Trwa ładowanie...

Mocne zdjęcie, które powinien zobaczyć każdy rodzic. 5-latek cudem uniknął tragedii

Avatar placeholder
Małgorzata Banach 21.09.2022 08:34
Lekarz pokazał zdjęcie RTG.
Lekarz pokazał zdjęcie RTG. (Facebook)

Gdy zaczynamy dzieciom rozszerzać dietę, uważamy, by pokarmy miały odpowiednią konsystencję i kształt. Ma to zminimalizować ryzyko zadławienia się. Zdjęcie opublikowane przez lekarza powinno być przestrogą dla rodziców, pokazuje ono, jak niewiele potrzeba, by doszło do tragedii.

Owoce, które dzieci mogą połknąć w całości, powinny być pokrojone na mniejsze kawałki przed podaniem
Owoce, które dzieci mogą połknąć w całości, powinny być pokrojone na mniejsze kawałki przed podaniem (Getty Images)

1. Zdjęcie RTG. pięciolatka przeraziło rodziców

Lekarz opublikował na Facebooku zdjęcie rentgenowskie jednego ze swoich pacjentów, by przypomnieć rodzicom, jak ważna jest wielkość i kształt pokarmów, jakie serwujemy dzieciom.

Zdjęcie RTG pięcoletniego chłopca
Zdjęcie RTG pięcoletniego chłopca (Facebook)

Na zdjęciu RTG widać, jak winogrono utknęło w przełyku dziecka. Pięciolatek miał wiele szczęścia, że jego drogi oddechowe częściowo były drożne w przeciwnym razie, mogłoby się to skończyć tragicznie.

2. Lekarze ostrzegają rodziców

Lekarze zwracają rodzicom uwagę, by nie podawać dzieciom pokarmów, które łatwo połknąć w całości.

Dr Jamie Cooper, który na co dzień pracuje w szpitalu dziecięcym The Royal Aberdeen, wielokrotnie miał do czynienia z przypadkami dławienia się dzieci owocami. Zwraca uwagę, by rodzice pamiętali o przekrojeniu ich, zanim podadzą je dzieciom. Owoce powinny być pokrojone w ćwiartki lub na mniejsze kawałki, by dzieci mogły je bezpiecznie jeść.

Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden szczegół. Gdy kroimy dzieciom owoce takie jak winogrono lub pomidorki cherry, powinniśmy to robić wzdłuż owocu. W ten sposób kawałki będą mniejsze i owoc nie utknie w jego przełyku dziecka.

Niezależnie od tego, czy nasze dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę z rozszerzaniem diety, czy mają już kilka lat, zawsze w czasie jedzenia, powinny znajdować się pod czujnym okiem opiekuna. Warto też zwracać uwagę starszym dzieciom, by dokładnie gryzły pokarmy. Nie tylko zminimalizuje to ryzyko zadławienia, ale także ułatwi trawienie.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze