Trwa ładowanie...

Kosmetyczna wyprawka – niezbędnik dla mamy i dziecka

Avatar placeholder
14.08.2018 11:56
Kosmetyczna wyprawka – niezbędnik dla mamy i dziecka
Kosmetyczna wyprawka – niezbędnik dla mamy i dziecka

Oczekując przyjścia na świat pierwszego dziecka większość przyszłych mam czyta różnego rodzaju poradniki i artykuły zawierające listy niezbędnych produktów pielęgnacyjnych. Ilość dostępnych kosmetyków jest jednak tak duża, że często można się w tym wszystkim pogubić i kupić wiele zbędnych rzeczy. Szczególnie, że główną zasadą, którą należy kierować się przy kompletowaniu kosmetycznej wyprawki dla noworodka i mamy jest "im mniej, tym lepiej".

1. Postaw na uniwersalność

Skóra noworodków i niemowląt jest cienka, bardzo wrażliwa i często ma tendencję do wysuszania, przez co nie zapewnia tak skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak skóra osoby dorosłej, a co za tym idzie wymaga specjalnego traktowania.

Szykując wyprawkę do szpitala musimy pamiętać przede wszystkim o tych potrzebach. Ilość produktów, a przy okazji i kosztów, możemy ograniczyć skupiając się na tych wielozadaniowych i odpowiednich nie tylko dla dziecka, ale również dla mamy. Zalicza się do nich Atoderm Huile de douche, który ma przyjemną kremową konsystencję, delikatnie oczyszcza oraz nawilża i odżywia skórę nawet do 24h, przez co nie ma konieczności stosowania balsamu po kąpieli – mówi Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog Bioderma.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Olejek nie szczypie w oczy, dzięki czemu idealnie sprawdzi się również do oczyszczenia i demakijażu twarzy mamy czy umycia skóry głowy noworodka. Drugim niesamowicie uniwersalnym produktem jest ABCDerm H2O czyli płyn micelarny, którym bez użycia wody mama może przemyć delikatną skórę na twarzy, ciele czy pupie dziecka, jak i oczyścić swoją skórę z zanieczyszczeń.

2. Krok po kroku

Podstawowym celem pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt jest jej oczyszczenie, nawilżenie i niedopuszczenie do podrażnień. Efekt ten osiągniemy pamiętając o kilku najważniejszych zasadach. Noworodki można myć kilka razy w tygodniu, natomiast po tym okresie zaleca się już codzienne kąpiele.

Rano skórę dziecka możemy przemyć płynem micelarnym ze względu na wygodną formę stosowania. Wieczorem natomiast warto wybrać kąpiel lub krótki prysznic o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała 36-37°C, po którym zastosujemy dostosowany do wrażliwej skóry dzieci krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała. Odchodzi się również od rutynowego stosowania po kąpieli popularnych niegdyś oliwek, które są zbyt tłuste i źle tolerowane przez skórę dzieci – wyjaśnia Agata Głaz-Chodyna.

Należy również pamiętać, aby w ciągu dnia przy każdorazowej zmianie pieluszki i po kąpieli zastosować krem zapobiegający odparzeniom pupy. Jeśli chodzi o główkę niemowlęcia wystarczy mycie 1–2 razy w tygodniu.

3. Skóra zdrowa czy atopowa?

Jakich produktów powinniśmy używać podczas rutyny pielęgnacyjnej? Wszystko zależy od tego czy nasze dziecko ma skórę całkowicie zdrową czy też atopową. W przypadku skóry bez zmian chorobowych wystarczy zastosować specjalny olejek myjący, np. Atoderm Huile de douche, który oczyści, nawilży i otuli skórę dziecka. W przypadku dzieci z AZS warto sięgać po produkty specjalistyczne zarówno do mycia, jak i do smarowania. Do kąpieli sprawdzi się delikatny, bezzapachowy żel Atoderm Intensive Gel Moussant, który oczyszcza skórę bez naruszenia warstwy hydrolipidowej skóry dziecka.

Produkt trwale odbudowuje barierę ochronną skóry poprzez zwiększenie syntezy białek i lipidów międzykomórkowych oraz dodatkowo działa antyseptycznie i ogranicza kolonizację bakterii chorobotwórczych. Żel może być stosowany zarówno do oczyszczania ciała jak i twarzy, pod prysznic i do kąpieli oraz co ważne od 1-go dnia życia. Po higienie skóry atopowej stosujemy odpowiedni balsam emolientowy dostosowany do potrzeb często mocno wysuszonej i swędzącej skóry. Najlepszą rekomendacją do pielęgnacji dzieci z AZS jest bezzapachowy balsam Atoderm Intensive Baume, który jest czymś więcej niż zwykłym emolientem – to produkt, który nie tylko natłuszcza, ale skutecznie odbudowuję uszkodzoną barierę ochroną. Dodatkowo dzięki licznym składnikom aktywnym eliminuje świąd, hamuje namnażanie gronkowca złocistego (który bardzo często bytuje na skórze pacjentów z atopowym zapaleniem skóry) i działa przeciwzapalnie. Co ważne może być stosowany zarówno w okresie zaostrzeń jak i remisji AZS, oraz w trakcie leczenia dermatologicznego kortykosteroidami – dodaje ekspert.

4. Wybierz dobrze

Wybierając produkt pielęgnacyjny dla dzieci warto szukać preparatów, które zawierają składniki nawilżające oraz natłuszczające, najlepiej te przebadane i dostosowane do wrażliwej skóry dziecka, takie jak wazelina, gliceryna czy olej canola. Wybieraj też produkty wzbogacone o składniki łagodzące takie jak alantoina, ramnoza czy mannitol.

Zwróć też uwagę czy na etykiecie znajduje się informacja, że produkt przeznaczony jest faktycznie dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Tego rodzaju kosmetyki powinny być również uniwersalne, więc jeśli mamy możliwość zastąpić żel myjący, szampon i balsam jednym produktem np. w postaci olejku myjącego to zróbmy to, bo w przypadku małych dzieci lepiej stosować zasadę im mniej tym lepiej. A zawartość jakich składników powinna sprawić, że odłożymy produkt z powrotem na półkę?

W przypadku produktów dla dzieci należy unikać głównie fenoksyetanolu, który jest niestety nadal dość często stosowanym konserwantem. Liczne badania wykazały, że fenoksyetanol może powodować skutki szkodliwe dla mózgu i układu nerwowego, po aplikacji bezpośrednio na skórę nawet przy umiarkowanym stężeniu. W 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, by nie stosować fenoksyetanolu bezpośrednio na skórę pupy niemowląt i małych dzieci – ostrzega Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog Bioderma. Obecnie ANSM zaleca, by nie używać tego składnika w ogóle w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 roku życia!

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze