Trwa ładowanie...

Mięta – właściwości i zastosowanie

 Agnieszka Gotówka
21.12.2023 09:27
Mięta – właściwości i zastosowanie
Mięta – właściwości i zastosowanie (https://stock.adobe.com/)

Mięta to pospolite ziele, którego teoretycznie przedstawiać nie trzeba. Jej własciwości są jednak o wiele szersze i nie ograniczają się jedynie do łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Co wyróżnia tę roślinę? Dlaczego warto mieć ją pod ręką? I jakie są przeciwwskazania do spożycia mięty? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

spis treści

1. Mięta – właściwości

Mięta to jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych roślin w ziołolecznictwie. Znano ją już w starożytności. Do dziś spotkać ją można w wielu zakątkach świata, jednak przede wszystkim w Europie i Azji.

Jest wiele odmian mięty, jednak najwiecej prozdrowotnych właściwości mają mięta czarna, mięta biała oraz mięta pieprzowa (Mentha piperita L.). I to na właściwościach tej ostatniej skupimy się w tym artykule, ona bowiem jest w Polsce najbardziej popularna. Sprawdźmy zatem, jakie są korzyści zdrowotne płynące z spożycia mięty.

2. Mięta a zdrowie

W roślinie obecne są liczne olejki eteryczne, flawonoidy, glikozydy, kwasy i związki mineralne, które są odpowiedzialne za jej prozdrowotne właściwości.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Mięta ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wiatropędne, napotne, przeczyszczające, żołądkowe i uspakajające.

2.1. Czy mięta może pomagać w leczeniu problemów trawiennych?

To chyba jedna z bardziej znanych właściwości tej rośliny. Mięta faktycznie poprawia trawienie, działa przeciwskurczowo i żółciopędnie. Pobudza też wydzielanie soku żołądkowego, reguluje perystaltykę jelit i działa wiatropędnie. Łagodzi bóle brzucha i zmniejsza bóle skurczowe podczas miesiączki.

Herbatki z mięty są polecane osobom z zespołem jelita drażliwego. Zmniejszają nudności, również u kobiet w ciąży.

2.2. Czy mięta może pomagać w łagodzeniu bólów głowy?

Okazuje się, że tak. Szczególnie pomocna jest aromaterapia z udziałem olejku eterycznego z mięty pieprzowej rozpylonego w powietrzu za pomocą dyfuzora.

Taki zabieg łagodzi napięcie mięśni głowy, twarzy, szyi, skroni i ramion. Pomoże więc pozbyć się napięciowego bólu głowy i zmniejsza dolegliwości związane z migreną. Poprawia przepływ krwi i pobudza krążenie, dodatkowo też pozytywnie wpływa na nastrój.

Może też przynieść ulgę w bólu głowy związanego z zapaleniem zatok, np. w przebiegu przeziębienia.

2.3. Czy mięta ma właściwości przeciwbakteryjne?

Badania dowiodły, że obecny w olejku z mięty pieprzowej mentol ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Działa na bakterie tlenowe, m.in. Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Acinetobacter baumannii, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa, a według niektórych badaczy jest aktywny również wobec grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida oraz dermatofitów i grzybów pleśniowych.

Olejek z mięty pieprzowej wykazuje działanie antyseptyczne, przez co jest polecany w zapaleniu zatok, w przeziębieniach, grypie, w nieżytach górnych dróg oddechowych, a także do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych błony śluzowej i w chorobach przyzębia.

3. Jakie są potencjalne skutki uboczne spożycia mięty?

Mięta to roślina o prozdrowotnym działaniu, ale jak w każdym wypadku należy zachować ostrożność przy jej spożyciu.

Przeciwwskazania do spożycia mięty to przede wszystkim kamica żółciowa oraz inne schorzenia dróg żółciowych, a także refluks żołądkowo-przełykowy (roślina może nasilić zgagę), wrzody żołądka i dwunastnicy oraz nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka.

4. Jakie są różne formy spożycia mięty?

Mięta najczęściej spożywana jest w postaci naparów i herbatek. Warto jednak mieć na uwadzę, by zawsze bardzo starannie wybierać surowiec. Roślinę powinno się zbierać z miejsc oddalonych od ulic i torów kolejowych, a następnie suszyć ją w ciemnym i przewiewnym miejscu.

Warto również unikać mięty w saszetkach. Zdecydowanie lepiej jest kupować rozdrobnione liście mięty i wsypywać je do zaparzacza.

Szerokie jest również zastosowanie mięty w kuchni, gdzie wykorzystuje się ją w formie suszonej i świeżej. Jest świetnym dodatkiem do lemoniady i deserów, ale też sosów do mięs i sałatek. Liście mięty to ponadto dobry dodatek do chłodników.

5. Czy mięta może być stosowana w kosmetologii?

W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się głównie olejek z mięty pieprzowej. Dodaje się go m.in. do kremów i maści, przez co dają one uczucie orzeżwienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze