torbiele proste),
torbiele endometrialne (torbiele czekoladowe),
torbiele dermatoidalne (torbiele skórzaste).
Przetrwały pęcherzyk Graffa jest zwykle torbielą o charakterze zmiany łagodnej, natomiast zmiany złośliwe skutkują rozwojem raka jajnika. Dla rokowania i leczenia torbieli bardzo ważne jest ich wczesne rozpoznanie.
Do głównych objawów torbieli jajników należą:
zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
krwawienia poza terminem miesiączki,
plamienia międzymiesiączkowe,
bóle w podbrzuszu,
bóle i kłucia jajnika,
omdlenia,
bóle głowy,
mdłości i wymioty,
wzdęcia i zaparcia,
częste oddawanie moczu.
Leczenie torbieli jajnika może odbywać się poprzez hormonoterapię lub wykonanie operacji chirurgicznej. Leczenie operacyjne może być przeprowadzane metodą tradycyjną lub laparoskopową. Klasyczne usunięcie torbieli jajnika stosuje się zawsze przy podejrzeniu zmian nowotworowych. Jeśli kobieta jest bardzo młoda i zamierza w przyszłości mieć dzieci, przeprowadza się operację laparoskopową.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl