Trwa ładowanie...

Labirynty dla dzieci. Dlaczego są tak ważne dla rozwoju umysłowego?

 Agnieszka Gotówka
19.07.2023 07:28
Labirynty dla dzieci. Dlaczego są tak ważne dla rozwoju umysłowego?
Labirynty dla dzieci. Dlaczego są tak ważne dla rozwoju umysłowego? (https://stock.adobe.com/)

Labirynty dla dzieci w formie zabawki i łamigłowek to wartościowy sposób na nudę. Spodoba się każdemu, kto lubi zagadki i gry logiczne. Sprawdzamy, jakie są różne rodzaje labiryntów dla dzieci.

spis treści

1. Labirynty dla dzieci na dobry początek

Tego rodzaju łamigłówki to jedno z lepszych https://parenting.pl/cwiczenia-grafomotoryczne i manualnych. Dziecko w ten sposób wspomaga rozwój motoryki małej. Szlifuje też precyzję ruchów i uczy się koordynacji wzrokowo-ruchowej. To doskonały trening przed rozpoczeciem nauki pisania i rysowania.

Dojście do celu daje dziecku mnóstwo satysfakcji. Sprawia więc, że jego poczucie własnej wartości rośnie. To też świetny sposób na nudę, również w czasie podróży.

1.1. Jakie są korzyści z korzystania z labiryntów dla dzieci?

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"
  • nauka logicznego myślenia
  • rozwijanie umiejętności trzymania przyrządów do pisania
  • ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
  • nauka przewidywania
  • rozwijanie umiejętności analizowania i rozwiązywania problemów
  • trening pamięci
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości
  • rozwój zdolności przestrzennych
  • ćwiczenie umiejętności koncentracji, skupienia oraz cierpliwości

2. Jak dostosować labirynty dla dzieci do różnych grup wiekowych?

Wiesz już, jak można wykorzystać labirynty dla dzieci w procesie nauki, teraz czas, by podać konkretne przykłady tego rodzaju ćwiczeń.

Na rynku jest wiele łamigłówek, gier i zabaw, które polegają na dotarciu z punktu A do punktu B. Dostosowane są do różnych grup wiekowych.

Labirynty dla najmłodszych to tzw. plecionki lub przekładanki. Niekiedy połączone są z sorterem lub innego rodzaju układanką. Zadaniem dziecka jest prowadzić koraliki po wytyczonej ścieżce.

Przedszkolak potrzebuje już jednak bardziej angażującą zabawę. Dla niego odpowiednie będą łamigłówki – labirynty dla dzieci. Na początku usiądźmy do tego zadania razem z dzieckiem i pokażmy, jak wykonuje się tego rodzaju ćwiczenia. Zachęćmy swoją pociechę, by prześledziła ścieżkę paluszkiem i zapamiętała, która jest prawidłowa. I dopiero wówczas można wziąć do ręki ołówek lub kredkę. W ten sposób unikniemy kreślenia i wymazywania niewłaściwych linii, a co za tym idzie frustracji i zniechęcenia dziecka.

2.1. Jakie są popularne gry i zabawy z wykorzystaniem labiryntów dla dzieci?

  • Gra terapeutyczno-rehabilitacyjna "Labirynt" z serii "Terapia" (Alexander) – polega na zbudowaniu według wzoru labiryntu, następnie przeprowadzeniu kulki po labiryncie za pomocą drewnianego patyczka
  • "Memo. Labirynty" Herve Tulleta – gra 2 w 1, gdzie buduje się własne labirynty
  • "Labirynt" – gra logiczno-zręcznościowa szwedzkiej firmy BRIO (drewniana)

Labirynty można też pobrać do druku lub kupić w specjalnej wydanej książce z łamigłowkami, np. "Absolutnie fantastyczne labirynty" (Nasza Księgarnia), gdzie do wyboru mamy ponad 100 labiryntów, z których każdy to świetna przygoda wymagająca logiki i spostrzegawczości. To książka, która rozwija logiczne myślenie i ćwiczy koncentrację od najmłodszych lat.

3. Jak można zbudować własny labirynt dla dzieci?

Stworzenie dobrego labiryntu w domu, zwłaszcza dla starszego dziecka, jest trudne do wykonania. Prościej zrobić to w ogrodzie, choć i tu zadanie to nie jest proste. Można próbować wykorzystać do tego krzesła, taśmy lub poduszki.

Jeśli jednak chcemy, by dziecko wzięło udział w prawdziwej przygodzie, warto zabrać je do rodzinnego parku rozrywki, gdzie labirynt stworzono z ponad 3-metrowej kukurydzy. Takich miejsc jest w Polsce kilka. Są ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu z dzieckiem: razem poszukujecie właściwej ścieżki, a po drodze napotykacie różne przygody i rozwiązujecie zagadki, które mogą pomóc dotrzeć do celu.

3.1. Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z labiryntów dla dzieci?

Labirynty dorosłym kojarzą się z błądzeniem. Są też częstym motywem wykorzystywanym w horrorach. Ale spokojnie! Parki rozrywki stworzone na planie labiryntu są miejscami, w których możemy czuć się bezpiecznie. Nie zostawiajmy jednak dziecka samego i towarzyszmy mu w tej przygodzie, zwłaszcza że to ponadczasowa i wielopokoleniowa rozrywka dla całej rodziny!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze