Trwa ładowanie...

Lublin. 12-latki otrzymają bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

 Maria Krasicka
26.04.2021 11:30
Szczepienia dziewczynek na HPV
Szczepienia dziewczynek na HPV (GettyImages)

Lubelskie władze od lat realizują profilaktyczny program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Jednak w tym roku objęte programem zostaną również 12-latki. 500 dziewczynek urodzonych w 2009 roku będzie mogło przyjąć szczepionkę w 33. lubelskich przychodniach.

spis treści

1. Wirus HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) aktywnie przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy i jest jego bezpośrednią przyczyną. Obecność wirusa w organizmie potwierdza przede wszystkim badanie cytologiczne i kolposkopowe - dają niemal stuprocentową pewność co do zakażenia. Mimo to rak szyjki macicy spowodowany zakażeniem wirusem HPV każdego roku prowadzi do śmierci kilku tysięcy Polek.

Jednak istnieje szczepionka, zapobiegająca zakażeniom wirusem HPV, a w niektórych krajach szczepieniu poddaje się wszystkie dziewczynki w danej grupie wiekowej, dzięki czemu zapobiega się groźnym konsekwencjom, w tym nowotworom.

Zobacz film: "Sprawdź, czy pijesz odpowiednią ilość wody"

Od kilku lat samorząd Lublina realizuje program profilaktycznych bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. W tym roku programem będą objęte również dziewczynki urodzone w 2009 roku. Według założeń lubelskich władz zaszczepionych zostanie 500 12-latek.

"Staramy się zaoferować naszym mieszkankom szczepienia jako formę ochrony przed chorobą nowotworową. Zaszczepienie przeciw HPV to długoterminowa inwestycja w zdrowie naszych najbliższych" - mówi Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina ds. społecznych.

2. Szczepienia dziewczynek na HPV

Lubelski program szczepień przeciwko HPV będzie realizowany do 10 grudnia br. (lub do wyczerpania szczepionek) w 33. przychodniach (ich lista dostępna jest na stronie urzędu miasta). Dziewczynki zgłoszone do szczepienia otrzymają dwie dawki preparatu, który uodporni je na 9 typów wirusa HPV.

"Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane. O zakwalifikowaniu się na szczepienie decyduje kolejność zgłoszeń" - mówi Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

"Program nie zapewnia wyszczepialności 100 proc. populacji, na tę chwilę jest jednak wystarczający, gdyż zainteresowanie szczepieniami dziewcząt przeciw HPV tylko w bardzo niewielkim stopniu przewyższa liczbę szczepionek oferowanych w ramach miejskiego programu. Trudno też do końca przewidzieć zainteresowanie szczepionkami w danym roku" – tłumaczy Monika Głazik.

Program będzie kosztował miasto Lublin 400 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze