Wynalazki, które ułatwiają życie ciężarnym

Każda mama wie, że okres ciąży to nie najłatwiejszy czas w jej życiu. Rosnący brzuch, dolegliwości układu pokarmowego, dodatkowe kilogramy, powiększające się piersi oraz rozstępy to tylko niektóre trudności, z którymi kobieta musi się pogodzić w czasie tych 9 miesięcy. Nie jest jednak powiedziane, że nie można szukać ułatwień. Przedstawiamy akcesoria, które z pewnością przydadzą się każdej przyszłej mamie.

Idealna pozycja do spania

Im większy brzuch, tym więcej potrzeba poduszek, które będą podtrzymywały nie tylko głowę, ale także brzuch. Włożone między nogi pozwolą przybrać komfortową pozycję, natomiast ułożone pod plecami zmniejszą ból kręgosłupa w części lędźwiowej.

Polecane wideo:

Zamiast jednak kupować dziesiątki „jaśków”, lepiej zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ciążową. Swoim wyglądem nie przypomina znanych nam poduszek, a raczej długiego pluszowego rogala. Jej sekretem jest właśnie niestandardowy kształt, który dopasowuje się do pozycji snu mamy, podpierając jej brzuch i kręgosłup. Decydując się na taki wynalazek, możemy przebierać w materiałach, rodzaju wypełnienia, długości i kolorach. Koszt, w zależności od wykorzystanych materiałów, waha się od 100 do 200 zł.

6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-haves

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów dla ciężarnych. Młode mamy mają do dyspozycji wiele...

Nie lada ciężar

Pas ciążowy to wynalazek, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Doceniany jest przez kobiety zwłaszcza w późniejszych miesiącach ciąży, kiedy duży brzuch jest ogromnym obciążeniem dla kręgosłupa, a każdy ruch czy przejście kilku kroków stanowi nie lada wyczyn. Wykonany jest z elastycznego materiału, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu brzucha, podtrzymuje go i odciąża kręgosłup.

Przeciwnicy uważają jednak, że noszenie pasa osłabia mięśnie, a ciągły ucisk na brzuch powoduje zaburzenia w krążeniu krwi. Warto więc stosować go tylko wtedy, gdy wyda nam się to konieczne. Przed pierwszym założeniem kobieta powinna skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie znajdzie on żadnych przeciwwskazań, z pewnością nie zabroni jego noszenia. Cena pasa ciążowego waha się od 20 do nawet 100 zł.

Przygotowanie do karmienia

Piersi kobiety w ciąży mogą zachowywać się bardzo różnie. Czasem ich rozmiar powiększa się już od pierwszego trymestru. Niekiedy miseczka pozostaje bez zmian, a zwiększa się jedynie obwód pod biustem, co wynika ze stale rosnącego brzucha. Przyszłym mamom wydaje się więc, że w każdym przypadku konieczna będzie całkowita wymiana bielizny.

Jeśli do tej pory wystarczała nam miseczka C, a w ciąży biust powiększył się do rozmiaru E lub F, obowiązkowo musimy wybrać się na zakupy bieliźniane. Jeśli jednak rozmiar miseczki nie uległ zmianie, możemy skorzystać ze sprytnego wynalazku, jakim jest przedłużacz obwodu biustonosza. Wystarczy przyszyć go do zapięcia, a nasza ulubiona bielizna poszerzy się nawet o 2-3 haftki. Cena takiego gadżetu to zaledwie kilka złotych. Dlatego zamiast kupować biustonosz, który po ciąży może okazać się za duży, wybierzmy się na zakupy do pasmanterii.

Bezpieczeństwo w podróży

Kobiety, zwłaszcza te w zaawansowanej ciąży, często rezygnują z zapinania pasów samochodowych w trakcie podróży, skarżąc się na brak wygody i uciskanie brzucha. Nie zdają sobie jednak sprawy, że nawet drobna stłuczka w takiej sytuacji będzie stanowiła zagrożenie nie tylko dla nich, ale też dla zdrowia i życia nienarodzonego dziecka.

Żeby uniknąć groźnych sytuacji, wystarczy wyposażyć samochód w adapter do pasów samochodowych. Jego głównym zadaniem jest zapobiegnięcie przesuwania się pasa bezpieczeństwa spod brzucha. Dzięki temu nie naciska on na macicę, a co za tym idzie, zapewnia bezpieczeństwo dziecku i mamie. Taki przyrząd to nakładka na samochodowy fotel. Ciężarna zwyczajnie zapina pas, który wkłada do prowadnicy adaptera. Daje to poczucie bezpieczeństwa i tego, że pas w trakcie jazdy nie przesunie się w górę i nie zacznie naciskać na brzuch. Koszt, w zależności od materiału, z którego gadżet został wykonany, waha się od 150 do 400 zł.

Kiedy zaczyna się kopanie

Lekarze zalecają, aby od 24. tygodnia ciąży przyszła mama monitorowała ruchy płodowe swojego dziecka. Często jednak dokładne obserwacje są kłopotliwe, kobiety o nich zapominają albo nie potrafią rozpoznać aktywności malucha.

Aby to ułatwić, zaprojektowano babyKick, czyli urządzenie, które pomaga w liczeniu ruchów płodowych. Po zaprogramowaniu i wpisaniu odpowiedniego tygodnia ciąży urządzenie informuje, czy liczba "kopnięć" dziecka jest prawidłowa. Gdyby działo się coś złego, babyKick od razu poinformuje o tym mamę, dzięki czemu może natychmiast zaregować. Cena tego urządzenia wynosi ok. 200 zł.

Ciąża XXI wieku

Z pomocą przyszłej mamie przychodzą też liczne aplikacje na smartfona. Jedne z nich niemal prowadzą ciążę, informując kobietę o tym, jak wygląda dziecko, ile mierzy i waży. Inne łączą się z Facebookiem i pozwalają na bieżąco informować znajomych o przebiegu ciąży. Kolejne pozwalają zaplanować sam poród. Przypominają o zbliżającym się rozwiązaniu i wskazują, co kobieta powinna zabrać ze sobą do szpitala. Są też takie aplikacje, które będą towarzyszyć przyszłym rodzicom w kompletowaniu wyprawki i prowadzeniu pamiętnika ciąży.

Tylko od nas zależy, które wynalazki, gadżety i aplikacje okażą się pomocne w trakcie tych 9 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że mają one ułatwiać, a nie utrudniać życie, dlatego nie warto otaczać się zbędnymi nowościami, które będą zakłócać oczekiwanie na potomka.

Nie wiesz, co powinnaś kupić przed narodzinami maluszka? Porozmawiaj o tym z innymi mamami na naszym forum

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wyprawka dla mamy
Wyprawka dla mamy

Ubrania ciążowe

Ubrania ciążowe

Ubrania ciążowe podkreślają zmieniającą się w czasie ciąży kobiecą figurę. Obecnie rzadko są to nieładne workowate i zwisające ciuchy w bladych kolorach. W zależności od możliwości finansowych, możemy sobie sprawić praktycznie każdy rodzaj ubrania, w...

Wyprawka dla mamy

Bluzka ciążowa

Dla kobiet w ciąży utrzymanie modnego stylu jest ogromnym wyzwaniem. W tym szczególnym czasie dochodzi do znacznego wzrostu masy ciała. Jest to szczególnie zauważalne w obrębie brzucha, który zwiększa swoje rozmiary wraz ze wzrostem płodu z miesiąca na...

Wyprawka dla mamy

Poduszka ciążowa

Poduszka ciążowa to zazwyczaj poduszka bardzo duża, umożliwiająca wygodne spanie na boku. Jest to szczególnie korzystne dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży, kiedy rosnący brzuszek zaczyna przeszkadzać - także w spaniu. Sny kobiet w ciąży są niesamowicie...

Wyprawka dla mamy

Wybór smoczka dla dziecka

Wybór smoczka dla dziecka

Wybór smoczka dla dziecka to niełatwa sprawa. Doradzimy, jak wybrać odpowiedni dla twojej pociechy.

Wyprawka dla mamy

Poduszka dla ciężarnych

Poduszka dla ciężarnych

Kłopoty ze snem są powszechnym problemem wśród kobiet spodziewających się dziecka. Wiele ciężarnych doświadcza trudności z zasypianiem lub kontynuowaniem snu. W takiej sytuacji pomocne są specjalne poduszki przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Wyprawka dla mamy

Przydatne gadżety dla kobiet w ciąży

Przydatne gadżety dla kobiet w ciąży Odtwórz wideo

Najlepsze gadżety dla kobiet w ciąży Masz problemy ze spaniem w ciąży? Wypróbuj specjalną poduszkę. Potrzebujesz wygodnych ubrań, ale czy na pewno musisz kupować nowe? Zobacz, jaki gadżet zamieni codzienne ubrania w te ciążowe. Jakich jeszcze gadżetów...

Wyprawka dla mamy

Poduszka dla kobiet w ciąży

Kłopoty ze snem są powszechnym problemem wśród kobiet spodziewających się dziecka. Wiele ciężarnych doświadcza trudności z zasypianiem lub kontynuowaniem snu. W takiej sytuacji pomocne są specjalne poduszki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pomagają one...

Testy i recenzje

Nadzwyczajni Studio Projektowe

Nadzwyczajni Studio Projektowe

Nadzwyczajni Studio Projektowe: Wynalazki Projektuj wynalazki dla nadzwyczajnych postaci i rozwijaj swoją wyobraźnię i kreatywność. Nadzwyczajni

Patronaty

"Przełomowe wynalazki" - Wydawnictwo Debit

"Przełomowe wynalazki" - Wydawnictwo Debit

"Przełomowe wynalazki" od Wydawnictwa Debit to wyjątkowa książka, która dodatkowo zawiera modele do wykonania. Pozycja ta prezentuje najważniejsze (...) osiągnięcia ludzkiej myśli - wynalazki i teorie, które zmieniły...