Trwa ładowanie...

Kto wynalazł koło?

Kto wynalazł koło? Rzymianie, Majowie, a może Egipcjanie? Odpowiedź na to pytanie przeczytacie za chwilę, jednak już na samym wstępie możemy stwierdzić, że trudno wyobrazić sobie bardziej rewolucyjny wynalazek.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Kto wynalazł koło?

Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy wynaleziono koło, wiadomo jednak, że wynalazek ten zawdzięczamy ludom zamieszkującym Mezopotamię. To właśnie w miejscu narodzin pierwszej cywlizacji już ok. roku 3500 p.n.e. używano koło na dwa sposoby.

Pierwszym z nich było garncarstwo: wynalezienie koła pozwoliło rzemieślnikom wytwarzać naczynia. To właśnie dlatego, na pytanie kto wymyślił koło, niektórzy odpowiadają, że garncarz, by ułatwić sobie pracę. Drugim sposobem na wykorzystanie koła był transport.

Co jednak ciekawe, wynalazek koła trudno przypisać konkretnej cywilizacji. W czasie, gdy było znane w Mezopotamii, posługiwali się nim również Chińczycy. Z czasem dotarło również do ludów zamieszkujących dzisiejsze tereny Rosji i Kazachstanu, następnie do Egiptu. Najpóźniej z wynalazku koła korzystali mieszkańcy Afryki Południowej i Meksyku (koło poznali dopiero ok. 1000 r. n.e.).

Starożytny Egipt. Cywilizacja, która fascynuje!
Starożytny Egipt. Cywilizacja, która fascynuje!

Starożytny Egipt to cywlizacja, która do dziś zachwyca. Jej powstanie jest ściśle związane z rzeką Nil,

przeczytaj artykuł

2. Historia wynalezienia koła a rozwój cywilizacji

Wynalazek koła uznaje się za rewolucyjny. I nie ma w tym przesady, kiedy spojrzymy, jak wiele zmieniło jego pojawienie się. W dużym skrócie: nie tylko ułatwiło pracę i życie, ale też pozwoliło stworzyć nowe narzędzia militarne, np. rydwan.

Koło pozwoliło czerpać wodę ze studni, napędzało też młyny zbożowe i maszyny tekstylne. Dzięki niemu Chińczycy opracowali nowoczesne systemy mielenia, a z czasem również stworzyli ułatwiające pracę maszyny rolnicze.

Choć najpewniej nie dowiemy się, jak wynaleziono koło, wiadomo, że diametralnie zmieniło ono życie ówczesnych ludzi, m.in. pozwoliło zastąpić robotników zaawansowanym technologicznie sprzętem.

Starożytna Grecja - ramy czasowe, najważniejsze daty
Starożytna Grecja - ramy czasowe, najważniejsze daty

Starożytna Grecja była cywilizacją, która powstała w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach

przeczytaj artykuł

3. Dlaczego trzeba wiedzieć, kiedy wynaleziono koło?

Mimo iż dziś koło traktujemy jak coś powszechnego i wcale nie zastanawiamy się, co by się stało, gdyby go nie było, wynalazek koła jest jednym z bardziej rewolucyjnych w historii ludzkości. To dzięki niemu możemy dziś się poruszać na długie dystanse i przewozić różnego rodzaje towary.

Wynalazki, które ułatwiają życie ciężarnym
Wynalazki, które ułatwiają życie ciężarnym

Każda mama wie, że okres ciąży to nie najłatwiejszy czas w jej życiu. Rosnący brzuch, dolegliwości układu

przeczytaj artykuł

Nie traktujmy zatem wiedzy, kto wynalazł koło i kiedy jako bezużytecznej. Możemy też porozmawiać z dzieckiem o innych wynalazkach, które zmieniły świat. Zapytajcie, bez czego trudno byłoby mu dziś funkcjonować. Możecie również urządzić konkurs, kto zapisze więcej przemiotów, które nie mogłyby powstać bez wynalezienia koła. By nieco urozmaicić tę zabawę, notujcie tylko te przedmioty, które znajdują się w zasięgu waszego wzroku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.