Trwa ładowanie...

Lekarz przepisał dziecku 15 razy większą dawkę antybiotyku niż zalecana. "Pielęgniarka powiedziała, że mój syn mógł umrzeć"

Avatar placeholder
22.04.2022 12:04
Lekarz przepisał dziecku 15 razy większą dawkę antybiotyku niż zalecana
Lekarz przepisał dziecku 15 razy większą dawkę antybiotyku niż zalecana (Facebook)

Gareth Jennings twierdzi, że lekarze mogli zabić jego sześciotygodniowe dziecko po tym, jak w szpitalu przepisano maluchowi 15 razy większą dawkę antybiotyku niż ta zalecana. Na szczęście ojciec skonsultował zalecenia lekarza z pielęgniarką środowiskową. Teraz oskarża szpital o zaniedbania.

spis treści

1. Błąd lekarza

36-letni Gareth Jennings udał się z synkiem do szpitala, ponieważ maluch bardzo źle się czuł. Miał gorączkę, był ospały, ciągle płakał.

Lekarze ze szpitala Royal Bolton wykonali szereg badań i zdiagnozowali u sześciotygodniowego dziecka infekcję. Dyżurujący medyk wypisał Jadonowi antybiotyk i polecił, aby ojciec udał się z nim do domu i obserwował malucha.

Jednak mężczyznę zaniepokoiła wysoka dawka przepisanego leku. Lekarz zalecił, by maluch przyjmował cztery porcje antybiotyku dziennie, każda po 15 ml.

Ojciec chłopca postanowił skonsultować zalecenia lekarza z pielęgniarką środowiskową. Okazało się, że prawidłowa dawka leku powinna wynosić zaledwie 1 ml.

2. Dziecko mogło umrzeć

- Pielęgniarka powiedziała, że Jadon mógł umrzeć, gdybym postępował zgodnie ze wskazówkami lekarza. Jak ktoś, kto pracuje w szpitalu, mógł dopuścić do takiej sytuacji - mówi Gareth.

Ojciec wspomina, że już wcześniej spotkał się z zaniedbaniami ze strony szpitala.

- Moja żona rodziła w tym szpitalu. Ciągle cos było nie tak. Lekarze wielokrotnie błędnie oceniali jej stan - twierdzi mężczyzna.

Zarówno matka, jak i dziecko wracają do zdrowia, ale Gareth przysiągł, że nigdy nie zgłosi się już o pomoc do szpitala Royal Bolton. Według mężczyzny placówka nie przestrzega procedur, a pracujący tam personel jest niewykwalifikowany.

- Przykro mi, że rodzina Jenningsów otrzymała nieprawdziwe porady dotyczące dawkowania leku. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - powiedziała Dr Francis Andrews, dyrektor medyczny w Bolton NHS Foundation Trust.

Dziecko mogło umrzeć
Dziecko mogło umrzeć (Facebook)

3. Jak stosować antybiotyki?

Antybiotyki są preparatami używanymi w leczeniu chorób o podłożu bakteryjnym. Nazwa wywodzi się z języka greckiego, w którym "anti" oznacza "przeciw", a "bios" - "życie". Antybiotyki nie oddziałują tylko w pozytywny sposób, ale również w negatywny. Działając leczniczo, niszczą jednocześnie dobroczynne bakterie.

Określone zasady stosowania leków są bardzo ważne. Dzięki temu mamy większe szanse na powrót do zdrowia i na zapobieganie nawrotom choroby.

Rodzajów antybiotyków jest bardzo dużo. Skąd więc pewność, że akurat dany preparat okaże się skuteczny? Tak naprawdę, jeszcze przed wypisaniem recepty należałoby przeprowadzić antybiogram. Lekarz pobiera wymaz z chorego miejsca, np. z gardła, a następnie przez kilka dni sprawdza, jaki lek w przypadku określonej bakterii jest najskuteczniejszy. Wadą jest długi czas oczekiwania na wynik.

Poddając się antybiotykoterapii, pamiętaj, aby:

  • Tabletki nie połykać wraz z posiłkiem, ale godzinę przed bądź dwie godziny po nim,

  • Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj proszku z kapsułki. Całość powinna trafić do żołądka,

  • Nie popijaj leków mlekiem i sokami. Najlepsza jest woda,

  • W czasie przyjmowania antybiotyku nie spożywaj jednocześnie przetworów mlecznych (jogurtów, serów). Po zjedzeniu ich odczekaj ok. dwie godziny,

  • Pilnuj stałych pór przyjmowania leków,

  • Unikaj picia alkoholu,

  • Nie przyjmuj jednocześnie preparatów, takich jak wapń czy żelazo. Powodują, że działanie antybiotyków jest osłabione.

Nigdy nie kończ antybiotykoterapii i nie sięgaj po nią na własną rękę. O długości leczenia decyduje lekarz. Przyjmowanie leków należy kontynuować w wyznaczonym czasie, nawet po wcześniejszym ustąpieniu objawów. Po zakończeniu stosowania antybiotyków należy zadbać o przywrócenie dobrej pracy flory jelitowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze