Kuchnia w kawalerce – niezbędne AGD i sposoby na aranżację
Niezależnie od tego, jaki metraż ma nasze mieszkanie, kuchnia pozostaje sercem domu. Z tego względu powinna być urządzona tak, aby przebywanie w niej kojarzyło nam się z miłymi chwilami. Jeśli mamy kuchnię oddzieloną od pozostałych pokoi, problem jest łatwiejszy do rozwiązania. Jednak, co zrobić z kuchnią w kawalerce? Albo z aneksem kuchennym? Jakie ergonomiczne rozwiązania wykorzystać, aby kawalerka była urządzona w nowoczesnym stylu? Przygotowaliśmy kilka praktycznych rozwiązań, które ułatwią nam organizację przestrzeni na niewielkim metrażu.
1. Kuchnia połączona z salonem – co nam się przyda?
Jeśli jesteście posiadaczami ślepej kuchni oraz salonu niewielkich rozmiarów, warto połączyć je sobą, tak aby powiększyć przestrzeń. Czasami oba pomieszczenia są odgrodzone ścianką działową, którą można usunąć i postawić na jej miejscu stylowy barek z otaczającymi go wysokimi stołkami. W ten sposób kawalerka nabierze charakteru, a wnętrze może zyskać kształt litery "L" lub "U".
W obu przypadkach w nowoczesnej kuchni warto zawiesić szafki bardzo wysoko, prawie pod sufitem, optycznie powiększając przestrzeń. Zazwyczaj pomiędzy lodówką a zlewem znajduje się blat kuchenny, pod którym możemy postawić nie tylko szafkę i kuchenkę, ale również pralkę.
Natomiast na blacie świetnie prezentuje się płyta indukcyjna lub gazowa niewielkich rozmiarów (np. tylko z dwoma palnikami lub polami indukcyjnymi), tym bardziej że na małej przestrzeni każdy centymetr jest bardzo ważny.
2. Kuchnia z kącikiem jadalnym – czego będziemy potrzebowali?
W niektórych kawalerkach kuchnia jest bezpośrednio połączona ze strefą sypialnianą i salonem. Artystyczne wnętrze zaaranżujemy, umieszczając ciąg szafek wzdłuż linii prostej, a od kanapy bądź łóżka odgrodzimy aneks kuchenny jasnym stołem jadalnym otoczonym dwoma lub trzema krzesłami niewielkich rozmiarów. W tym przypadku dużą rolę odgrywa kolor mebli i sprzętu, w tym dużego sprzętu AGD, który zabudujemy.
Postarajmy się o jasne, pastelowe urządzenia i dodatki, które nadadzą wnętrzu przestronny charakter. Pomieszczenie powiększymy optycznie, decydując się także na szafę z lustrem oraz szklane dodatki.
Warto pamiętać także o aranżacji okien. Zasłony do kuchni (jeśli nie jest ślepa) powinny być jasne. Dobrym pomysłem są pastelowe rolety, które nadadzą wnętrzu lekkości.
3. Kuchnia pod antresolą – jak urządzić?
Kuchnia znajdująca się bezpośrednio pod antresolą to kolejne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w kawalerce, szczególnie jeśli posiadamy wysokie ściany. W ten sposób zagospodarujemy każdy centymetr dostępnej powierzchni. Świetnie sprawdzi się drewno sosnowe. Tym bardziej, jeśli mamy parkiet lub położone panele. Małą lodówkę możemy zabudować lub okleić jasnym materiałem bądź imitacją drewna, tak aby pasowała do innych elementów wystroju.
A może blat kuchenny będzie jednocześnie pełnił funkcję schowku, pod którym ukryjemy biurko? To kolejna propozycja na urządzenie kawalerki.
Dużą rolę w mieszkaniu o małym metrażu odgrywa rodzaj oświetlenia. Kilka źródeł światła (np. lampy LED zwisające z sufitu) sprawi, że wnętrze będzie bardziej przestronne oraz jasne.
4. Kuchnia w przedpokoju – jak zaaranżować wnętrze?
Nie wszystkie kawalerki mają na tyle duży metraż, aby zmieściła się w nich kuchnia połączona z salonem. Jednak w niektórych mieszkaniach jest szeroki korytarz, który możemy wykorzystać właśnie na aneks kuchenny. Jak go jednak zaaranżować?
Świetnie sprawdzi się niewielki stylowy piekarnik, zabudowana lodówka oraz wysokie szafki z jasnymi (zazwyczaj białymi) frontami i czarnymi obramówkami. Kolor blatu roboczego może być ciemny, jednak stojące na nim bibeloty powinny być w jasnych barwach.
A może ściana pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi będzie lustrzana? To idealne rozwiązanie na optyczne powiększenie kuchni. Wiele osób decyduje się na ukrycie kuchni w kawalerce. Małe sprzęty AGD możemy zasłonić za panelami 3D bądź drzwiami układającymi się w harmonijkę.