Trwa ładowanie...

Metody przechowywania mleka matki

Avatar placeholder
26.05.2017 12:14
Metody przechowywania mleka matki
Metody przechowywania mleka matki

Najważniejsze jest to, aby odciągnięty pokarm był przechowywany w higienicznych warunkach. W aptekach można kupić specjalistyczne sterylne pojemniki, do których trzeba wlać mleko. Najlepiej wybrać szklane lub plastikowe butelki lub jednorazowe torebki. Każdy z pojemników trzeba właściwie opisać, czyli zaznaczyć datę i godzinę odciągnięcia mleka. Są pojemniki, na których nie ma podziałki – w takiej sytuacji należy napisać objętość mleka.

1. Odciągnięty pokarm

Właściwie zabezpieczone mleko może być przechowywane nawet przez kilka miesięcy, ale musi być trzymane w odpowiedniej temperaturze. Dlatego powinno stać w zamrażarce, lodówce czy w pojemniku z wkładem chłodzącym. Przy użyciu zwykłych naczyń wielokrotnego użytku nie wolno zapominać o ich dokładnym myciu i wyparzaniu. Jeśli chodzi o ilość odciągniętego mleka, warto do pojemnika wlać tylko wymaganą ilość, ponieważ to ułatwi rozmrażanie. Trzeba także pamiętać, że raz rozmrożona porcja nie może być mrożona ponownie. Pokarm odciągany w różnych terminach, a nawet godzinach nie może być ze sobą wymieszany.

Odciąganie pokarmu należy wykonywać z warunkach sterylnych
Odciąganie pokarmu należy wykonywać z warunkach sterylnych (123RF)
Zobacz film: "Karmienie piersią"

Chcąc podać maluchowi pokarm, który był wcześniej zamrożony, należy go wyjąć na kilka godzin przed ewentualnym podaniem. Jak najszybciej rozmrozić pokarm? Można zanurzyć pojemnik z mlekiem w ciepłej wodzie. Wbrew licznym opiniom szybkie rozmrażanie może spowodować, że pokarm nie będzie nadawał się do podania, czyli nie można mleka wkładać do gorącej wody. Odradza się podgrzewanie pokarmu w naczyniu na gazie, a już na pewno nie wolno podgrzewać w mikrofali. Zbyt wysoka temperatura zabija białka będące w składzie mleka kobiet.

Mleko mamy i mleko modyfikowane pod mikroskopem. Widać wszystkie różnice
Mleko mamy i mleko modyfikowane pod mikroskopem. Widać wszystkie różnice [5 zdjęć]

Już od dłuższego czasu toczą się dyskusje nad różnicami i podobieństwami miedzy mlekiem matki a mlekiem

zobacz galerię

Odmrożone i podgrzane mleko nie jest szkodliwe dla dziecka, ale ważna jest właściwa temperatura jego przygotowania. Przed każdym karmieniem mleko powinno być wstrząśnięte tak, aby wszystkie składniki odpowiednio się ze sobą wymieszały. Nie jest zalecane mieszanie mleka odciągniętego z mlekiem modyfikowanym.

Musisz to wiedzieć

W momencie odmrożenia na powierzchni mleka pojawia się warstwa koloru żółtego. Nie wolno się tym przejmować, ponieważ jest to tłuszcz, który stanowi bardzo ważny składnik mleka matki, dlatego nie należy go usuwać. Niestety, czasem po rozmrożeniu mleko nieprzyjemnie pachnie, ale nie oznacza to, że się zepsuło. W ten sposób działa lipaza, czyli enzym trawiący tłuszcze. Skład mleka kobiecego jest zależny od wieku dziecka. Inaczej wygląda więc dieta dwulatka i mleko dla niego, a inaczej mleko dla niemowlaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze