Trwa ładowanie...

Mnożenie pisemne. Jak szybko je opanować?

Mnożenie pisemne to umiejętność, która przydaje się nam przez całe życie. Bardzo łatwo je zrozumieć, wystarczy raz opanować regułę, aby bez kłopotów mnożyć przez siebie nawet bardzo duże liczby. Jak pomóc dziecku opanować mnożenie pisemne?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Czym jest mnożenie pisemne?

W pierwszych latach szkoły podstawowej uczymy się tabliczki mnożenia, w której każdy z czynników jest pojedynczą cyfrą. Jeśli się tylko do tego przyłożymy i solidnie jej nauczymy, takie mnożenie nie powinno sprawiać trudności.

Problem może pojawić się, gdy jeden z czynników będzie liczbą dwucyfrową. Warto wtedy wykonać mnożenie pisemne, inaczej nazywane liczeniem w słupku.

Mnożenie pisemne to jedno z podstawowych zagadnień matematycznych, które bardzo jest bardzo przydatne, szczególnie gdy nie mamy pod ręką kalkulatora.

Opanowanie mnożenia pisemnego nie należy do trudnych, stąd też uczą się tego sposobu uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej. Aby wykonać działanie, potrzebne będą jedynie kartka papieru, długopis i tylko to wystarczy, by obliczyć mnożenie przez wielocyfrowe liczby. Jak to zrobić?

Triki na naukę tabliczki mnożenia. Policz na palcach
Triki na naukę tabliczki mnożenia. Policz na palcach

Nauka tabliczki mnożenia to dla wielu uczniów trudne wyzwanie. W dobie dostępności do kalkulatorów budzi...

przeczytaj artykuł

2. W jaki sposób mnożymy pisemnie?

Mnożenie pisemne jest bardzo łatwe, jeśli jednym z czynników jest pojedyncza cyfra. W tej sytuacji dłuższy czynnik piszemy wyżej, krótszy niżej, tak aby zgadzały się dziesiątki i jedności, a następnie mnożymy ją przez wszystkie kolejne elementy większej liczby, wyniki wpisując pod kreską.

Nieco trudniej jest, gdy chcemy pomnożyć liczby, z których każdy czynnik jest liczbą co najmniej dwucyfrową, jednak również w szybki sposób można opanować reguły tego mnożenia.

Proces wygląda podobnie, jednak wymaga zachowania odpowiedniej kolejności. W pierwszej kolejności mnożymy jedności, następnie dziesiątki, setki, tysiące etc. Wyniki, które otrzymamy, umieszczamy pod kreską jeden pod drugim, na samym końcu zaś czytamy je jako jedną liczbę i jest to otrzymany iloczyn - wynik naszego mnożenia.

Wzory skróconego mnożenia
Wzory skróconego mnożenia

Czym są wzory skróconego mnożenia? Jakie są przykłady wzorów skróconego mnożenia? Jak obliczyć kwadrat...

przeczytaj artykuł

3. Mnożenie pisemne liczb z przecinkiem

Dla tych, którzy opanowali już mnożenie pisemne zwykłych liczb, mnożenie liczb z przecinkiem może wydawać się dużo trudniejsze. Jak się okazuje, niepotrzebnie.

W przypadku mnożenia tego typu liczb postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku liczb całkowitych: rozpisujemy je w słupku, mnożymy poszczególne cyfry, a na końcu dodajemy.

Różnica polega na tym, że przed podawaniem ostatecznego wyniku musimy sprawdzić, ile miejsc po przecinku wystąpiło we wszystkich mnożonych składnikach i tyle właśnie należy odliczyć w iloczynie. Gotowe!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.