Komfort w połogu
Poród to wyjątkowe i wspaniałe wydarzenie w życiu każdej kobiety, a rodzące się dziecko to powód do dumy i wielkiej radości. U części kobiet w czasie trwania porodu wykonuje się zabieg nacięcie krocza, a u niektórych rodzących jego uszkodzenie pojawia się samoistnie podczas akcji porodowej. Mimo zszycia naciętego lub pękniętego krocza kobieta nadal odczuwa duży dyskomfort.
1. 6 tygodni po porodzie a zdrowie kobiet
Obrzęk, zaczerwienienie, ból, świąd, pieczenie oraz potencjalne ognisko zakażenia to problemy prawie każdej położnicy. Dolegliwości te w różnym stopniu mogą utrzymywać się nawet przez kilka do kilkunastu dni po porodzie, czyli w połogu. U niektórych kobiet dolegliwości powodują konieczność wizyty w szpitalu. Dlatego w takiej sytuacji ważne, a nawet niezbędne jest jak najszybsze zastosowanie skutecznego i jednocześnie pozbawionego działań niepożądanych miejscowego preparatu przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciw obrzękowego a jednocześnie znieczulającego.
Oczywiście stosowany preparat musi być całkowicie bezpieczny zarówno dla matki jak i jej nowonarodzonego dziecka. Powinien być również ogólnie dostępny i sprzedawany bez recepty-by jego kupienie nie stanowiło problemu dla i tak bardzo zajętej mamy. Na początku terapii można stosować począwszy od specjalistycznych płynów do higieny intymnej, po leki ordynowane przez ginekologów.
Z preparatów bez recepty wymienione powyżej kryteria spełnia niesteroidowy lek przeciwzapalny o wielokierunkowym działaniu, zawierający w swoim składzie zawiera chlorowodorek benzydaminy.
Preparat w trakcie stosowania praktycznie nie przenika on do krwi stosującej go kobiety, co zapewnia bardzo duże bezpieczeństwo, przy redukcji do minimum wystąpienia objawów ubocznych.
Lek działa również antyseptycznie, radykalnie zmniejszając możliwość nad każenia rany powstałej po nacięciu lub pęknięciu krocza oraz przyśpiesza proces jej gojenia.
Jest dostępny w postaci saszetek do łatwego sporządzania roztworu. Po przygotowaniu służy do przemywania okolic krocza. Najlepiej wykonywać je 1-2 razy dziennie / dawkowanie indywidualne /. Okres stosowania od kilku do kilkunastu dni w okresie wczesnego połogu.
Z licznych doświadczeń położników stosowanie preparatu w okresie wczesnego połogu radykalnie zmniejsza dyskomfort /ból, świąd, pieczenie/ towarzyszący kobietom w pierwszych dniach po porodzie i przyśpiesza ich powrót do dawnej kondycji i sprawności.
2. 6 tygodni po porodzie – wizyta u ginekologa
Nawet jeśli krocze goi się dobrze a ty czujesz się świetnie nie możesz zapomnieć o tym, że sześć tygodni po porodzie musisz odwiedzić ginekologa oraz zrobić niezbędne badania, aby dowiedzieć się czy wszystko jest w porządku. W trakcie tej wizyty ginekolog powinien sprawdzić wagę, ciśnienie krwi zbadać pochwę oraz szyjkę macicy. W badaniu USG sprawdzi czy macica odkurczyła się prawidłowo, skontroluje szyjkę macicy oraz jajniki Oceni również stan zewnętrznych narządów płciowych. aby sprawdzić, czy prawidłowo się goi. i czy nasz organizm powrócił już do stanu sprzed ciąży.
Podczas wizyty ginekolog powinien pobrać kobiecie cytologię. To krótkie i niebolesne badanie, które należy robić raz na 12 miesięcy. Obecnie pojawiła się także cytologia płynna, z której korzystają już niektóre placówki medyczne. Dzięki niej możemy otrzymać jeszcze dokładniejszy obraz tego, co się dzieje w ciele kobiety. Należy również zwrócić uwagę czym pobierana jest cytologia. Bardzo ważne, aby była to atestowana szczoteczka, a nie drewniany patyk z wacikiem.