Trwa ładowanie...

Koronawirus. Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci nie powstanie prędko? Ekspertka tłumaczy dlaczego

Avatar placeholder
25.09.2020 21:20
szczepoonka na COVID-19 dla dzieci nigdy nie powstanie?
szczepoonka na COVID-19 dla dzieci nigdy nie powstanie? (Getty Images)

Znani amerykańcy pediatrzy apelują, aby rozpocząć testy kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 z udziałem dzieci i młodzieży. Pierwsza szczepionka może pojawić się na rynku wiosną przyszłego roku, jednak będzie ona przeznaczona do podawania osobom dorosłym. Kiedy zaczną się badania z udziałem dzieci? Zdaniem ekspertki dr Ewy Augustynowicz nie stanie się to szybko z kilku powodów.

1. Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Obecnie w USA opracowywanych jest kilka szczepionek przeciw COVID-19, które weszły w trzecią, najbardziej zaawansowaną fazę badań klinicznych. W testach każdej szczepionki uczestniczy po kilkadziesiąt tysięcy ochotników. Wszystkie te osoby są dorosłe. Ośmiu znanych amerykańskich pediatrów ma łamach czasopisma "Clinical Infectious Diseases" apeluje, aby w końcu rozpocząć badania kliniczne również z udziałem dzieci i młodzieży.

Kiedy powstanie szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci?
Kiedy powstanie szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci? (Getty Images)

"Mimo tego, że w przypadku dorosłych i osób starszych testowanie szczepionek przeciw na COVID-19 przebiega w niespotykanie szybkim tempie, nie udało nam się jeszcze rozpocząć badań w populacji dzieci - powiedział dr Buddy Creech, pediatra, specjalista ds. chorób zakaźnych na Uniwersytecie Vanderbilt i jeden z autorów apelu. - Zamiast czekać na wyniki skuteczności szczepionki u dorosłych, zacznijmy pracę od oceny preparatu u nastolatków i coraz młodszych grup wiekowych, aby dowiedzieć się więcej o wielkości dawki, schemacie podania i potencjalnej skuteczności określonego rodzaju szczepionki przeciw COVID-19" - uważa Creech.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jak donosi CNN, firma Pfizer, która prowadzi badania kliniczne w ostatniej fazie, "aktywnie współpracuje z rządem nad potencjalnym planem badań w populacji dzieci". Firma Moderna, której szczepionka również jest się w trzeciej fazie badań klinicznych, również planuje rozpocząć testy z udziałem dzieci "w najbliższej przyszłości, pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych", w tym wypadku amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Wcześniej koncern AstraZeneca, który prowadzi badania nad szczepionką wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie, ogłosił, że w przyszłości zamierza testować kandydata na szczepionkę ChAdOX1-AZD1222 COVID-19 z udziałem dzieci. Badania obejmą uczniów między 5. a 12. rokiem życia.

Zobacz także: Zaszczep dziecko przeciwko grypie. Pediatra: Szczepionka nie chroni przed wirusem, ale przed groźnymi powikłaniami

2. Badania z udziałem dzieci wzbudzają kontrowersje

Zdaniem dr hab. Ewy Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH, szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci jeszcze długo nie powstanie.

- Dotychczas w badaniach klinicznych opracowywanych szczepionek przeciw COVID-19 brały udział osoby między 18. a 65. rokiem życia. Jeśli grupy te rozszerzano, to o osoby starsze lub dodatkowo z chorobami towarzyszącymi - tłumaczy ekspertka.

Według dr Augustynowicz są trzy powody, dla których szczepionki przeciwko COVID-19 nie są testowane z udziałem dzieci. Pierwszy z nich jest "regulacyjny", ponieważ jest to całkowicie nowa szczepionka, może ona być podawana testowo dzieciom, dopiero kiedy testy na dorosłych potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność działania. Do tej pory żaden z koncernów farmaceutycznych w Europie i USA nie zakończył trzeciej fazy badań klinicznych, więc wciąż za mało wiemy o działaniu szczepionki.

- Kolejnym aspektem jest to, że opracowywane szczepionki są tworzone na bazie nowych technologii, które wcześniej nie były zastosowane w szczepionkach u ludzi. Chodzi o szczepionki genetyczne mRNA oraz wektorowe z adenowirusem szympansim. To jest jeden z głównych powodów, dla których badania z udziałem dzieci raczej nie zaczną się przed zakończeniem wszystkich badań u dorosłych - tłumaczy ekspertka.

Augustynowicz podkreśla również, że nie ma presji, aby jak najszybciej zaczynać testy nad szczepionką przeciwko COVID-19 dla dzieci. Ostatnie badania potwierdziły, że dzieci mogą zakażać dorosłych koronawirusem i odgrywają dużą rolę w szerzeniu epidemii. Nie wiadomo jednak czy nowe szczepionki będą chroniły przed zakażeniem SARS-CoV-2, czy tylko przed zachorowaniem na COVID-19. Wiadomo, że dzieci nie są w grupie ryzyka zachorowania na COVID-19.

- Zawsze przy badaniach szczepionek w pierwszej kolejności pod uwagę są brane osoby najbardziej narażone. Więc jeżeli szczepionka, bądź szczepionki przeciw COVID-19 zostaną dopuszczone do obrotu, naszym celem będzie jak najszersze ich zastosowanie najpierw w grupach priorytetowych, jak na przykład pracowników ochrony zdrowia, a potem jak najszerzej w populacji dorosłych - opowiada dr Ewa Augustynowicz.

Zobacz także: Stany Zjednoczone: Pediatrzy nie przyjmują nieszczepionych dzieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze