Leśne przedszkola alternatywą dla tradycyjnych?

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Las, łąka, plaża to najlepsze place zabaw pod słońcem. Przedszkolaki brodzą w kałużach, ganiają się po śnieżnych zaspach, a poobiednią drzemkę ucinają sobie w śpiworach pod gołym niebem. Brzmi nieprawdopodobnie? To wcale nie fikcja, a coraz popularniejsze na całym świecie leśne przedszkola.

Idea przedszkola, w którym maluchy większość czasu spędzają na świeżym powietrzu, narodziła się kilkadziesiąt lat temu w Danii. Od tamtej pory zaczęły pojawiać się na całym świecie, a ostatnio również w Polsce. Bez względu na porę roku i aktualną pogodę, dzieciaki spacerują, bawią się, uczą i poznają świat na zewnątrz. W deszczu, śniegu, ostrym słońcu. Korzystają z uroków dzieciństwa, a przy okazji czerpią to, co najlepsze w kontakcie z naturą. Bez ograniczeń, które narzucają ściany budynków.

Polecane wideo:

W leśnych przedszkolach co najmniej 80 proc. czasu dzieci spędzają na świeżym powietrzu. Kiedy pogoda wyjątkowo nie sprzyja, chowają się w namiotach, szałasach, przyczepach albo leśniczówkach. Zdarza się, że przez cały dzień nie wchodzą do zamkniętych pomieszczeń.

W czasach, gdy dzieci od najmłodszych lat korzystają z komputerów i telefonów, idea spędzania całego dnia w lesie, bez mediów, zabawek i ogrzewania, wydaje się być na pograniczu fantastyki.

A jednak leśne przedszkola cieszą się coraz większą popularnością. Najwięcej placówek jest w Skandynawii, gdzie narodził się pomysł, ale nietypowych przedszkoli nie brakuje też w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Niemczech czy Czechach. Kilka powstało również w Polsce (m.in. w Warszawie i Białymstoku).

Obawy rodziców budzi zwykle aspekt zdrowotny. Maluch przez cały dzień jest na dworze – na śniegu, deszczu, ostrym wietrze. Okazuje się, że trudne warunki świetnie hartują młody organizm. Dzieci rzadziej chorują niż ich rówieśnicy, którzy spędzają całe dnie w pomieszczeniach. Wirusy i bakterie lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego łatwo namnażają się w salach wypełnionych dziećmi. Na świeżym powietrzu nie mają możliwości przenoszenia, przez co dzieciaki rzadko się przeziębiają i mają lepszą odporność.

Spędzanie czasu na łonie natury uczy kreatywności – dzieci same wymyślają zabawy i znajdują sobie zajęcia. To z kolei sprzyja odkrywaniu świata. Z zaciekawieniem obserwują życie mrówek, podziwiają leśne rośliny, a każdy kamień, szyszka i patyk stają się potencjalną zabawką.

Wolność i niezależność to nie jedyne zalety leśnych przedszkoli. Maluchy uczą się przez doświadczenie, a kontakt z naturą sprawia, że rozwijają zdolności logicznego myślenia, przewidywania konsekwencji i planowania. To bezcenne umiejętności, z których będą korzystać przez resztę życia.

Przedszkolaki są ciągle w ruchu – to pozwala się im „wyszaleć”, ale jest też ważne dla zdrowia. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Maluchom z leśnych przedszkoli to nie grozi – zabawy na świeżym powietrzu to okazja do spalenia kalorii, dotlenienia organizmu i poprawy kondycji.

Leśne przedszkola uczą współpracy, szacunku dla przyrody oraz samodzielności. Stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych placówek dla kilkulatków.

Czy rodzice powinni się obawiać wypuszczenia dziecka na cały dzień do lasu? Maluchami zajmują się wykwalifikowani opiekunowie, których jest więcej niż w zwykłych przedszkolach. Przy bardzo złej pogodzie przebywają w ciepłych i suchych pomieszczeniach, a latem bez ograniczeń korzystają z uroków natury. Do domu wracają brudne, zmęczone, ale szczęśliwe. Nie trzeba ich zmuszać do wyjścia do przedszkola – każdy dzień to nowa przygoda.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Przedszkola

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przedszkola
Przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie i twojego dziecka ważne (kadra, budynek (...) możliwość, zbierz kilka opinii rodziców, których dzieci już chodzą...

Przedszkola

Przedszkole integracyjne

Kiedy maluch wkracza w wiek przedszkolny, niejeden rodzic zastanawia się nad wyborem przedszkola. Czy publiczne, czy prywatne? Czy z możliwością (...) i zaburzenia. Ile kosztuje posłanie dziecka do przedszkola integracyjnego?...

Przedszkola

Baza przedszkoli publicznych

Przedszkola publiczne w województwach: mazowieckim opolskim podkarpackim śląskim dolnośląskim łódzkim lubelskim wielkopolskim pomorskim

Przedszkola

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Przedszkolaki nie zawsze są grzeczne i miłe. Zdarza się, że krzyczą i płaczą kiedy demonstrują swoją niechęć do przedszkola. Mają zły humor? Podłoże (...) tego zjawiska może być jednak bardziej skomplikowane, niż ci się wydaje... Przyczyny...

Przedszkola

Niechęć do przedszkola

Niechęć do przedszkola

Problem z pozostaniem w przedszkolu poza okresem adaptacji, pojawia się również po weekendzie lub nieobecności spowodowanej np. chorobą.

Przedszkola

Zapisy do przedszkola 2011

o przyjęcie do przedszkola Wnioski o przyjęcie, prócz normalnej formy, mogą być także wypełniane drogą elektroniczną. Należy wejść na stronę interesującego (...) nas przedszkola, wypełnić wniosek, wydrukować go, podpisać...

Przedszkola

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?

Choć wakacje trwają w najlepsze, już niebawem spora grupa polskich trzylatków po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola, rozpoczynając tym samym (...) , przeglądając mnożące się oferty? Decyzja na wagę złota Głównym zadaniem...