Komary, wirusy i bakterie nie boją się siarczystych mrozów
Przyszły mrozy, więc zginą wirusy i komary - tak uważa wielu z nas. Naukowcy obalają jednak ten mit. Mróz nie jest straszny ani komarom ani bakteriom, a tym bardziej wirusom.
1. Wysoka temperatura i alkohol
Przeczytaj koniecznie
- Te dolegliwości najczęściej dotyczą kobiet. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej na ten temat
- O tej piramidzie się nie mówi. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Pediatra odpowie na Wasze pytania o dziecięce dolegliwości
- **Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?**
Pokonać wirusa możemy na kilka sposobów, jednak nie niską temperaturą. Możemy go zniszczyć działając na materiał genetyczny. Pomocne mogą się okazać także środki chemiczne. A jak radzić sobie domowymi sposobami?
Wirus nie lubi wysokiej temperatury. Skutecznym sposobem na zniszczenie go jest więc podgrzewanie do 60 stopni Celsjusza. Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, wakcynologa, jeśli chcemy pozbyć się wirusa, powinniśmy myć ręce w jak najcieplejszej wodzie, najlepiej z dodatkiem detergentów.
Pomóc może także alkohol. Nie chodzi jednak o picie, a dezynfekcję. Wirusy grypy nie lubią alkoholu, więc warto dezynfekować ręce i przedmioty, których dotykamy preparatami zawierającymi ten składnik. Należy jednak pamiętać, że zarazki mogą zniszczyć preparaty, które zawierają co najmniej 60-procentowy alkohol.
Kolejnym sposobem ochrony przed wirusami jest noszenie maseczek na twarz.
2. Bakterie i komary
Oporne na mróz są także bakterie. Nie giną w niskich temperaturach - są po prostu mniej aktywne. Po ociepleniu, podobnie jak wirusy, „wkraczają do akcji”. Nie jest również prawdą, że w czasie mrozu giną komary.
Dr Łukasz Depa z Katedry Zoologii Uniwersytetu Śląskiego, w rozmowie z portalem Silesion.pl, wyjaśnił, że komary są istotami przystosowanymi do naszego klimatu i mogą przetrwać mrozy. Chowają się w różnego rodzaju szparach, dziurach, w glebie i budynkach. Nie straszny jest im nawet śnieg. Poza tym komary to osobniki zmiennocieplne. Gromadzą w swoim organizmie glicerol, który chroni je zimą. Przetrwają także w wodzie, o ile nie zamarznie cały zbiornik wodny.