Trwa ładowanie...

Lekka spacerówka. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

 Agnieszka Gotówka
25.01.2023 08:42
Lekka spacerówka. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?
Lekka spacerówka. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze? (https://stock.adobe.com/)

Lekka spacerówka idealnie sprawdza się w czasie podróży oraz kiedy mieszkamy w bloku i musimy wnosić wózek do mieszkania. Jest więc dużym ułatwieniem dla rodziców. Sprawdzamy, jakie modele są w Polsce dostępne, na co zwracać uwagę przy ich wyborze i od kiedy lekka spacerówka będzie odpowiednia dla dziecka.

spis treści

1. Lekka spacerówka. Parasolka czy klasyczny wózek?

Lekka spacerówka do 22 kg (chodzi o wagę dziecka) to klasyczny model wózków tego typu. Najczęściej waży ok. 15-20 kg i po złożeniu może zajmować sporo miejsca (choć i tu znajdą się kompaktowe modele).

Jest idealna dla osób, które mają do dyspozycji wózkownię lub inne miejsce, w którym mogą przechowywać wózek bez składania.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Tego typu spacerówka ma solidny stelaż i wygodne siedzisko, a koła nierzadko są pompowane. Wszystko to sprawia, że komfort jazdy jest bardzo wysoki. Jej główną wadą jest jednak ciężar i spory rozmiar po złożeniu.

Marka Venicci zaprezentowała wózek projektu Kasi Sokołowskiej
Marka Venicci zaprezentowała wózek projektu Kasi Sokołowskiej

Materiał prasowy Venicci Kasia Sokołowska wspólnie z marką Venicci zaprezentowała autorski projekt wózka

przeczytaj artykuł

2. Jaka lekka spacerówka będzie najlepsza?

Alternatywą jest tzw. "parasolka" (spacerówka lekka składana). Jest poręczna, zwrotna i ergonomiczna. Może być używana przez dzieci do 3. roku życia lub do osiąngnięcia wagi 15 kg. Składa się ją szybko i nie zajmuje wiele miejsca. Kosztuje ok. 100-400 zł.

Tego rodzaju lekka spacerówka do 5 kg nie jest jednak zalecana na dłuższe trasy. Nie jest też odpowiednia dla najmłodszych (siedzących niemowląt i dzieci do 18. miesiąca życia). Wiele modeli nie daje się bowiem rozłożyć na płasko. Trudno w nich też o dobrą amortyzację. Trzeba też pamiętać, by nie zawieszać niczego na rączce wózka, bo łatwo o jego przeciążenie.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie. W każdym wózku dziecko powinno być zapięte, a w spacerówce dodatkowo zabezpieczone przed wypadnięciem za pomocą pałąka.

Luksusowy wózek dla dzieci. Gwiazdy za nim szaleją
Luksusowy wózek dla dzieci. Gwiazdy za nim szaleją

Wózek Silver Cross Aston Martin jest uznawany za najbardziej luksusowy wózek dla dzieci. Wiemy, że posiadają

przeczytaj artykuł

3. Lekka spacerówka: ranking

Wielu rodziców bardzo chwali sobie spacerówkę Cybex Priam. Waży 12,6 kg i ma ręczny system składania przy użyciu jednej ręki. Oparcie można rozłożyć na płasko, a wszystkie koła posiadają niezależne amortyzatory. Zakup tego modelu to jednak wydatek rzędu 4 000 zł.

Wysoko w rankingach jest też wózek Muuvo Quick 2, którego stelaż waży tylko 7 kg. Posiada intuicyjny system składania, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, regulowany podnóżek i przekładane siedzisko. Kosztuje ok. 1500 zł.

Za podobną kwotę kupimy też bardzo lekki wózek Baby Jogger City Mini GT2 (waży 10,3 kg). Posiada trzy amortyzowane koła, regulowaną rączkę i szybki system składania. Przednie koło jest obrotowe z możliwością blokady do jazdy na wprost.

Podobne parametry posiada wózek Espiro Sonic Air. Waży 11 kg i po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, co czyni ją idealną na czas podróży i kiedy jesteśmy właścicielami samochodu z niewielkim bagażnikiem. Ma pompowane koła i hamulec przy rączce. Rodzice doceniają też w nim szerokie siedzisko, które jest wygodne dla dziecka nawet zimą, kiedy ma na sobie kombinezon.

W rankigu powinien się też znaleźć wózek Valco Snap 4. To lekka spacerówka do 7 kg, niezwykle zwrotna i wygodna. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i można ją ustawić w pionie. Podóżek jest regulowany, a koła bezdętkowe i odporne na przebicie. Wózek ma siedzisko rozkładane na płasko oraz pojemny kosz na zakupy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze