Trwa ładowanie...

Mój mąż ma depresję – jak mu pomóc?

Avatar placeholder
07.06.2017 13:00
Mój mąż ma depresję – jak mu pomóc?
Mój mąż ma depresję – jak mu pomóc?

Depresja może dotknąć każdego. Nie chroni przed nią status społeczny ani znajomości. Jest to bardzo ciężka i poważna choroba, która sprawia, że człowiek funkcjonuje znacznie gorzej. Najczęściej chorują na nią kobiety, jednak dotyka ona także mężczyzn. Depresja nerwicowa może pojawić się z wielu przyczyn i są na nią narażeni wszyscy.

spis treści

1. Depresja u mężczyzn

Pomimo że mężczyźni są bardziej gruboskórni i rzadko okazują uczucia i emocje, to także oni muszą czasem zmagać się z depresją. Chociaż nastawieni są na działanie i nie mówią o uczuciach, to nie oznacza, że niczego nie czują. Nawet w małżeństwie, które wydawać by się mogło, że nie ma żadnych problemów, może się pojawić depresja. Może na nią zachorować mąż. Depresja dotyka wtedy nie tylko jego, ale także całą rodzinę. Objawy mogą przyczynić się nawet do kryzysu w małżeństwie. Mężczyzna, który cierpi na depresję, może mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem. Choroba może uniemożliwiać mu pracę zawodową, sprawiać, że nie będzie on w stanie wykonywać swoich codziennych obowiązków. Bardzo często chory na depresję mężczyzna nie jest w stanie zajmować się swoją rodziną i wszystkie obowiązki spadają na barki kobiety.

2. Leczenie depresji

Nieważne, na jaką depresję cierpi chory. Może to być depresja klasyczna lub nerwicowa. Najważniejsze jest, aby udzielić mu pomocy. Warto wiedzieć, że im wcześniej zauważymy objawy depresji i zaczniemy ją leczyć, tym szansa na pełne wyzdrowienie będzie znacznie większa. Mężczyźni mają jednak problem z przyznawaniem się, że nie radzą sobie ze swoimi rolami i obowiązkami. Powinni jednak wiedzieć, że zaburzenia depresyjne są od nich niezależne i muszą skorzystać z fachowej pomocy, aby wyleczyć chorobę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Bardzo ważną rolę w leczeniu depresji u męża odgrywa żona
Bardzo ważną rolę w leczeniu depresji u męża odgrywa żona

Bardzo ważne jest to, aby cała rodzina starała się pomóc mężczyźnie. Trzeba to jednak robić z delikatnością. Niezbędna jest szczera rozmowa, przedstawienie powagi sytuacji i zaproponowanie rozwiązania. Najlepiej, gdyby cierpiący na depresję mąż miał poczucie, że to on podejmuje decyzję na podstawie możliwości, jakie przekazują mu członkowie rodziny. To może zmotywować go do działania.

3. Rola żony w leczeniu depresji

W procesie leczenia depresji męża bardzo dużą rolę odgrywa żona. Jej pomoc jest nieoceniona. To właśnie na jej barkach spoczywa większość obowiązków domowych, kiedy mąż cierpi na depresję. To ona musi starać się o to, aby utrzymywać jak najlepszy kontakt z mężem. Powinna potrafić zrozumieć jego sytuację i starać się mu pomóc. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne wsparcie jest niezwykle ważne w przypadku leczenia depresji. Dzięki temu można pomóc choremu, a także można zauważyć ewentualne zmiany na lepsze lub gorsze i szybciej reagować.

5 oznak, że masz toksycznego rodzica
5 oznak, że masz toksycznego rodzica [8 zdjęć]

Kontrolowanie prywatnej korespondencji, grona znajomych, wyjść. Wyzywanie od egoistów i niewdzięczników.

zobacz galerię

Żona powinna motywować męża do działania, do walki z chorobą, ale w żadnym wypadku nie może traktować go jako dziecko. Nie może dopuścić do tego, aby wycofał się całkowicie z życia rodzinnego. On musi czuć się potrzebny. Więc oprócz leczenia należy go motywować do tego, aby brał udział w życiu rodziny. Mężczyzna musi wiedzieć, że jest niezastąpiony i potrzebny. Dzięki temu będzie w stanie odbudować swoją samoocenę, a jego pewność siebie wzrośnie. Depresja nerwicowa nie znika z dnia na dzień, potrzeba na to czasu. Trzeba też wyeliminować przyczyny, w związku z którymi się pojawiła. Depresja atakuje psychikę i dlatego tak ważne jest jej wzmocnienie. Wszelkie działania, które wpływają na wzmocnienie i poprawę stanu psychicznego chorego, są wskazane. Dzięki temu, że będzie on stawał się silniejszy psychicznie, będzie też mógł łatwiej pokonać chorobę. Odpowiednie wsparcie ze strony żony i całej rodziny znacznie przyspiesza ten proces. To właśnie pomoc bliskich ma kluczowe znaczenie w leczeniu depresji męża. Pomoc, wyrozumiałość, bliskość, poczucie więzi – to wszystko pomaga w powrocie do zdrowia.

To musisz wiedzieć:

Należy pamiętać o tym, że mężczyźni, chociaż nie okazują swoich emocji, mają uczucia. Dlatego też, jeśli pojawią się problemy ponad ich siły, to mogą sobie z nimi nie poradzić. Wtedy właśnie może zaatakować depresja. Dlatego warto zwracać szczególną uwagą na stan, w jakim znajduje się nasz partner. Im wcześniej zauważymy, że dzieje się coś złego, tym szybciej będzie można temu przeciwdziałać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze