Mindfulness. Co to jest, na czym polega, jakie są korzyści?
Mindfulness to trening uważności - zwracanie uwagi na odczuwane emocje, myśli i doznania bez oceniania ich. Przeznaczony jest głównie dla osób, które nie najlepiej radzą sobie z negatywnymi emocjami i stresem, może być pomocny również w przypadku depresji, zaburzeń odżywiania czy uzależnień. Na czym polega trening mindfulness? Jakie efekty daje? Czy dzieci mogą w nim uczestniczyć?
1. Co to jest mindfulness?
Pod pojęciem mindfulness kryje się praktyka uważności - skupiania się na tym, co dzieje się tu i teraz. W ten sposób nazywany jest również stan podwyższonej świadomości chwili obecnej z jednoczesną akceptacją doznań, uczuć i myśli, które w danej chwili odczuwamy.
Trening uważności można praktykować jako medytację, choć nie jest to konieczne. Najważniejsza jest regularność, która stopniowo wpływa na zmianę sposobu myślenia. Dlatego też mindfulness jest cennym narzędziem terapeutycznym w przypadku problemów zdrowotnych, a przede wszystkim dolegliwości psychosomatycznych.
Mindfulnes wywodzi się z tradycji buddyjskiej, liczącej sobie ponad 2,5 tysiąca lat. Do współczesnej psychologi wprowadzona została w latach 70. XX wieku, a przyczyniły się do tego takie osoby jak Jon Kabat Zinn czy Herbert Benson.
2. Na czym polega mindfulness?
Mindfuless to praktyka, która polega na ćwiczeniu umysłu w celu zwiększenia energii życiowej, zachowania dobrego zdrowia, oczyszczenia umysłu oraz rozwinięcia współczucia i cierpliwości. Jest to także świetna metoda na wyciszenie.
Pod koniec lat 70. XX wieku opracowano medyczny i psychologiczny program dla osób cierpiących na nadciśnienie, depresję, zaburzenia trawienia lub chroniczny ból. Celem była redukcja stresu oraz napięcia poprzez koncentrowanie się na bieżącym doświadczeniu.
Metoda ta była na tyle skuteczna, że z czasem zaczęto z niej korzystać na całym świecie, nie tylko w ramach terapii. Można powiedzieć, że mindfulness stał się dla wielu osób stylem życia. Dzięki tym ćwiczeniom, gdy skupiamy się np. na oddechu, uczymy się zauważać nasze myśli i nie skupiając się na nich, pozwalamy im przepłynąć.
Mindfulness zakłada, że medytując, odnotujemy pojawiające się myśli i emocje, które im towarzyszą, a następnie pozwolimy im odpłynać.
Trening ten możemy wdrożyć do codziennych czynności, aby zauważać codzienne, pozornie mało ważne czynności, jak picie porannej kawy, dojazd do pracy czy spotkanie ze znajomymi i cieszyć się nimi, tu i teraz.
3. Jakie są korzyści ze stosowania mindfulness?
W opinii ekspertów trening uważności przynosi korzyści każdemu, kto go praktykuje. Są to między innymi:
- poprawa koncentracji;
- ograniczenie impulsywności;
- poprawa samokontroli;
- obiektywność;
- zwiększona elastyczność psychologiczna;
- spokój i przejrzystość myślenia;
- poprawa inteligencji emocjonalnej;
- zwiększona uwaga;
- zwiększone współczucie w stosunku do innych osób;
- samoakceptacja.
Trening ten przynosi korzystne efekty także w przypadku niektórych chorób, takich jak:
- stwardnienie rozsiane;
- choroba Parkinsona.
Prowadzone są również badania nad wykorzystaniem mindfulness w przypadku przewlekłej migreny, skoliozy idiopatycznej wieku młodzieńczego, cukrzycy, objawów zespołu stresu pourazowego oraz w rehabilitacji sportowców w celu zwiększania tolerancji na ból.
4. Mindfulness dla dzieci
Czy dzieci mogą praktykować trening uważności? Odpowiedź brzmi: tak! Co więcej, metoda ta może przynieść im mnóstwo korzyści, takich jak:
- podniesienie samooceny i budowa poczucia pewności siebie;
- poprawa koncentracji - lepsze wyniki w szkole;
- umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami;
- zwiększenie kompetencji społecznych;
- wyciszenie.
Trening uważności warto praktykować z całą rodziną i poczuć na własnej skórze jego dobroczynne działanie.