Przejdź na WP

Mieszkały w oborze zaadaptowanej na własne cztery kąty. Program “Nasz nowy dom” odmienił ich życie

W niewielkiej wsi o nazwie Olszowa Dąbrowa niedaleko Białobrzegów mieszka pani Wanda z niepełnosprawną córką Ewą. Los nie szczędził kobiecie zmartwień. Jej mąż nadużywał alkoholu, a cztery lata temu na skutek gradobicia dobytek pani Wandy został zniszczony. Kobieta wraz z nastoletnią córką musiała przenieść się do budynku gospodarczego, który zaadaptowano na dom. Trudnymi warunkami życia pani Wandy i jej córki Ewy zainteresowali się realizatorzy programu “Nasz nowy dom”. Odcinek, którego były bohaterkami, telewizja Polsat wyemitowała w czwartek, 13 kwietnia 2017 roku.

Zobacz film: "Poświęciła swoje życie dla córki. „Jestem szczęśliwa”"

1. Okrutny los

Pani Wanda oprócz Ewy ma jeszcze czwórkę starszych dzieci, które już założyły własne rodziny. Samotnie wychowuje 14-letnią niepełnosprawną dziewczynkę. Ewa urodziła się w złym stanie, bez szans na przeżycie. Na skutek długotrwałej reanimacji doszło do niedotlenienia mózgu. Nastolatka choruje na padaczkę.

Mąż pani Wandy był alkoholikiem. Wszczynał w domu awantury. Jak przyznaje pani Wanda: “Nie liczył się z potrzebami najbliższych. Wódka zawsze była dla niego ważniejsza”.

Przeczytaj koniecznie

2. Kolejny cios

W 2012 roku na skutek gradobicia został zniszczony dom, w którym mieszkała pani Wanda z córką. W konsekwencji tego zdarzenia rodzina zamieszkała w oborze. W zaadaptowaniu tego budynku gospodarczego na dom pomogła finansowo jedna ze starszych córek.

Pani Wanda i Ewa przed domem (stan przed remontem)
Pani Wanda i Ewa przed domem (stan przed remontem) (polsat.pl)

Mimo to pani Wanda i Ewa mieszkały w trudnych warunkach: bez łazienki, kanalizacji, centralnego ogrzewania i elektryki. Budynek był niemal w stanie surowym, bez ocieplenia, bez tynków na ścianach, bez wylewek na podłodze.

Wnętrze domu przed remontem
Wnętrze domu przed remontem (polsat.pl)

3. Nowy dom

Ekipa programu “Nasz nowy dom” (architekci i budowlańcy) w trakcie pięciu dni spełniła pragnienie pani Wandy, która przyznała: “Moim marzeniem jest żyć w normalnych warunkach”.

Rodzina z K. Dowbor i architektem w domu po remoncie
Rodzina z K. Dowbor i architektem w domu po remoncie (polsat.pl)

Dwuosobowa rodzina otrzymała łazienkę z toaletą, która była niezbędna (wcześniej korzystała z tej ulokowanej na zewnątrz), a także m.in. nowy kominek, który będzie ogrzewał wszystkie pomieszczenia. Co więcej, Ewa zyskała własny pokój — przestrzeń do zabawy i nauki.

Rodzina z K. Dowbor przed domem po remoncie
Rodzina z K. Dowbor przed domem po remoncie (polsat.pl)

Tym samym po raz kolejny zrealizowany został cel programu — niesienie pomocy rodzinom, które mieszkają w trudnych warunkach bez możliwości ich poprawy przez wzgląd na brak środków finansowych.

Co na temat zdrowia dziecka można powiedzieć w chwili jego urodzenia?
Co na temat zdrowia dziecka można powiedzieć w chwili jego urodzenia? [4 zdjęcia]

Wiadomość o ciąży wiąże się najczęściej ze zmianą dotychczasowego trybu życia – stawiamy na lepsze jakościowo...

zobacz galerię

4. Opieka nad dzieckiem z padaczką

Padaczka to choroba centralnego układu nerwowego. Stanowi przyczynę napadów drgawkowych, w których trakcie chore dziecko wykonuje niezamierzone przez siebie czynności. Bywa, że trwają tylko kilka sekund, ale zdarza się, że wydłużają się do kilku minut. Na skutek ataku dochodzi do dezorientacji dziecka, a nawet utraty przytomności.

Osoba opiekująca się dzieckiem z padaczką powinna być świadoma tego, że napady mogą być łagodne, takie, które trudno zauważyć: chory może tylko mrugać oczami lub jedynie patrzeć przed siebie przez chwilę, a następnie wrócić do zabawy. W trakcie bardziej gwałtownego, zauważalnego napadu należy zapewnić dziecku bezpieczeństwo: ułożyć je na prawym boku z dala od twardych, ostro zakończonych przedmiotów: mebli i kaloryferów. Pod głowę trzeba podłożyć coś miękkiego. Nie należy próbować go unieruchomić ani wkładać czegokolwiek do ust.

Przeczytaj koniecznie

Po napadzie trzeba uspokoić dziecko, a jeśli był on długotrwały, ma ono trudności z oddychaniem, wezwać pogotowie. By zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych, należy systematycznie podawać mu leki i odwiedzać neurologa. Nie można pozostawić dziecka samego, na przykład w trakcie kąpieli. W przypadku młodszego dziecka trzeba mu towarzyszyć, a starszego — drzwi do łazienki powinny być otwarte, aby rodzic mógł mu pomóc na wypadek ataku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.