Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Leśne przedszkola alternatywą dla tradycyjnych?

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Las, łąka, plaża to najlepsze place zabaw pod słońcem. Przedszkolaki brodzą w kałużach, ganiają się po śnieżnych zaspach, a poobiednią drzemkę ucinają sobie w śpiworach pod gołym niebem. Brzmi nieprawdopodobnie? To wcale nie fikcja, a coraz popularniejsze na całym świecie leśne przedszkola.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Idea przedszkola, w którym maluchy większość czasu spędzają na świeżym powietrzu, narodziła się kilkadziesiąt lat temu w Danii. Od tamtej pory zaczęły pojawiać się na całym świecie, a ostatnio również w Polsce. Bez względu na porę roku i aktualną pogodę, dzieciaki spacerują, bawią się, uczą i poznają świat na zewnątrz. W deszczu, śniegu, ostrym słońcu. Korzystają z uroków dzieciństwa, a przy okazji czerpią to, co najlepsze w kontakcie z naturą. Bez ograniczeń, które narzucają ściany budynków.

W leśnych przedszkolach co najmniej 80 proc. czasu dzieci spędzają na świeżym powietrzu. Kiedy pogoda wyjątkowo nie sprzyja, chowają się w namiotach, szałasach, przyczepach albo leśniczówkach. Zdarza się, że przez cały dzień nie wchodzą do zamkniętych pomieszczeń.

W czasach, gdy dzieci od najmłodszych lat korzystają z komputerów i telefonów, idea spędzania całego dnia w lesie, bez mediów, zabawek i ogrzewania, wydaje się być na pograniczu fantastyki.

A jednak leśne przedszkola cieszą się coraz większą popularnością. Najwięcej placówek jest w Skandynawii, gdzie narodził się pomysł, ale nietypowych przedszkoli nie brakuje też w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Niemczech czy Czechach. Kilka powstało również w Polsce (m.in. w Warszawie i Białymstoku).

Obawy rodziców budzi zwykle aspekt zdrowotny. Maluch przez cały dzień jest na dworze – na śniegu, deszczu, ostrym wietrze. Okazuje się, że trudne warunki świetnie hartują młody organizm. Dzieci rzadziej chorują niż ich rówieśnicy, którzy spędzają całe dnie w pomieszczeniach. Wirusy i bakterie lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego łatwo namnażają się w salach wypełnionych dziećmi. Na świeżym powietrzu nie mają możliwości przenoszenia, przez co dzieciaki rzadko się przeziębiają i mają lepszą odporność.

Spędzanie czasu na łonie natury uczy kreatywności – dzieci same wymyślają zabawy i znajdują sobie zajęcia. To z kolei sprzyja odkrywaniu świata. Z zaciekawieniem obserwują życie mrówek, podziwiają leśne rośliny, a każdy kamień, szyszka i patyk stają się potencjalną zabawką.

Wolność i niezależność to nie jedyne zalety leśnych przedszkoli. Maluchy uczą się przez doświadczenie, a kontakt z naturą sprawia, że rozwijają zdolności logicznego myślenia, przewidywania konsekwencji i planowania. To bezcenne umiejętności, z których będą korzystać przez resztę życia.

Przedszkolaki są ciągle w ruchu – to pozwala się im „wyszaleć”, ale jest też ważne dla zdrowia. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Maluchom z leśnych przedszkoli to nie grozi – zabawy na świeżym powietrzu to okazja do spalenia kalorii, dotlenienia organizmu i poprawy kondycji.

Leśne przedszkola uczą współpracy, szacunku dla przyrody oraz samodzielności. Stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych placówek dla kilkulatków.

Leśne przedszkola alternatywą dla tradycyjnych?
Leśne przedszkola alternatywą dla tradycyjnych? (Facebook / ForestKids Early Learning)

Czy rodzice powinni się obawiać wypuszczenia dziecka na cały dzień do lasu? Maluchami zajmują się wykwalifikowani opiekunowie, których jest więcej niż w zwykłych przedszkolach. Przy bardzo złej pogodzie przebywają w ciepłych i suchych pomieszczeniach, a latem bez ograniczeń korzystają z uroków natury. Do domu wracają brudne, zmęczone, ale szczęśliwe. Nie trzeba ich zmuszać do wyjścia do przedszkola – każdy dzień to nowa przygoda.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.