Kultowe opowieści Disneya – gratka dla najmłodszych i starszych dzieci
Dlaczego bajki Disneya nieustannie przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych czytelników oraz widzów? Czego możemy się nauczyć o współczesnym świecie z kultowych opowieści? Odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy kilka propozycji ciekawych i wartościowych bajek Disneya.
1. Klasyczne bajki Disneya – dlaczego dzieci je uwielbiają?
Postaci z bajek Disneya i ich wzruszające losy towarzyszą nam od pokoleń. Jedna z ikon popkultury – Myszka Miki – została zaprojektowana przez Walta Disneya w 1928 roku. Jej popularność przyćmiła innych animowanych bohaterów. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zaadaptowanych przez Disneya opowieści: "Małej Syrenki" (1989), "Robin Hooda" (1973) czy "Śpiącej królewny" (1959).
Siłą bajek i filmów Disneya jest fakt, że rodzice chętnie oglądają je z dziećmi, ponieważ również oni znajdują w nich coś dla siebie. Wytwórnia Disneya słynie z dialogów, które dla maluchów są śmieszne, a dorośli odnajdują w nich podtekst o charakterze społecznym. Poza tym, kto kiedykolwiek nie zapłakał podczas kultowej sceny śmierci Mufasy w "Królu Lwie" (1994)?
Dzieci uwielbiają bajki Disneya, ponieważ przedstawiane historie są pozytywne, mają szczęśliwe zakończenie, a główni bohaterowie są zazwyczaj uśmiechnięci i ciekawi świata, a poza tym pięknie narysowani. Sympatią cieszą się również drugoplanowe postaci, które odznaczają się poczuciem humoru (Timon i Pumba, krab Sebastian, Bryczek).
2. Kultowe opowieści Disneya – czego uczą dzieci?
Zazwyczaj bajki dla dzieci są zaadaptowaną wersją baśni (np. braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena). W baśniach, które czerpały garściami z podań ludowych, pojawiało się wiele przemocy oraz krwi.
Disney złagodził wydźwięk, polaryzując dwie przeciwstawne idee – dobra i zła. Dzięki temu dziecko bardzo szybko może odróżnić uśmiechniętych bohaterów od negatywnych postaci mówiących skrzekliwym głosem z ponurym grymasem wykrzywiającym usta. Tak skontrastowane postaci są pierwszym sygnałem dla dziecka, które uczy się odróżniać dobro uznawane za piękne od zła utożsamianego z brzydotą. Walka dwóch kontrastujących ze sobą idei zakończona zwycięstwem dobra, czyli klasycznym happy endem, to pierwszy krok do poznawania świata przez malucha.
Poza tym klasyczne opowieści Disneya w formie książek to świetny sposób na naukę czytania, poznawania nowych słów, próby opowiadania własnymi słowami o perypetiach ulubionej postaci. W świecie Disneya możliwe jest tworzenie kolejnych przygód znanych bohaterów, co zdecydowanie rozwija wyobraźnię.
Na bazie klasycznych opowieści Disneya powstały liczne książeczki edukacyjne z ulubionymi postaciami (kolorowanki, naklejki), z którymi dzieci chętnie się uczą i poznają nowe słowa.
3. Księżniczki Disneya – dla młodszych i starszych dziewczynek
W bajkach Disneya zazwyczaj głównymi bohaterkami są młode piękne dziewczyny, które muszą stanąć do walki z negatywnymi postaciami (macochą, złymi siostrami czy wiedźmą). Najbardziej znane są księżniczki Disneya zdobiące nie tylko ilustracje książek i wypełniające filmowe kadry, ale również pojawiające się na ubraniach czy akcesoriach szkolnych.
Dziewczynki (starsze i młodsze) uwielbiają piękne postaci, które mają dobre serca, a prawdziwych przyjaciół zazwyczaj znajdują wśród zwierząt. Choć w pierwszych bajkach Disneya księżniczki (np. Królewna Śnieżka) były bierne, to ten stereotyp się zmienia, a w kolejnych częściach opowiadających o ich losach, mamy do czynienia z odważnymi bohaterkami.
Warto również pamiętać o tym, że księżniczka Disneya jest symbolem, utożsamia dobro, piękno i wierność, a więc idee, które najlepiej przemawiają do najmłodszych czytelników i widzów. Nie musimy się bać, że oglądanie bajek Disneya utrwali w głowie dziecka pewien nienaruszalny schemat biernej księżniczki – tym bardziej, jeśli będziemy rozmawiać z maluchem o jego odczuciach oraz tym, co najbardziej mu się podobało w bajce.