Książeczki edukacyjne dla maluchów w wieku 0-3 lat
Dlaczego warto czytać najmłodszym? Na co zwrócić uwagę, wybierając książki edukacyjne dla dzieci? Postanowiliśmy sprawdzić, które publikacje będą najlepsze dla naszych pociech.
1. Książeczki edukacyjne dla maluchów – dlaczego warto czytać dzieciom?
Dzieci potrzebują bliskiego kontaktu z rodzicami, a co sprawia więcej radości niż czytanie maluchowi na głos? Książki warto kupować od najmłodszych lat. Czytanie potęguje więź między dzieckiem a rodzicem - nie zastąpi jej ani włączona bajka, ani ulubiony pluszowy miś - oraz wspomaga rozwój emocji, takich jak empatia czy życzliwość.
Dzięki książkom maluch uczy się samodzielnego myślenia i języka. Czytanie doskonale rozwija wyobraźnię najmłodszych pociech, a na późniejszym, szkolnym etapie, pomaga zapamiętywać informacje oraz zdecydowanie ułatwia naukę.
Pokazując obrazki w kolorowych książeczkach edukacyjnych, tworzymy z dzieckiem mapę nieznanego świata, który dopiero poznaje.
2. Książeczki edukacyjne dla maluchów – rozwijanie zdolności manualnych
Rozwijanie zdolności manualnych zaczynamy bardzo wcześnie, zazwyczaj rozpoczynając od linii oko-ręka. Nad łóżkiem wieszamy kolorową karuzelę, do której dziecko zaczyna wyciągać ręce, a następnie dajemy mu gryzak ułatwiający chwytanie. Na kolejnym etapie staramy się jak najlepiej wykorzystać zabawki edukacyjne umożliwiające rozwój małej motoryki.
Dużą popularnością cieszą się jednak nie tylko maty edukacyjne czy klocki konstrukcyjne, ale również książeczki dla dzieci, szczególnie proste kolorowanki. Maluszek powinien je kolorować pod nadzorem rodziców tak, aby nie gryźć pisaka lub kredki.
Poprzez kolorowanie postaci, zwierząt, przedmiotów maluch uczy się trzymać w ręku mazak czy długopis. To bardzo ważne, tym bardziej, że palce rozwijają się później niż barki czy dłonie.
Czy rysowanie daje dziecku tylko rozrywkę? Oczywiście, że nie. Nauka nowych postaci, słów powtarzanych za rodzicem, kolorów, rozwijanie wyobraźni – to dodatkowe korzyści związane z rysowaniem.
Poza tym zazwyczaj w kolorowankach dla dzieci przedstawione są określone proste sytuacje (gotowanie, mycie zębów) oraz historie (np. o przyjaźni), dzięki którym dziecko poznaje świat zewnętrzny oraz uczy się relacji społecznych i wykonywania codziennych czynności.
Zazwyczaj kolorowanki są dostępne od 2. roku życia, jednak przed zakupem warto dokładnie przeczytać informacje znajdujące się na stronie internetowej wydawnictwa oraz na samej książeczce.
3. Książeczki edukacyjne dla maluchów – rozwijanie kreatywności
Poznając świat, dziecko zaczyna rozwijać kreatywność. Dokonuje prostych wyborów, uczy się kolejnych czynności, w tym mówienia, pokazywania, wyrażania emocji i pragnień. Kreatywność wiąże się z wypracowaniem pewności siebie, zdobywaniem wiedzy czy rozwijaniem wyobraźni.
Dziecko codziennie mierzy się z nowymi sytuacjami, które kształtują jego osobowość. W rozwijaniu kreatywności pomożemy maluchowi, prosząc go o wsparcie w codziennych sytuacjach (np. przy wyborze pomiędzy czerwonymi a różowymi śpioszkami), jednak możemy wspierać dziecko również wykorzystując książeczki edukacyjne.
Puzzle edukacyjne są dostępne już dla dzieci od 3. roku życia. Dzięki nim maluch tworzy ilustracje, proste historie i opowiadania, które mają ciąg przyczynowo-skutkowy, co pomaga w tworzeniu logicznych wypowiedzi. Na początku możemy pomagać dziecku, jednak z kolejną zabawą wykorzystującą coraz więcej słów, zobaczymy, jak szybko maluch zapamiętuje informacje.
Rozwój kreatywności łączy się także z rozpoznawaniem emocji – złości, zdziwienia, uśmiechu, płaczu. Dziecko wie, jak określić stan, w którym się znajduje. Z tego względu na naszej liście ciekawych książeczek edukacyjnych znalazła się jedna z najpopularniejszych publikacji przeznaczona dla maluchów w wieku przedszkolnym (w każdej książeczce z oznaczonej serii dziecko poznaje określoną emocję lub rysę charakteru) - to idealne rozwiązanie dla 3-latków.