Trwa ładowanie...

Ludzkie dramaty to jej codzienność. Opowiedziała o trudach pracy przy USG

Ludzkie dramaty to jej codzienność. Opowiedziała o trudach pracy przy USG
Ludzkie dramaty to jej codzienność. Opowiedziała o trudach pracy przy USG (TikTok)

To ona jako pierwsza widzi, że w ciele kobiety rozwinął się rak. Jest także pierwszą osobą, która wie, że dziecko w ciele matki nie żyje. Praca radiologa nie należy do najłatwiejszych.

spis treści

Alicia Gatz pracuje w gabinecie położniczo-ginekologicznym w Mississippi. Od dziesięciu lat zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem badań USG. Ze statystyk wynika, że wiele osób rezygnuje z tej pracy już po trzech latach. Wszystko przez to, że mocno obciąża ludzką psychikę.

1. Jako pierwsza widzi tragedię

Kobieta o trudach swojej pracy opowiada za pośrednictwem platformy TikTok
Kobieta o trudach swojej pracy opowiada za pośrednictwem platformy TikTok (TikTok)
Zobacz film: "Szok na porodówce. 25-latka urodziła dziewięcioraczki"

Dzięki USG można wykryć m.in. nowotwór, uszkodzenie płodu, czy nawet śmierć dziecka w łonie matki. Alicia jest pierwszą osobą, która to widzi na własne oczy. Z tego powodu w swoim życiu przeżyła już wiele ludzkich dramatów.

"Jesteś pierwszą osobą, która widzi raka. Jako pierwsza dowiadujesz się, że coś jest bardzo nie tak. To zbiera ogromne żniwo emocjonalne, ale czuję, że to jest moje powołanie" - mówi Gatz w portalu today.com.

Amerykanka prowadzi na Facebooku profil, na którym opowiada o swojej pracy. Często dzieli się z tysiącami fanów historiami, które prowadzą do łez. Niedawno miała kolejny trudny dzień. USG wykazało śmierć 38-tygodniowego płodu.

"Dzisiaj przytuliłam mamę, która drżała ze smutku. Musiałam zapewniać ją niezliczoną ilość razy, że nie zrobiła nic złego. Potem usiadłam, płakałam i uspokoiłam się dopiero przed następną szczęśliwą mamą, która przyszła, aby poznać płeć dziecka" - opowiada.

2. Włącza tryb robota

Praca radiologa nie należy do łatwych. Alice zdradziła, że średnio wykrywa jedno poronienie dziennie, a zdarzają się znacznie trudniejsze dni. Przyznała też, że w pracy musi zamieniać się w robota, aby nie dać się ponieść emocjom. Badanie wymaga od niej dużej precyzji, więc musi trzymać nerwy na wodzy.

"Patrzę w ekran i czuję, jak od środka ogarnia mnie smutek. Zdaję sobie sprawę, że za chwilę pacjentka przeżyje najgorszy dzień w życiu. I nie ma znaczenia, czy poronienie następuje w pierwszym trymestrze, czy dwa tygodnie przed terminem porodu" - zdradza.

Amerykanka w pracy musi zachowywać zimną krew. Zdaje sobie sprawę, że z tego powodu wiele pacjentek uważa, że jest znieczulona na ich krzywdę. Alice jednak zapewnia, że jest zupełnie inaczej. Wszystkie dramaty zostają z nią na długo, gdy opuszcza swój gabinet. Dlatego do tej pracy nie każdy się nadaje.

3. USG w ciąży

Choć niekiedy kobiety mają obawy przed wykonaniem USG w ciąży, to lekarze zapewniają, że jest bezpieczne.

Dotychczasowe badania naukowe nie wykazały, by w jakikolwiek negatywny sposób fale ultradźwiękowe wpływały na zarodek czy płód.

Eksperci zgodnie jednak przyznają, że USG to najważniejsze badanie, jakie wykonuje się u ciężarnych kobiet. Dlaczego nie należy bagatelizować jego roli?

  • ocenia dobrostan płodu i ciąży
  • pozwala wykryć lub wykluczyć wady genetyczne płodu
  • w szybki sposób pozwala na wykrycie anomalii w rozwoju płodu oraz w budowie narządu rodnego kobiety
  • pozwala ustalić wiek ciąży
  • pozwala określić płeć dziecka
  • umożliwia ocenę, czy płód rozwija się prawidłowo, adekwatnie do wieku ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze