Trwa ładowanie...

Lewandowska zakłada Klarze kalosze. Pytamy ortopedę, czy to bezpieczne

Avatar placeholder
29.11.2018 14:59
Kalosze jesienią wydają się najlepszym rozwiązaniem, ale ortopeda ostrzega, że mogą szkodzić dziecięcym stopom
Kalosze jesienią wydają się najlepszym rozwiązaniem, ale ortopeda ostrzega, że mogą szkodzić dziecięcym stopom (123rf.com)

Dla dzieci skakanie po kałużach to najlepsza zabawa. Oczywiście w kaloszach, które nie przemakają, a ich wzory i kolory również są przez dzieci lubiane. Anna Lewandowska, dla wielu guru zdrowego trybu życia, również zakłada kalosze swojej córeczce. Tymczasem ortopeda ostrzega, że noszenie takich butów na co dzień może prowadzić do problemów ze zdrowiem.

1. Kalosze idealne na jesień

Kaloszki wydają się idealnym pomysłem na jesienną słotę i niepogodę. Nawet Anna Lewandowska, na której radach wzoruje się mnóstwo rodziców, sprezentowała parę kaloszy swojej córeczce Klarze. Zdjęciem pochwaliła się na Instagramie.

Nie wiadomo, jak często mała Klara chodzi w kaloszach - na większości zdjęć publikowanych przez rodziców ma inne buty. Ale wszyscy rodzice powinni wiedzieć, że częste noszenie kaloszy może wywołać przykre konsekwencje.

Chociaż są praktyczne, to ortopedzi studzą entuzjazm rodziców. Lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana, wyjaśnia:

Zobacz film: "Problem ze stopami? Wypróbuj te naturalne metody leczenia"

- Kalosze to nie są buty do codziennego użytku. Można w nich chodzić, ale z umiarem i tylko wtedy, gdy jest mokro. A dzieci wprost uwielbiają kalosze. Chronią ich stopy przed przemoczeniem i pozwalają biegać bez opamiętania np. po kałużach.

2. Skutki noszenia kaloszy

Lekarz uzasadnia, dlaczego kalosze nie powinny zbyt często pojawiać się na stópkach naszych pociech:

- Należy pamiętać, że długotrwałe i częste noszenie kaloszy przez dzieci może mieć konsekwencje zdrowotne. Po kilku godzinach w kaloszach stopy są po prostu zmęczone. Dlaczego tak się dzieje? Kalosze wykonane są z materiału nieprzepuszczalnego. Brak oddychania i przewiewu stopy może przyczyniać się do rozwoju grzybicy. Stopa dziecka nie ma w ich wnętrzu prawidłowej stabilizacji. Cholewka nie przylega do okolicy kostki i może swobodnie się przesuwać. To w dłuższej perspektywie może pogłębić płaskostopie, a nawet spowodować kontuzje w obrębie stawu skokowego.

Większość rodziców nie ma świadomości tych skutków. Zwraca się uwagę jedynie na praktyczne aspekty, czyli ochronę przed przemakaniem.

3. Kalosze tylko w uzasadnionych przypadkach

Ortopeda przestrzega rodziców przed nieodpowiedzialnym zachowaniem.

- Dzieci nie powinny nosić kaloszy także na gołe stopy, co jest popularne wśród rodziców. Grozi to otarciami czy zwiększonym poceniem stóp. Wybierając odpowiednie kalosze dla swoich pociech, rodzice powinni zwrócić uwagę, aby były około centymetr większe niż standardowe obuwie. Warto zainwestować też w grubsze, bawełniane skarpetki, które dodatkowo ochronią stopy.

Lek. med. Damian Zaborowski podkreśla, że nie musimy od razu pozbywać się popularnych gumowców z domu: - Kalosze pomogą naszym dzieciom, gdy na dworze jest błoto i deszcz. Należy jednak traktować je w sposób zadaniowy, czyli zakładać właśnie wtedy i odpowiednio przygotować do tego nasze stopy. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze