Trwa ładowanie...

Kubuś Puchatek - ponadczasowa bajka dla dzieci. Dlaczego warto czytać ją najmłodszym?

 Ewa Rosiecka
22.03.2022 10:35
Kubuś Puchatek - ponadczasowa bajka dla dzieci
Kubuś Puchatek - ponadczasowa bajka dla dzieci (Adobe Stock)

Kubuś Puchatek to postać z bajki, której właściwie nikomu nie trzeba przedstawiać. Opowieść o przygodach sympatycznego misia i jego przyjaciół to lektura, do której z chęcią wracają kolejne pokolenia czytelników, a książka ta oprócz rozrywki niesie za sobą także szereg wartości moralnych. Bohaterowie uczą najmłodszych, m.in. czym jest przyjaźń i miłość. Kto napisał Kubusia Puchatka? Jakie są najpiękniejsze cytaty z Kubusia Puchatka?

spis treści

1. Kto jest autorem Kubusia Puchatka?

Opowieść o Kubusiu Puchatku napisał brytyjski pisarz i autor książek dla dzieci A.A. Milne (właściwie Alan Alexander Milne), żyjący na przełomie XIX i XX wieku.

A.A. Milne od młodości interesował się literaturą. Swoje pierwsze kroki w pisarstwie stawiał razem z jednym ze swoich starszych braci. Zaczynał od krótkich, żartobliwych wierszy i form prozatorskich, które wysyłał do rodziny. Był niezwykle zdolnym uczniem, skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Cambridge. W czasie studiów poznał nauczyciela, H.G. Wellsa, dzięki któremu postanowił pisać książki.

Jest autorem m.in.:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
  • Zbioru wierszy "When We Were Young”;
  • "Kubusia Puchatka";
  • "Chatki Puchatka".

Ciekawostką jest fakt, że pierwowzorem postaci Kubusia był pluszowy miś, którego autor wręczył synowi na pierwsze urodziny.

A.A. Milne jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy dziecięcych, a jego twórczość została przetłumaczona na 12 języków i sprzedana w 7 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Jak wartościowo spędzać czas z dzieckiem.
Jak wartościowo spędzać czas z dzieckiem.

Każdy rodzic przedszkolaka czy ucznia szkoły podstawowej doskonale wie, jak wiele trzeba mieć pomysłów,

przeczytaj artykuł

2. Kim są bohaterowie Kubusia Puchatka?

Bohaterowie "Kubusia Puchatka" to zwierzęta - maskotki, które przyjaźnią się z zamieszkującym Stumilowy Las małym Krzysiem i przeżywają razem z nim niezwykłe przygody. W książkach o Kubusiu Puchatku możemy spotkać:

  • Prosiaczka;
  • Tygrysa;
  • Królika;
  • Kłapouchego;
  • Kangurzycę z Maleństwem;
  • Sowę.

3. Jak wygląda Kubuś Puchatek?

Tytułowy Kubuś Puchatek to grubiutki pluszowy miś o żółtym futerku z czerwoną koszulką, spod której wychodzi okrągły brzuszek. Jego oczy to małe czarne kropki, nos zaś czarny lub brązowy. Ma niewielkie uszy, łapki nie mają palców, nie ma też ogona.

Kubuś Puchatek ma bardzo niewielki rozumek, jest dość naiwny i mało rozsądny, ale za to życzliwy, uczynny i niezwykle sympatyczny. Uwielbia podjadać miód i spacerować po lesie. Mieszka w domku pod drzewem. Najbardziej przyjaźni się z Krzysiem, któremu bezgranicznie ufa. W razie potrzeby każdy może na niego liczyć.

4. Jakie wartości niesie "Kubuś Puchatek"?

Opowieści o Kubusiu Puchatku od wielu lat podbijają serca dzieci na całym świecie. Pokazują, jak ważna jest w życiu przyjaźń i miłość, uczą troski o drugą osobę i tego, że warto myśleć o innych.

Dzięki tym książkom można się przekonać, że nie zawsze wszystko jest takie, jak nam się wydaje. W opowieściach o Kubusiu Puchatku można znaleźć mnóstwo pięknych i mądrych treści, które w prosty sposób trafiają do dzieci i dorosłych.

5. Najpiękniejsze cytaty z "Kubusia Puchatka"

W opowieściach o Kubusiu Puchatku znajduje się wiele aforyzmów, które naprowadzają na czytelnika na właściwe tory postępowania i mówią prawdę o życiu. Oto kilka najważniejszych sentencji z opowieści A.A. Milne:

" – A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten ktoś nigdy nie znika."

"Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie."

""Pamiętaj, że chwasty też są kwiatami."

"Trochę uwagi i trochę myślenia o innych robi różnicę."

"Żyję, bo jestem kochany".

"Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie."

"Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo".

"Puchatku? - Tak Prosiaczku? - Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze