Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Piotr Raganowski

Leukocyty w moczu u dzieci

Avatar placeholder
30.08.2021 14:55
Leukocyty w moczu u dzieci
Leukocyty w moczu u dzieci

Zakażenia układu moczowego stanowią problem diagnostyczny i leczniczy u osób w każdym wieku. W badaniu ogólnym moczu obecność leukocytów powyżej 105/ml świadczy o zakażeniu bakteryjnym. Szczególnie istotne jest precyzyjne rozpoznanie i szybkie podjęcie leczenia w przypadku dzieci, ponieważ u nich rozwój procesu zakażenia może dość intensywnie przybierać na sile i prowadzić do powikłań.

spis treści

1. Przyczyny zakażeń układu moczowego u dzieci

Do najczęściej spotykanych chorób układu moczowego należy zakażenie wywołane przez wiele różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych. Występuje u dzieci w każdym wieku. Jednak zależność płciowa wskazuje w tym wypadku, że częściej zakażenia te występują u dziewczynek.

Do zakażenia dochodzi drogą wstępującą, tj. od zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Rzadziej zakażenie występuje poprzez drogę krwiopochodną przy okazji zakażeń innych układów, na przykład układu pokarmowego.

Zobacz film: "Badanie moczu na leukocyty"

Przyczyną zakażeń w układzie moczowym u dzieci jest najczęściej nieprawidłowa higiena lub ewidentne zaniedbania w higienie zewnętrznych narządów płciowych.

2. Objawy zakażeń układu moczowego u dzieci

Objawy zakażenia układu moczowego u dzieci:

Zakażenie układu moczowego może prowadzić do zapalenia pęcherza, moczowodów, miedniczek nerkowych i [odmiedniczkowego zapalenia nerek] (https://zdrowie.parenting.pl/odmiedniczkowe-zapalenie-nerek). Zwykle ma ostry charakter i przewlekły przebieg.

Dziecko płacze przy oddawaniu moczu, ponieważ jest to dla niego bolesny proces. Dodatkowo odczuwa pieczenie w cewce moczowej, którą może dodatkowo podrażniać, dotykając jej, aby wskazać rodzicowi miejsce, w którym odczuwa dyskomfort.

Starsze dzieci, pomimo że odczuwają ciągłe parcie na mocz, z powodu nieprzyjemnych dolegliwości wstrzymują się przed oddawaniem moczu. To dodatkowo może je nasilić i przyczynić się do namnażania bakterii oraz pogorszenia samopoczucia dziecka.

Bakterie w moczu u dzieci
Bakterie w moczu u dzieci

Bakterie w moczu u dzieci pojawiają się z wielu powodów, a patologii mogą towarzyszyć różne objawy.

przeczytaj artykuł

Poza tym zastój moczu ułatwia namnożonym bakteriom wędrówkę z pęcherza poprzez moczowód do miedniczki nerkowej i tkanki nerkowej. Prowadzi to niewątpliwie do stanu zapalnego nerek. U niemowląt i małych dzieci ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może być poprzedzone zakażeniem dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.

Jednak wystąpienie zapalenia nerek u tak małych dzieci może być też procesem odosobnionym od innego rodzaju zakażeń. Młodsze dzieci i niemowlęta reagują krzykiem w trakcie oddawania moczu, mogą też sygnalizować stan zapalny poprzez dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: ból brzucha, biegunka lub zaparcia, nudności i wymioty. Typowym objawem jest wysoka temperatura, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza.

O rozpoznaniu decyduje wynik badania moczu, które zawsze należy wykonać w przypadku wystąpienia gorączki co do której nie ma uchwytnej przyczyny. Niebezpieczeństwo w przypadku zbyt późnego zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza polega na tym, że nierozpoznana dostatecznie wcześnie choroba prowadzi w miarę upływu czasu do stanu przewlekłego.

Proces choroby może toczyć się kilka miesięcy lub lat, co niekorzystnie wpłynie na kondycję nerek dziecka. Powstanie w ten sposób trudna do opanowania sytuacja niewydolności nerek.

Nawracające stany zapalne związane z zakażeniem układu moczowego u dzieci wymagają specjalistycznej diagnostyki i kontroli procesu leczenia w poradni nefrologicznej. Bywa, że dziecko musi być hospitalizowane i pozostaje pod kontrolą nefrologa przez wiele lat.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Leukocyty w moczu u niemowląt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze