Trwa ładowanie...

Płyta indukcyjna czy gazowa? Którą wybrać?

Avatar placeholder
30.11.2018 11:39
Wybór między płytą gazową a indukcyjną nie jest trudny - wystarczy przeanalizować swoje potrzeby
Wybór między płytą gazową a indukcyjną nie jest trudny - wystarczy przeanalizować swoje potrzeby (iStock / baloon111)

Nowa kuchnia, remont lub po prostu czas na wymianę sprzętu kuchennego niosą ze sobą niełatwe decyzje. Wśród nich pojawia się kwestia wyboru płyty grzewczej. Najczęściej wahamy się między tradycyjną płytą gazową a nowocześniejszym rozwiązaniem, a więc płytą indukcyjną. Podpowiadamy, na jakie cechy płyt grzewczych zwrócić uwagę, by dobrać odpowiednie urządzenie do naszej kuchni.

spis treści

1. Płyta indukcyjna – szybko i ekonomicznie

Zaczniemy od płyty indukcyjnej, czyli opcji w dalszym ciągu rzadziej spotykanej w polskich domach. Podstawowym wyróżnikiem kuchni indukcyjnej jest działanie oparte na szybko zmieniajacym się polu magnetycznym, które błyskawicznie nagrzewa postawione na polu indukcyjnym naczynie. Ujawnia się tutaj przewaga płyt indukcyjnych nad płytami gazowymi i tradycyjnymi płytami elektrycznymi – działają szybciej i pozwalają na precyzyjne dostosowanie pola grzania, przez to są bardziej wydajne. Co więcej, są też precyzyjne. Pola indukcyjne podgrzewają spód naczynia, a ciepło nie jest tracone przez jego emisję do otoczenia.

Prostota i wygoda użytkowania płyt indukcyjnych idą w parze z bezpieczeństwem użytkowania. Nagrzewają się jedynie pola, na których ustawimy naczynia, a więc ryzyko oparzenia się jest niskie. Odpada też ryzyko ulatniającego się gazu. Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, musimy się jedna liczyć z większym wydatkiem niż w przypadku płyty gazowej – najtańsza płyta indukcyjna może kosztować ok. 1000 zł. Do tego należy doliczyć zakup odpowiednich garnków, gdyż na polach indukcyjnych można stawiać jedynie naczynia z odpowiednich materiałów. Szkło, ceramika i metale nieprzyciągające magnesu nie są przeznaczone do tego rodzaju płyt grzewczych.

Zobacz film: "Masz pralkę w kuchni? Łamiesz prawo!"

2. Płyta gazowa – tanio i tradycyjnie

Klasyczna czteropalnikowa płyta gazowa bardzo często stanowi element tradycyjnej kuchenki wolnostojącej z piekarnikiem. Taki widok przez lata był w Polsce standardem, jednak stopniowo zaczyna się to zmieniać. Coraz częstszym w nowoczesnych i funkcjonalnych kuchniach zobaczymy kuchenki indukcyjne. Nie znaczy to jednak, że konwencjonalny gaz odchodzi do lamusa. Zakup płyty gazowej to mniejszy wydatek niż inwestycja w płytę indukcyjną czy elektryczną. Do tego nie musimy martwić się kwestią odpowiednich naczyń.

Płyty gazowe są tanie w eksploatacji, ale mniej wydajne od płyt indukcyjnych
Płyty gazowe są tanie w eksploatacji, ale mniej wydajne od płyt indukcyjnych ([pexels.com/suludan diliyaer croppedPath=)

Nowoczesne płyty gazowe dostępne są w wersjach o wyższej mocy niż w przypadku starszych kuchenek gazowych. Wpływa to na skrócenie czasu gotowania, chociaż w dalszym ciągu nie rozwiązuje problemu uciekającego ciepła, charakterystycznego dla kuchenek gazowych. W przypadku gotowania na gazie minusem jest również osad gromadzący się w obrębie urządzenia, garnków i sąsiadujących z płytą mebli. Nie zapominajmy też, że jeśli w naszej kuchni nie ma odpowiedniej instalacji, poniesiemy dodatkowe koszta montażu i podłączenia płyty gazowej.

3. Jak wybrać najlepszą płytę grzewczą?

Jeśli ważny jest dla nas niski koszt zakupu i eksploatacji, a wydajność i udogodnienia schodzą na drugi plan, zdecydujmy się na zakup płyty gazowej. Zwróćmy jednak uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo i wybierzmy model z wbudowanym zabezpieczeniem przed ulatnianiem się gazu. Płyta grzewcza powinna znaleźć się jedynie w kuchniach, które są dobrze wentylowane. Mamy do wyboru płyty gazowe wykonane z różnych materiałów, od których zależy wytrzymałość produktu i preferowany sposób czyszczenia. Łatwe w czyszczeniu są płyty emaliowane, natomiast najwięcej pracy mogą wymagać płyty ze stali nierdzewnej. Jeśli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie, powinniśmy rozważyć szklaną płytę gazową, którą trzeba jednak regularnie czyścić.

Płyty indukcyjne to dobry wybór dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie ze względu na małe dzieci lub osoby starsze. Brak rozgrzanych elementów, gdyż płyta poza polami indukcyjnymi pozostaje chłodna, a także brak ryzyka związanego z łatwopalnym gazem, to znaczący plus tego urządzenia. Osoby, dla których czas to pieniądz, docenią również szybkość działania płyt indukcyjnych. Przy zakupie zwróćmy uwagę na ilość i wielkość pól indukcyjnych – niektóre płyty pozwalają na regulację ich obszaru. Warto sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje oferuje dane urządzenie. Nowoczesne płyty indukcyjne wyposażane są w automatyczne wyłączniki pól czy funkcje takie jak rozpoznawanie wielkości garnka, czujnik temperatury pola indukcyjnego czy blokada bezpieczeństwa.

Polecane dla Ciebie