Krwawnik pospolity. Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Krwawnik pospolity jest ziołem zalecanym kobietom, które cierpią z powodu zaburzeń miesiączkowania. Napar z tego zioła może przynieść znaczącą ulgę podczas bolesnych menstruacji. Jakie właściwości ma krwawnik pospolity? Gdzie go szukać? Czy są jakieś skutki uboczne i przeciwwskazania?
1. Krwawnik pospolity - co to za roślina?
Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) jest rośliną z rodziny astrowatych. Jest niskim zielem, osiągającym do 80 cm wysokości. Ma delikatne włoski na liściach i łodydze, same liście zaś są drobne, podwójne i potrójne, zakończone białym szpicem. Kwiaty i owoce tej rośliny mają kolor biały.
Ziele to rośnie w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. W Polsce znajdziemy je na łąkach, pastwiskach i ugorach.
Krwawnik pospolity jest polecany w naturalnej medycynie kobietom na bóle miesiączkowe. Jest powszechnie dostępny - możemy go znaleźć na terenie całej Polski, dlatego to tanie i naturalne rozwiązanie na problemy z cyklem.
Warto pamiętać jednak, że krwawnik pospolity może być stosowany jedynie w odpowiednio przygotowanej postaci, według zaleceń. Spożycie surowego, nieprzetworzonego ziela może doprowadzić do zatrucia z objawami takimi jak wysypka, oszołomienie i bóle głowy.
2. Krwawnik pospolity - właściwości
Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego wykazują jego kwiaty oraz liście. Można je stosować wewnętrznie jak np. napar, herbatę czy nalewkę, a także zewnętrznie w formie okładów na skórę.
Dobroczynne działanie krwawnika pospolitego znano już w czasach średniowiecza, gdy wykorzystywano go przede wszystkim w celu zapobiegania krwotokom.
Krwawnik pospolity zawiera m.in.:
- cholinę;
- magnez;
- potas;
- witaminę C;
- olejki eteryczne;
- witaminę K;
Taniny, które znajdują się w krwawniku, wykazują działanie ściągające, nadają także gorzki smak zielu oraz jego przetworom. Flawonoidy z kolei działają przeciwbólowo, rozkurczowo i przeciwzapalnie.
Warto wspomnieć o charakterystycznym związku występującym w krwawniku - chamazulenie hamującym reakcje alergiczne i zapalne oraz o achilleinie, która, chociaż zaliczana jest do związków cyjanogennych szkodliwych dla ludzi, w niewielkich ilościach może hamować krwotoki.
Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego:
- właściwości przeciwzapalne;
- pobudzanie apetytu;
- działanie rozkurczowe;
- funkcje moczopędne;
- funkcje odkażające;
- aktywność hamująca krwawienie;
- pobudzanie soków trawiennych.
3. Krwawnik pospolity na bóle miesiączkowe
Roślina ta zalecana jest kobietom borykającymi się z bolesnymi cyklami. Krwawnik pospolity:
- reguluje cykle;
- łagodzi skurcze macicy podczas bolesnych miesiączek;
- rozluźnia mięśnie;
- łagodzi bóle kręgosłupa na odcinku lędźwiowym;
- zapobiega infekcjom intymnym poprzez dezynfekujące działanie;
- zmniejsza upławy.
4. Krwawnik pospolity na inne dolegliwości
Roślina ta ze względu na swoje właściwości polecana jest także w przypadku:
- trądziku;
- w czasie odchudzania;
- chorób nerek;
- stanów zapalnych błony śluzowej;
- grypy i przeziębienia;
- zaburzeń trawienia oraz łaknienia;
- chorób stawów;
- wrzodów.
5. Krwawnik pospolity - przeciwwskazania
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa dzieci poniżej 12. roku życia, nie jest zalecane stosowanie krwawnika pospolitego w tej grupie wiekowej.
Podobnie w przypadku kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią. Z uwagi na silne działanie tej rośliny warto z niej w tym okresie zrezygnować. Należy zaprzestać stosowania tej rośliny również w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak wysypka lub zaczerwienienie skóry po wypiciu naparu czy też nalewki z krwawnika pospolitego.