Trwa ładowanie...

Kupujesz zabawkę interaktywną dla dziecka? Zwróć uwagę na dźwięk i jakość lektora!

Avatar placeholder
10.04.2024 11:57
Materiał sponsorowany przez Mattel
Kupujesz zabawkę interaktywną dla dziecka? Zwróć uwagę na dźwięk i jakość lektora!
Kupujesz zabawkę interaktywną dla dziecka? Zwróć uwagę na dźwięk i jakość lektora! (Materiał Partnera)

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając zabawkę dla dziecka? W internecie znajdziesz mnóstwo podpowiedzi. Na liście do sprawdzenia pojawiają się: materiał, wielkość elementów, różnorodność oferowanych przez zabawkę interakcji czy dostosowanie jej do wieku dziecka. Rzadziej znajdziesz tam informacje o tym, jak istotne w zabawkach są także dźwięk i jakość lektora. Tymczasem to niezwykle ważne, aby zabawka nie była zbyt głośna i przekazywała poprawne wzorce wypowiedzi.

Ile razy mieliście ochotę wyjąć z zabawki baterie, aby chronić uszy domowników? Możecie uniknąć takich sytuacji, wybierając zabawki interaktywne dobrej jakości. To, czy dźwięk zabawki mieści się w bezpiecznym dla słuchu dziecka zakresie, sprawdzić można tylko w laboratorium. Nie oznacza to jednak, że podczas zakupów rodzic jest zdany na przypadek. Po pierwsze, szukając zabawki dla pociechy, rodzic powinien sprawdzać oznaczenia. Jednym z nich jest znak CE, który potwierdza, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczne, również te dotyczące dźwięku. Po drugie, już na etapie wybierania zabawki rodzic może skontrolować, czy produkt wydaje przyjemne dla ucha dźwięki. Jeśli zabawka po uruchomieniu drażni uszy rodzica, to z pewnością nie będzie odpowiednia dla maluszka.

Dlaczego poziom dźwięku w zabawkach jest tak istotny?

Przede wszystkim zabawki, które wydają zbyt głośne, przenikliwe dźwięki, mogą uszkodzić słuch dziecka. Dodatkowo mogą powodować zmęczenie i wywoływać rozdrażnienie, prowadząc tym samym do problemów z koncentracją i zasypianiem. A przecież wpływa to negatywnie nie tylko na malucha, ale także na całą rodzinę. Warto zatem wybierać zabawki o łagodnych, przyjemnych dźwiękach, które są wyposażone w regulację głośności, jak np. zabawki marki Fisher-Price.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Ważna sprawa – poprawny lektor

Istotną kwestią podczas wyboru zabawek jest również jakość lektora. Dzieci często powtarzają za nim słowa i pierwsze piosenki. Ważne zatem, aby lektor mówił poprawnie gramatycznie i fonetycznie, przekazując maluchom właściwe wzorce wypowiedzi. Dźwięk lektora powinien być również miły i przyjazny, aby zachęcać dziecko do zabawy i aktywności. Tylko dzięki takiemu lektorowi zabawka niesie ze sobą wartości edukacyjne i uczy dziecko mówić poprawnie.

Zabawki, które „mówią” poprawnie

Zabawkami, które są wyposażone w regulację głośności i poprawnego, wyraźnego lektora są m.in. zabawki z serii Linkimals od Fisher-Price. Te interaktywne zwierzątka uwielbiają śpiewać i bawić się. Co więcej, gdy stoją obok siebie, wchodzą w interakcje: zadają sobie pytania, odpowiadają i śpiewają. Do tych wszystkich aktywności angażują dzieci. Czysty i miły głos lektora w zabawkach tej linii zachęca dzieci do wspólnego muzykowania i powtarzania, m.in. nazw kolorów, kształtów, emocji oraz słów piosenek, dzięki czemu maluchy poszerzają zasób swojego słownictwa. Poprawny lektor sprawia również, że dzieci uczą się mówić bezbłędnie pod względem gramatycznym i fonetycznym.

Materiał Partnera
Materiał Partnera

Zabawki z serii Linkimals są wyposażone w dwa tryby głośności, co pozwala dostosować dźwięki do preferencji malucha i wszystkich domowników.

Bezpieczeństwo to podstawa

Regulacja głośności, poprawna i wyraźna wymowa lektora powinny być ważnymi kwestiami podczas wyboru zabawek interaktywnych. Takie zabawki mogą być dla dziecka źródłem dobrej rozrywki i radosnej nauki, pod warunkiem że wybierzesz produkty certyfikowane, renomowanych marek - dla nich priorytetami zawsze są bezpieczeństwo i jakość.

Materiał sponsorowany przez Mattel
Polecane dla Ciebie