Lekarze opublikowali filmik z porodówki. Niezwykłe narodziny w Warszawie
"Ciąże mnogie poza mnogością miłości i szczęścia wiążą się także niestety z mnogością problemów położniczych" - informują medycy z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Lekarze podkreślają, że ciąże wielopłodowe powinny być prowadzone przez specjalistyczne ośrodki. Na dowód tych słów opublikowali filmik przedstawiający "podwójne szczęście".
1. Ciąże mnogie
Na instagramowym profilu Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM możemy przeczytać, że w ciążach mnogich nawet kilkukrotnie częściej występują takie patologie ciąży jak:
niedokrwistość,
cukrzyca ciążowa,
cholestaza ciężarnych,
poród przedwczesny,
stan przedrzucawkowy.
"Ciąże wielopłodowe powinny być prowadzone przez specjalistyczne ośrodki często wielozespołowo i wielospecjalistycznie. Jesteśmy przygotowani, by zaopiekować się każdą matką oraz jej dziećmi, również w tych najtrudniejszych przypadkach" - informują medycy w poście.
Na dowód tych słów opublikowali filmik ilustrujący "podwójne szczęście".
2. Wyjątkowe nagranie
"Dwie siostry bliźniaczki tuż po urodzeniu cięciem cesarskim to obraz dość niezwykły. Jedna z bliźniaczek pozostaje bowiem w wydobytym w całości z macicy całkowicie nienaruszonym worku owodniowym. Wygląda jakby jeszcze spała, a delikatne wydobycie nie zdołało jej obudzić. Jej siostra obok wydała właśnie 'pierwszy krzyk'" - wyjaśniają medycy.
Lekarze tłumaczą, że krótki filmik pozwala zrozumieć jak bliźniaki w ciąży dwuowodniowej "siedzą" w macicy.
"Każdy w swoim worku owodniowym wypełnionym płynem. Czasem poszturchują się przez te cienkie błony. Często, gdy jeden bliźniak jest aktywny, rusza się i "wierci", drugi może spokojnie spać" - czytamy na Instagramie Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
Jednak i w tym przypadku niestety nie obyło się bez powikłań.
"Tutaj w ostatnich tygodniach u mamy rozwinęła się wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych" - zdradzają medycy.
Czym jest to schorzenie?
Cholestaza to inaczej zastój żółci. Pod tym terminem rozumie się zarówno utrudnienie wydzielania żółci do kanalika żółciowego, jak i nagromadzenie żółci w hepatocytach - komórkach wątroby.
Cholestaza ciążowa może powodować zaburzenia pracy wątroby i prowadzić do upośledzenia produkcji czynników krzepnięcia krwi - stąd zwiększona skłonność do krwawienia. Aby zminimalizować ryzyko krwawień w czasie ciąży, stosuje się witaminę K. Równolegle z farmakoterapią prowadzi się leczenie z pomocą diety.
Jeśli ciężarna choruje na cholestazę, bardzo ważne jest częste monitorowanie płodu. Zalecana jest również ocena ruchliwości płodu przez matkę, a więc liczenie jego ruchów na dobę. Cholestaza grozi bowiem wewnątrzmacicznym obumarciem płodu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl