Komary będą trzymać się z daleka. Wystarczy zmienić mydło
Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Virginia Tech w USA, którzy badali związek między zapachem człowieka a przyciąganiem lub odstraszaniem komarów. Okazuje się, że ogromne znaczenie ma mydło, którego używamy na co dzień. Jeden z zapachów wykazał szczególne działanie.
1. Zapach mydła i komary
Zapewne każdy z nas zauważył, że jedne osoby przyciągają komary bardziej, a inne mniej. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale wyniki badań opublikowane w "iScience" pokazały pewną zależność.
"Ponad 60 proc. zapachu ciała po umyciu pochodzi z mydła, a nie z naturalnych woni" - pisze Clement Vinauger, główny twórca badania. "Dodatkową sprawą jest to, że nie jest to po prostu dodawanie pewnych substancji do zapachu naszego ciała, ale zastępowanie przez nie niektórych związków chemicznych przy jednoczesnym eliminowaniu innych, które są zmywane" - dodaje.
Wnioski brzmią więc następująco: "Zmieniając zapach mydła, osoba, która już przyciąga komary bardziej niż przeciętnie, może jeszcze wzmocnić lub przeciwnie, zmniejszyć ten efekt" - czytamy w komunikacie udostępnionym przez badacza.
2. Badanie nad komarami i zapachem
W badaniu uczestniczyły cztery osoby, których zapach poddano analizie (zarówno przed tym, jak się umyły, jak i po tej czynności). Badacze poprosili, aby użyli czterech różnych mydeł.
Podczas badania do siatki wpuszczono komary. W środku były dwa kubki z ekstraktami zapachowymi pochodzącymi z ciał ochotników. W jaki sposób je pobrano? Uczestnicy nosili na przedramieniu specjalne nylonowe rękawy. Testy zostały przeprowadzone w różnych kombinacjach.
"W ten sposób możemy naprawdę zmierzyć, jak zapach mydła wpływa na większą lub mniejszą atrakcyjność danej osoby dla komarów. Odkryliśmy, że nie wszystkie mydła mają taki sam wpływ na każdego z ochotników" - twierdzi Vinauger.
Do jakich jeszcze wniosków doszli naukowcy? Do trzech z czterech mydeł, które miały kwiatową lub owocową woń, komary lgnęły bardziej. Jedno z nich nie było dla komarów atrakcyjne. Było to mydło o zapachu kokosowym.
"Było to dla nas bardzo interesujące, bo w literaturze istnieją dowody na to, że podwyższenie poziomu niektórych kwasów tłuszczowych, takich jak te znajdujące się w pochodnych oleju kokosowego, może służyć jako środek odstraszający komary i inne owady" - twierdzi autor badania.
Jednocześnie badacze uważają, że dezodoranty, produkty do prania oraz inne detergenty również mogą wpływać na przyciąganie lub odstraszanie komarów.
Przypomnijmy, że na ukąszenia komarów wrażliwe są szczególnie dzieci.. Maluchy są bardziej podatne na ciężkie reakcje alergiczne, które mogą obejmować: duże rany po ukąszeniach, obrzęki i zaczerwienienia w okolicach ukąszeń, pokrzywkę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl