Mnożenie pisemne. Jak szybko je opanować?
Mnożenie pisemne to umiejętność, która przydaje się nam przez całe życie. Bardzo łatwo je zrozumieć, wystarczy raz opanować regułę, aby bez kłopotów mnożyć przez siebie nawet bardzo duże liczby. Jak pomóc dziecku opanować mnożenie pisemne?
1. Czym jest mnożenie pisemne?
W pierwszych latach szkoły podstawowej uczymy się tabliczki mnożenia, w której każdy z czynników jest pojedynczą cyfrą. Jeśli się tylko do tego przyłożymy i solidnie jej nauczymy, takie mnożenie nie powinno sprawiać trudności.
Problem może pojawić się, gdy jeden z czynników będzie liczbą dwucyfrową. Warto wtedy wykonać mnożenie pisemne, inaczej nazywane liczeniem w słupku.
Mnożenie pisemne to jedno z podstawowych zagadnień matematycznych, które bardzo jest bardzo przydatne, szczególnie gdy nie mamy pod ręką kalkulatora.
Opanowanie mnożenia pisemnego nie należy do trudnych, stąd też uczą się tego sposobu uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej. Aby wykonać działanie, potrzebne będą jedynie kartka papieru, długopis i tylko to wystarczy, by obliczyć mnożenie przez wielocyfrowe liczby. Jak to zrobić?
2. W jaki sposób mnożymy pisemnie?
Mnożenie pisemne jest bardzo łatwe, jeśli jednym z czynników jest pojedyncza cyfra. W tej sytuacji dłuższy czynnik piszemy wyżej, krótszy niżej, tak aby zgadzały się dziesiątki i jedności, a następnie mnożymy ją przez wszystkie kolejne elementy większej liczby, wyniki wpisując pod kreską.
Nieco trudniej jest, gdy chcemy pomnożyć liczby, z których każdy czynnik jest liczbą co najmniej dwucyfrową, jednak również w szybki sposób można opanować reguły tego mnożenia.
Proces wygląda podobnie, jednak wymaga zachowania odpowiedniej kolejności. W pierwszej kolejności mnożymy jedności, następnie dziesiątki, setki, tysiące etc. Wyniki, które otrzymamy, umieszczamy pod kreską jeden pod drugim, na samym końcu zaś czytamy je jako jedną liczbę i jest to otrzymany iloczyn - wynik naszego mnożenia.
3. Mnożenie pisemne liczb z przecinkiem
Dla tych, którzy opanowali już mnożenie pisemne zwykłych liczb, mnożenie liczb z przecinkiem może wydawać się dużo trudniejsze. Jak się okazuje, niepotrzebnie.
W przypadku mnożenia tego typu liczb postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku liczb całkowitych: rozpisujemy je w słupku, mnożymy poszczególne cyfry, a na końcu dodajemy.
Różnica polega na tym, że przed podawaniem ostatecznego wyniku musimy sprawdzić, ile miejsc po przecinku wystąpiło we wszystkich mnożonych składnikach i tyle właśnie należy odliczyć w iloczynie. Gotowe!