Trwa ładowanie...

Mleko konopne dobre na wiele dolegliwości

Mleko konopne dobre na wiele dolegliwości
Mleko konopne dobre na wiele dolegliwości

Ma orzechowy, łagodny smak i jest kopalnią witamin i minerałów. Mleko konopne, popularne w medycynie ajurwedyjskiej, wkracza do polskiej kuchni.

1. Niezwykłe mleko

Mleko konopne jest źródłem wielu minerałów: wapnia, żelaza, fosforu czy potasu. Zawiera też sporo białka i witamin (A, E, D oraz z grupy B). To także kopalnia kwasów omega-3 i omega-6. Jest lekkostrawne i pożywne.

Wzmacnia serce i poprawia pracę układu krążenia. Stosowane jest w czasie rekonwalescencji, po chorobach, kuracjach oczyszczających, w przemęczeniu i po ścisłej diecie. Zalecane nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Poprawia odporność. Ma właściwości przeciwzapalne.

Mleko konopne przyczynia się także do redukcji zbyt wysokiego cholesterolu. Reguluje też metabolizm.

Zobacz film: "Nieocenione właściwości nasion chia"

Znane jest także z właściwości pielęgnacyjnych. Włosy stają się po nim mocniejsza, a skóra gładsza i dobrze odżywiona.

2. Mleko konopne – sposób przygotowania

By przyrządzić preparat potrzebujemy kilku składników:

  • 2,5 szklanki wody,
  • 2-3 łyżki nasion konopi łuskanych,
  • 2 łyżki nasion chia,
  • łyżki miodu,
  • łyżeczki oleju kokosowego,
  • łyżeczki cynamonu,
  • 1/4 łyżeczki kardamonu,
  • 1/4 łyżeczki imbiru w proszku,
  • szczypty szafranu,
  • szczypty kurkumy.

Do garnka wlewamy wodę i wcześniej namoczone przez noc nasiona konopi. Wrzucamy pozostałe składniki: nasiona chia, miód, olej kokosowy i przyprawy. Można dodać też łyżeczkę kakao.

Całość miksujemy kilka minut tak, by nie było drobinek. Można jeszcze przecedzić mleko przez sitko albo gazę. Przechowujemy w lodówce, nie dłużej niż 3 dni.

3. Cenne składniki

10 zdrowych (i tanich!) produktów
10 zdrowych (i tanich!) produktów [11 zdjęć]

Nie musisz wydawać kroci na zdrowe jedzenie! Sprawdź, które produkty nie zrujnują twojego budżetu, a

zobacz galerię

Składniki z których przyrządza się mleko konopne są pełne cennych substancji.

Nasiona chia słyną z dużej ilości kwasów omega-3, które poprawiają pracę mózgu, nastrój i koncentrację. Zawierają także żelazo, cynk. Pierwiastki te wzmacniają włosy, skórę oraz paznokcie. Nasiona są także kopalnią selenu i błonnika, który oczyszcza organizm z toksyn. Te małe nasionka są pożywne i dodają energii.

Nasiona konopi to źródło witaminy E, silnego przeciwutleniacza, a także żelaza, wapnia, cynku, fosforu. To także kopalnia dobrze przyswajalnego białka.

Konopie zapewniają wszystkie niezbędne aminokwasy.

Używać możemy je jako dodatek do pieczywa, sałatek i koktajli owocowych.

4. Szczypta przypraw

To musisz wiedzieć:

Egzotyczne przyprawy zawarte w miksturze nie tylko dodają smaku i aromatu. Dostarczają cennych substancji i mają korzystny wpływ na organizm. Imbir zwiększa krążenie krwi i rozgrzewa organizm. Leczy przeziębienia dzięki zawartym substancjom przeciwzapalnym.

Szafran to "lek" na przeziębienia. Zawiera sporo witamin C, A oraz B6. To także skarbnica wapnia, żelaza, magnezu i fosforu.

Kurkuma ma silne właściwości przeciwnowotworowe, dzięki zawartym w niej polifenolom, zwłaszcza kurkuminie. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Kurkuma ułatwia także trawienie. Jest składnikiem leków na wątrobę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze