Trwa ładowanie...

Zwolnienie z w-f. Co powinno się w nim znaleźć, jak uzasadnić takie zwolnienie?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 04.11.2021 00:03
Zwolnienie z wf
Zwolnienie z wf (Adobe Stock)

Zwolnienie z wychowania fizycznego daje możliwość nieuczestniczenia w zajęciach bez żadnych konsekwencji. Jest wskazane, jeśli uczeń doznał urazu lub cierpi na przewlekłą chorobę. Zwolnienie może być jednorazowe, w przypadku np. złego samopoczucia dziecka lub długoterminowe. Jak napisać zwolnienie z w-fu? Jak uzasadnić takie zwolnienie?

spis treści

1. Powody zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego

Z jakich powodów możemy zwolnić dziecko z wychowania fizycznego? Warto mieć na uwadze, że sytuacja każdego ucznia jest inna tak jak powody zwolnienia go z tych zajęć. Jakie może być uzasadnienie zwolnienia z w-fu?

  • stany pourazowe;
  • problemy zdrowotne;
  • miesiączka;
  • złe samopoczucie dziecka;
  • rekonwalescencja;
  • niektóre zaburzenia psychiatryczne;
  • inne dolegliwości.
Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
W czym na w-f, czyli przegląd stylizacji na zajęcia sportowe
W czym na w-f, czyli przegląd stylizacji na zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe w szkole to nie rewia mody, ale od ładnego i wygodnego stroju zależy dobre samopoczucie

przeczytaj artykuł

2. Jak napisać zwolnienie z lekcji w-fu dla dziecka?

Rodzice mają możliwość napisania dziecku zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego, które obejmie jeden lub kilka dni. Takie zwolnienie może być napisane na komputerze (z odręcznym podpisem) lub ręcznie na kartce papieru.

Jakie informacje powinny znaleźć się na zwolnieniu z w-fu?

  • imię i nazwisko dziecka;
  • data;
  • czas, jaki obejmuje zwolnienie;
  • powód zwolnienia dziecka;
  • odręczny podpis rodzica.

3. Zwolnienie z w-fu a obecność dziecka na lekcji

Czy zwolnienie z zajęć w-fu powoduje, że uczeń nie musi być obecny na lekcji? Ta kwestia zależy od konkretnej placówki. Zwykle wymagana jest obecność dziecka, pomimo zwolnienia, aby mogło biernie uczestniczyć w zajęciach.

Jednak jeśli w-f jest pierwszą lub ostatnią lekcją, najczęściej po złożeniu pisemnego oświadczenia rodziców i za zgodą dyrekcji dziecko może zostać zwolnione również z tego obowiązku. Warto mieć jednak na uwadze, że rodzice w takiej sytuacji biorą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka w tym czasie.

4. Zbyt częste zwolnienia z w-fu wśród młodzieży

W ostatnich latach mamy do czynienia ze stale rosnącą tendencją do zwolnień z w-fu bez wyraźnych przyczyn. Dzieci coraz bardziej niechętnie w nich uczestniczą, co przyczynia się do wzrostu otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Warto mieć na uwadze, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia najmłodszych, a brak ruchu powoduje szereg schorzeń i dysfunkcji, które finalnie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Dlatego nie warto zwalniać dzieci z w-fu bez potrzeby, dzięki aktywności nasze dzieci zyskają zdrowie, pewność siebie i witalność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze