Trwa ładowanie...

Kosmetyczka bobasa – co powinno w niej być?

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 16:07
Kosmetyczka bobasa – co powinno w niej być?
Kosmetyczka bobasa – co powinno w niej być?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest ogromnym wydarzeniem. Największe dylematy dotyczą kosmetyków do pielęgnacji, bo ich wybór jest niezwykle trudny. Podpowiadamy, jakie kosmetyki dla noworodka wybrać.

Liczba kosmetyków dla noworodków jest ogromna. Można je kupić zarówno w sklepach internetowych, drogeriach, jak i w hipermarketach. Są na wyciągniecie ręki, co wiąże się z tym, że często kupujemy ich zbyt dużo. Nie wszystkie kosmetyki są bowiem niezbędne dla maluszka. Czego zatem nie powinno zabraknąć w kosmetyczce dziecka?

spis treści

1. Krem na odparzenia

Nie trzeba go używać przy każdej zmianie pieluszki, lecz gdy pojawi się zaczerwienienie, warto mieć go pod ręką. Odparzenia pieluszkowe są niezwykle częste w przypadku noworodków i niemowląt. Mogą prowadzić do rozwoju zakażenia i nieprzyjemnego swędzenia.

2. Kosmetyki do kąpieli/żele myjące

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Noworodka warto kąpać codziennie. Maluch ulewa, poci się, stąd ta elementarna część higieny jest niezbędna. Idealnymi kosmetykami są tutaj emolienty, które bardzo dobrze nawilżają skórę, dokładnie ją przy tym myjąc. Emolienty są konieczne, gdy niemowlę ma problemy ze skórą. Można je z powodzeniem używać przy atopowym zapaleniu skóry.

Niemowlę w swojej kosmetyczce powinno mieć specjalne kosmetyki
Niemowlę w swojej kosmetyczce powinno mieć specjalne kosmetyki (123RF)

3. Chusteczki nawilżające i duże bawełniane waciki

Chusteczki sprawdzą się już w pierwszych godzinach życia dziecka. Zużywa się ich duże ilości, najczęściej w celu wytarcia dziecięcej pupy lub przemycia buźki. Jeśli dziecko jest alergikiem lub z jakiegoś powodu jego skóra nie toleruje popularnych chusteczek nawilżających, można wybrać te hipoalergiczne. Do codziennego przemywania dziecięcej pupy dobrze jest używać przegotowaną wodę, do celów higienicznych używając dużych bawełnianych wacików (najczęściej prostokątnych). To sposób szczególnie polecany dzieciom z problemami skórnymi oraz odparzeniami. Woda nie podrażni poranionej skóry, a przy tym dokładnie ją oczyści.

4. Nożyczki do paznokci

Zestaw do dziecięcego manicure produkuje wiele firm. Nożyczki lub cążki muszą być małych rozmiarów, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo (wybierać należy nożyczki z zaokrąglonym zakończeniem).

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

5. Zestaw do pielęgnacji pępka

Trudno tu wskazać konkretny kosmetyk dla niemowlęcia. Zdania na temat pielęgnacji kikuta pępowinowego są tutaj nieco rozbieżne. Niektóre położne zalecają wykorzystywać do tego celu 70-procentowy spirytus (sposób znany naszym mamom i babciom). Dzisiaj jednak wiele mówi się o tym, że do pielęgnacji pępka najlepiej używać zwykłego mydła dla dzieci lub tradycyjnego mydła szarego z dodatkiem środka bakteriobójczego. W tej kwestii najlepiej jednak doradzić się pediatry.

6. Sezonowy krem do twarzy

To niezbędny kosmetyk dla niemowlęcia, choć wielu rodziców o nim zapomina, kompletując wyprawkę. Zimą krem musi natłuszczać buzię, by zimno i wiatr nie uszkodziły delikatnego naskórka. Latem z kolei niezbędny jest krem z wysokim filtrem. Wybierając krem sezonowy, należy sprawdzić, od jakiego wieku można go stosować. Jeśli zaś dziecko jest alergikiem, przed posmarowaniem większej partii ciała najlepiej wykonać test alergiczny, nakładając odrobinę kremu, np. na dłoń dziecka.

Musisz to wiedzieć

7. Aspirator do nosa

On również musi znaleźć się w dziecięcej kosmetyczce. Jest niezbędny w czasie kataru, kiedy to konieczne jest odciąganie zalegającej w nosie wydzieliny.

8. Pieluchy

O nich rodzice najczęściej myślą w pierwszej kolejności. Popularnością cieszą się pieluszki jednorazowe, choć i te wielorazowe mają coraz większą liczbę zwolenników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze