Trwa ładowanie...

Leczenie depresji nerwicowej przez psychoterapię

W leczeniu depresji nerwicowej stosuje się terapię psychodynamiczną, interpersonalną i kognitywno-behawioralną. Wybór rodzaju terapii jest uzależniony m.in. od przyczyny depresji. W zależności od sytuacji rodzinnej lub emocjonalnej pacjenta może on uczestniczyć w terapii indywidualnej lub grupowej, terapii dla par albo terapii rodzinnej.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Przyczyny depresji nerwicowej

Depresją nerwicową nazywamy rodzaj stanu psychicznego, dla którego typowy jest smutek, brak motywacji do działania, uczucie wewnętrznej pustki i przygnębienie. Obniżenie nastroju ma charakter przewlekły. Przyczyną stanu depresyjnego może być śmierć bliskiej osoby, zmaganie się z przewlekłą chorobą i uzależnieniem. Czynnikiem wywołującym depresję może być zmiana w życiu związana z przejściem na emeryturę lub przeprowadzką do innego miasta. Przyczyną choroby może być również poczucie wyizolowania i osamotnienia, z którym mają związek konflikty rodzinne i w miejscu pracy.

To musisz wiedzieć:

2. Jak wyleczyć depresję?

Sposobem leczenia depresji jest psychoterapia. W trakcie sesji terapeutycznych pacjent poznaje mechanizm uaktywniania się stanów depresyjnych. Współpraca pacjenta z psychologiem ma na celu zidentyfikowanie przyczyn, które są odpowiedzialne za utrzymanie depresji, i rozwiązanie tych problemów. W zależności od emocjonalnej lub rodzinnej sytuacji pacjenta może on uczestniczyć w zajęciach terapii indywidualnej lub grupowej (gdzie można wymienić doświadczenia). Wyróżnia się też terapię par, która pomaga zrozumieć powody depresji nerwicowej u jednego z partnerów w celu usprawnienia komunikacji między nimi. W terapię rodzinną są zaangażowani bliscy krewni pacjenta z depresją, którzy uczą się, na czym polega ta choroba, z jakimi dolegliwościami zmaga się bliska im osoba oraz jak jej pomóc.

W leczeniu depresji nerwicowej stosuje się różne rodzaje terapii
W leczeniu depresji nerwicowej stosuje się różne rodzaje terapii

Poza terapią indywidualną i grupową, terapią par i rodzin wskazuje się trzy rodzaje terapii depresji. Są to terapia psychodynamiczna, terapia interpersonalna i terapia kognitywno-behawioralna. W przypadku pacjentów, u których depresja stanowi rezultat problemów z dzieciństwa i nierozwiązanych konfliktów, stosuje się terapię psychodynamiczną. Spotkania z terapeutą mają pomóc choremu zrozumieć lęki związane z jego przeszłością. W czasie sesji terapeutycznej chory na nowo przeżywa niepokojące go sytuacje, rozmawiając o nich z psychologiem.

Z kolei celem terapii interpersonalnej jest usprawnienie kontaktów pacjenta z członkami rodziny i znajomymi. W czasie sesji terapeuta koncentruje się na poprawie sposobów komunikowania się pacjenta i podniesieniu jego samooceny. Wysoką skuteczność terapii interpersonalnej odnotowuje się w przypadku depresji, która została spowodowana śmiercią bliskiej osoby lub rozstaniem. Terapia poznawczo-behawioralna służy zmianie wyobrażenia pacjenta na swój temat. Psycholog dąży do modyfikacji opinii chorego o innych osobach i o sobie z negatywnych na pozytywne. Terapia ta znajduje zastosowanie w leczeniu osób o niskiej samoocenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.