Trwa ładowanie...

Lepiej sobie odpuść. W takiej sytuacji nie wsiadaj do samolotu

Avatar placeholder
25.05.2024 14:03
Lepiej sobie odpuść. W takiej sytuacji nie wsiadaj do samolotu
Lepiej sobie odpuść. W takiej sytuacji nie wsiadaj do samolotu (Instagram, Getty Images)

Choroba może zepsuć wiele wakacyjnych planów, ale nie wszystkie z nich trzeba przekładać. Pediatra Łukasz Grzywacz, znany w sieci jako Tata Pediatra, mówi, kiedy nie powinniśmy wsiadać z dzieckiem do samolotu.

spis treści

1. Zapalenie ucha u dziecka

Wyróżnić można różne rodzaje zapalenia ucha: przewlekłe, ostre lub wysiękowe.

Tata Pediatra przypomina, że ostre zapalenie ucha środkowego jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do latania samolotem. W takiej sytuacji trzeba zrezygnować z dotychczasowych planów.

Inne rodzaje zapalenia ucha dają jeszcze nadzieje, że damy radę wytrzymać w samolocie. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zanim wsiądziemy z maluchem na pokład. Pediatra podaje także cztery wskazówki, do jakich warto się zastosować, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia silnego bólu podczas startu i lądowania.

2. Ból ucha a podróż samolotem

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"

W pierwszej kolejności lekarz mówi o tym, że warto zastanowić się, czy nie przełożyć lotu.

- Ciśnienie w kabinie samolotu spada do około 750 hPa, co może wywołać bardzo silny ból ucha zarówno w czasie startu, jak i później w czasie lądowania - wyjaśnia.

Czasem zdarzają się jednak różne sytuacje losowe, gdy taki lot musi się odbyć. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na lot samolotem, to warto na 30-40 minut przed lotem podać dziecku Nurofen.

Grzywacz wyjaśnia, że nie tylko zadziała on przeciwzapalnie, ale również będzie w stanie uśmierzyć ewentualny ból, który mógłby pojawić się podczas startu.

- Przed samym startem wyczyśćcie bardzo dobrze nos, możecie użyć do tego wody morskiej, 3 proc. soli, następnie podajcie ksylometazolinę w sprayu (...), a jeśli wasz pediatra uzna to za słuszne, można po 10 minutach po ksylometazolinie psiknąć sterydem do nosa - tłumaczy. Takie postępowanie odblokuje trąbkę słuchową, a tym samym zwiększy szansę na uniknięcie bólu.

Ostatnia wskazówka dotyczy przełykania. Lekarz radzi, by podczas startu oraz lądowania podać dziecku coś do picia. Przełykanie otwiera trąbkę słuchową, więc taka czynność może pomóc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze