Myszka Miki kończy 86 lat

Myszka Miki to jedna z najbardziej kultowych postaci z bajek w historii. Dzieci i dorośli na całym świecie uwielbiają przygody zabawnej i pomysłowej myszy, która potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. 18 listopada Myszka Miki obchodzi swoje 86. urodziny.

Narodziny legendy

Walt Disney wpadł na pomysł stworzenia Myszki Miki w czasie podróży pociągiem. Jego firma była wtedy małym studiem filmowym, które nie miało na swoim koncie sukcesów. Potrzebował bohatera, którego pokocha zarówno

Polecane wideo:

młoda, jak i starsza publiczność. W ten sposób na dystansie między Nowym Jorkiem a Los Angeles narodziła się Myszka Miki , która wkrótce miała stać się prawdziwą legendą. Żona Walta Disneya miała swój udział w stworzeniu kultowej postaci. Nie podobało jej się imię Mortimer, które zaproponował mąż, i wpadła na pomysł, aby małą i sprytną myszkę nazwać Miki.

Droga do sukcesu

Disney od razu przystąpił do prac nad kreskówką, w której Myszka Miki miała być głównym bohaterem. Pierwsze bajki były nieme i niestety nie spotkały się z ciepłym przyjęciem dystrybutorów. Po początkowych porażkach Walt Disney nie poddał się, wciąż wierząc w powodzenie Mikiego. Nie mylił się – w 1928 roku powstała pierwsza dźwiękowa kreskówka o Myszce Miki „Parowiec Willie”, która odniosła wielki sukces. Walt Disney i jego myszka stali się sławni w całych Stanach Zjednoczonych.

Lata 30. XX wieku to złota era Myszki Miki. Większość krótkometrażowych bajek z jej udziałem zostało wyprodukowanych właśnie wtedy. Zabawnej myszce zaczęły towarzyszyć inne postacie, m.in. Myszka Minnie, Kaczor Donald, Goofy czy Pluto. Wytwórnia Disneya stworzyła kanon pozytywnych bohaterów, które budziły sympatię i wyróżniały się na tle innych bajek dla dzieci. Za sukcesem kreskówek stał Walt Disney, który w 1932 roku otrzymał Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki. W 1940 roku na ekrany amerykańskich kin wszedł pierwszy pełnometrażowy film Mikiego pod tytułem „Fantazja”.

Myszka Miki idolem wielu pokoleń

Na przestrzeni lat, Myszka Miki zyskała miliony fanów na całym świecie. Młodzi i starsi wielbiciele Mikiego z niecierpliwością czekali na kolejne przygody ich ulubionego bohatera. Już w latach 30. sympatycy filmów rysunkowych spotykali się w Klubach Myszki Miki, by wspólnie oglądać bajki i dzielić się wrażeniami. Nadejście ery telewizji wcale nie zmniejszyło popularności kultowej postaci Disneya. W 1954 roku stacja ABC rozpoczęła nadawanie programu „Klub Myszki Miki”, który stał się najbardziej popularną audycją dla dzieci w historii telewizji.

Długa kariera Myszki Miki zaowocowała wieloma filmami, serialami i widowiskami telewizyjnymi. Sprytna mysz odniosła sukces i wychowały się na niej pokolenia młodych ludzi na całym świecie. Myszka Miki wciąż jest obecna na ekranach w programach i animowanych filmach, ucząc i rozśmieszając kolejne generacje.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Jak często czytamy dzieciom? Odtwórz wideo

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.

Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...