Trwa ładowanie...

Ważna zmiana już od września. Koniec z "lewymi" zwolnieniami z WF-u?

Avatar placeholder
Agnieszka Wiśniewska 19.07.2022 16:07
Koniec ze zwolnieniami z WF-u
Koniec ze zwolnieniami z WF-u (Getty Images)

Minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, zapowiada zmiany w zwolnieniach z lekcji WF, które mają wejść w życie już od 1 września. Co się zmieni? Odpowiadamy!

Koniec ze zwolnieniami z WF-u
Koniec ze zwolnieniami z WF-u (Getty Images)
spis treści

1. Koniec ze zwolnieniami z WF-u

Paluszek i główka to szkolna wymówka, chyba większość z nas zna to przysłowie. Często słyszymy je w kontekście nieuczęszczania na szkolne zajęcia. Jednak niedługo takie "wymówki" mogą się skończyć.

Minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, zapowiedział zmiany w zwolnieniach z lekcji WF.

Nie oszukujmy się zajęcia z wychowania fizycznego, popularnie zwane "wuefem", nie cieszą się specjalną popularnością wśród uczniów, są raczej przykrym obowiązkiem, a nie okazją do aktywnego spędzenia czasu.

Unikaniu aktywności fizycznej w szkołach chce zapobiec minister sportu Kamil Bortniczuk. Na antenie radia RMF FM został zapytany o wysoki odsetek dzieci, które nie biorą udziału w zajęciach z wychowania fizycznego.

- Mówił pan o 30 proc. dzieci nieuczęszczających na lekcje WF-u. Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji WF, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny - ujawnił minister.

- Nadużywanie schorzeń czy niedomagań chorobowych, by zapewnić dziecku zwolnienie z tych zajęć, nie służy temu dziecku. Zajęcia WF są bardzo ważne nie tylko z perspektywy rozwoju sportowego, ale tez z perspektywy zdrowia, budowania kompetencji społecznych, umiejętności rywalizacji, współdziałania w zespole, przegrywania, wygrywania - dodał Bortniczuk.

Ocenił, że postulowane zmiany to "krok w dobrym kierunku, niewątpliwie takie zwolnienie będzie uzyskać trudniej, będzie ich mniej, będzie łatwiej też skontrolować te zwolnienia, które są wystawiane".

Ponad 30 proc. dzieci w Polsce nie ćwiczy
Ponad 30 proc. dzieci w Polsce nie ćwiczy (Getty Images)

Dodał, że "drugą potężną zmianą", która również będzie wprowadzona od 1 września, na razie pilotażowo na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie, jest "absolutnie unikatowy program - Narodowa Baza Talentów".

- W ramach programu każdy nauczyciel wychowania fizycznego będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych - wyjaśnił Bortniczuk.

Zdaniem ministra będzie to "świetne narzędzie do monitorowania tego, ile dzieciaków uczęszcza na WF, ile nie poddaje się tym testom, ile ma problemy z BMI, czyli z podstawowym wskaźnikiem określającym stosunek wagi do wzrostu".

2. Ponad 30 proc. dzieci w Polsce nie ćwiczy

Z badań wynika, że ponad 30 proc. dzieci w Polsce nie ćwiczy na WF-ie z powodu zwolnienia lekarskiego, nawet 75 proc. regularnie opuszcza zajęcia na podstawie usprawiedliwień od rodziców. Z czego to może wynikać?

- Moim zdaniem nie zawsze lub nie tylko chodzi o lenistwo, niechęć do ruchu w ogóle czy też jakąś modę na "niećwiczenie". Według mnie podstawową przyczyną sytuacji, która spowodowała tak negatywny stosunek do lekcji WF-u w szkołach, jest nie to, co się dzieje na tych zajęciach, ale przede wszystkim to, co następuje potem - tłumaczy psycholożka Dorota Zawadzka.

- Otóż "potem" wszyscy pachną, że użyję tu łagodnego określenia, właśnie potem. Szkoły rzadko kiedy dysponują infrastrukturą umożliwiającą dzieciom i młodzieży doprowadzenie się do stanu sprzed lekcji na boisku czy sali gimnastycznej. Co więcej, na ogół nie ma takiej możliwości, również ze względu na to, że trzeba zdążyć przed kolejnym dzwonkiem - dodaje.

Rodzice i nauczyciele przede wszystkim powinni się zastanowić co zrobić by zajęcia wychowania fizycznego przestały być przyczyną stresu i kompleksów a stały się okazją do pracy nad kondycją, sylwetką i możliwością fajnego spędzenia czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze