Trwa ładowanie...

Lekarze we Włoszech udzielili wielkanocnej komunii chorym na oddziałach zakaźnych

Włoskie media obiegła wzruszająca historia lekarzy ze szpitala zakaźnego w Prato na północy kraju. W Wielkanoc lekarze zdecydowali się rozdać komunię potrzebującym. Agencja informacyjna Ansa przytacza wypowiedź jednego z lekarzy, który nie mógł ukryć wzruszenia.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

1. Zamknięte kościoły

Włochy są jednym z trzech krajów na świecie, w które epidemia koronawirusa uderzyła najmocniej. Ponad 175 tysięcy chorych, 23 tysiące osób zmarłych. Sytuacja w kraju jest na tyle poważna, że władze zdecydowały się na wprowadzenie szerokich ograniczeń w gromadzeniu się ludzi. Zamknięte zostały m.in. kościoły. Zakaz został utrzymany również w Wielkanoc. Nie oznacza to, że potrzebujący nie otrzymali komunii w tym ważnym dla katolików czasie.

Zobacz także:Koronawirus, wszystko, co musisz wiedzieć

Jak informuje włoska agencja informacyjna Ansa, w jednym z włoskich szpitali, chorzy otrzymali komunię. Na zamkniętym oddziale sakrament chorym rozdał doktor Filippo Risaliti. "Po tym, gdy Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego i zauważył, że pracownicy służby zdrowia powinni pełnić funkcję pośredników między Kościołem a osobami cierpiącymi, postanowiliśmy, że zaproponujemy, że to my rozniesiemy komunię w Wielkanoc" mówił włoskim mediom lekarz.

Lekarze byli jedynymi osobami, które mogły rozdać komunię chorym (Getty Images)
Lekarze byli jedynymi osobami, które mogły rozdać komunię chorym (Getty Images)

2. Koronawirus we Włoszech

Inicjatywa wyszła od samych lekarzy. Na oddziale zamkniętym szpitala zakaźnego są jedynymi osobami, które mogą wejść do sal, na których leżą chorzy na koronawirusa. W całej operacji pomógł kapelan szpitala, ksiądz Carlo Bergamaschi, który pośredniczył między szpitalem a miejscową diecezją. Dzięki jego staraniom lekarze otrzymali zgodę na rozdanie komunii chorym.

Zobacz także:Cud we Włoszech. Kobieta zarażona koronawirusem urodziła zdrowe dziecko

"W tym momencie trudności lekarze rozumieją rozłąkę pacjentów z ich bliskimi. To osoby osamotnione, cierpiące, nie tylko na ciele, ale i na duszy. Płakałem razem z nimi. Szpitale są miejscem leczenia, ale nie możemy myśleć o oddzieleniu ciała od ducha" powiedział doktor Risaliti włoskim mediom.

3. Ofiary COVID-19

Włoski rząd informuje natomiast o kolejnych ofiarach COVID-19. W ciągu minionej doby w kraju zmarły aż 433 osoby. W weekend zanotowano również 3 tysiące nowych zakażeń. Warto zaznaczyć, że aż 80 tysięcy osób przebywa obecnie w domowej izolacji, ze względu na to, że nie mają oni objawów w ogóle lub chorobę przechodzą łagodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.