Lekarze ich ostrzegali. Tak dziś wyglądają dzieci niskorosłej pary
Rodzina niskorosłych Charli i Cullena Adamsów cieszy się w sieci ogromną popularnością. Para chętnie dzieli się zdjęciami, które obrazują codzienność i nierzadko opisuje też problemy, z jakimi muszą się dzielić. Lekarze odradzali im rodzicielstwo, mimo to to doczekali się trójki dzieci.
1. Niskorosłe małżeństwo nie posłuchało lekarzy
Małżeństwo pomimo ostrzeżeń lekarzy zdecydowało się założyć rodzinę, nie ukrywali, że ciąża u osób niskorosłych wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Mieli jedynie 25 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka. 75 proc. wskazywało na to, że ich dziecko będzie niskorosłe.
Charli usłyszała, że w związku z obciążeniami zdrowotnymi obojga rodziców, dzieci mogą być niskorosłe, mieć schorzenie matki, być średniego wzrostu lub mieć obie formy niskorosłości. A ta ostatnia ewentualność odziedziczona po rodzicach, może okazać się śmiertelna.
Charli Kate zaszła po raz pierwszy w ciążę w 2015 r. Ich pierwsze dziecko - córeczka Tilba, odziedziczyła po matce achondroplazję, to choroba genetyczna, która prowadzi do nieprawidłowego kostnienia śródchrzęstnego, co powoduje zaburzenie rozwoju niektórych kości w organizmie i niskorosłość.
Druga córka Tully odziedziczyła zaś dysplazję żelofizyczną po swoim tacie. Najmłodsze z dzieci pary, chłopiec o imieniu, który przyszedł na świat w 2020 roku, Rip jest w pełni zdrowy.
Charli Adams od czasu narodzin pierwszego dziecka chętnie dzieli się swoim życiem prywatnym na Instagramie i dumnie publikuje zdjęcia swoich dzieci, ich konto ma obecnie ponad 360 tys. obserwatorów. Za jego pośrednictwem stara się obalać uprzedzenia dotyczące ludzi cierpiących z powodu karłowatości.
- Wszyscy uwielbiają oglądać nasze rodzinne zdjęcia, zawsze otrzymujemy piękne komentarze od większości ludzi.
2. Najczęstsze przyczyny niskorosłości
Wśród najczęstszych przyczyn niskorosłości wymienia się:
- niedobór hormonu wzrostu (czyli somatotropinowa niedoczynność przysadki),
- niedoczynność tarczycy,
- celiakia,
- zespół Turnera.
Szukanie przyczyny niedoboru wzrostu wymaga z reguły wsparcia pediatry, endokrynologa i/lub gastroenterologa pediatrycznego oraz genetyka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl