Kolejny krok w rozwoju – jak zachęcić do niego niemowlę?

Dzieci rozwijają się w niezwykle szybkim tempie. Każda umiejętność przychodzi jednak w odpowiednim czasie.

By dziecko postawiło pierwszy krok, musi wcześniej dużo trenować. Zaczyna już w brzuchu mamy, gdy macha nóżkami, kopie i uderza nimi. Będąc już na świecie, również wiele ćwiczy. Leży na brzuchu, wzmacniając mięśnie, raczkuje, wstaje przy pomocy drugiej osoby lub trzymając się mebli, a dopiero na samym końcu – samodzielnie rusza, by poznawać świat.

Polecane wideo:

Tak jest z niemal każdą umiejętnością, co dorosłym jest czasem trudno zrozumieć. Każdy bowiem z niecierpliwością czeka na pierwsze słowa dziecka, pierwsze kroki, pierwszy uśmiech. A na to wszystko potrzebny jest czas. Choć nie wolno niczego przyspieszać, można tak stymulować rozwój malucha, by nieco szybciej osiągnął poszczególne kroki w rozwoju.

Potrzeby dziecka a kroki milowe w jego rozwoju

Noworodek w pierwszych dniach potrzebuje przede wszystkim snu i jedzenia. Dopiero po kilku tygodniach zacznie interesować się otaczającym go światem i intensywnie się go uczyć. Warto mu pomóc uczynić tę naukę przyjemniejszą. Do tego celu można wykorzystać matę gimnastyczną. Na początku zapewni ona rozrywkę niemowlęciu, które leżąc na plecach, może bawić się ośmioma stymulującymi zabawkami, które grzechoczą, brzęczą i klekoczą. Dziecko w ten sposób ćwiczy zdolności motoryczne.

Nieco starsze niemowlę z kolei zaciekawione będzie kierownicą z lusterkiem i klaksonem, który uruchamia 30 minut wesołej muzyki. Zabawkę wzbogacono w migające światełka i łagodne dla ucha sygnały dźwiękowe. Jeśli chcemy zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, wystarczy obniżyć kierownicę. Jest to ciekawe rozwiązanie, zważywszy na to, że są maluchy, które nie tolerują tej pozycji. A jest ona niezwykle ważna dla rozwoju dziecka.

Wspomniana mata ma ponadto jeszcze jeden walor: producent dwustronnie zabudował ją materiałowym obramowaniem, na którym znajdują się kolorowe rysunki. Będą one przyciągać uwagę maluszka, stymulować go do rozglądania się, a tym samym – do odwracania główki. Niemowlę będzie ponadto starać się wyciągać rączki ku interesującym go przedmiotom.

Wszystkie te ćwiczenia są niezwykle ważne i pomogą szybciej dziecku usiąść. Jego mięśnie będą bowiem gotowe na ten ważny krok, a osiągnięte to zostanie w sposób całkowicie naturalny i zdrowy dla maluszka.

Gdy zauważymy, że dziecko jest na tyle silne, że wykazuje chęć wstawania, można zamontować mu na obręczy łóżeczka zawieszkę, np. z karuzeli. Jest ona miękka, pozbawiona niebezpiecznych elementów. Nic zatem nie grozi maluszkowi, który chcąc dotknąć misie, wstanie po raz pierwszy. To ogromy sukces i kolejny etap rozwoju, który przybliża niemowlę do postawienia pierwszych samodzielnych kroków.

Warto pamiętać, by nie robić niczego na siłę. Sadzanie czy też stawianie na nóżkach, gdy maluch nie jest na to gotowy, może wyrządzić wiele szkody. Dziecko musi samodzielnie przechodzić z jednego etapu rozwoju w drugi, nieco bardziej zaawansowany. Dzieje się to wówczas w sposób łagodny i naturalny.

Agnieszka Gotówka, 7 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojne niemowlę

mogą być nadmiernie spokojne, by potem stać się nad wyraz nerwowe i płaczliwe. Zazwyczaj nadwrażliwość niemowląt mija po kilku miesiącach (...) . U tych, u których nie mija, może przerodzić się na dalszych etapach rozwoju...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Metoda Bobath

? Usprawnianie dzieci metodą NDT-Bobath Rehabilitacja dzieci metodą Bobath ma pomóc chorym maluchom we wszechstronnym rozwoju i osiągnięciu (...) mózgowym. Rozwój niemowląt z dziecięcym porażeniem mózgowym przebiega...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę ślini się

Obfite ślinienie się niemowlaka wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Czasami ślinotok pojawia się na długo przed wyrzynaniem się ząbków i wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. Po co dziecku ślina? Po pierwsze, do nawilżania śluzówki jamy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 12 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

maluchami; jest nieufne wobec obcych i boi się nieznajomych. Dziecko 12 miesiąc - rozwój fizyczny 12. miesiąc życia dziecka to czas (...) , który wraca z pracy, i z niecierpliwością oczekuje widoku...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę po szczepieniu

Niemowlę po szczepieniu ochronnym często bywa apatyczne, marudne, osłabione i ospałe. Po wyjściu z gabinetu lekarskiego uważnie obserwujesz maluszka i przez kilka dni martwisz się, czy wszystko jest w porządku. Niektóre reakcje poszczepienne są prawidłowe,...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

, zwłaszcza jeśli noworodek jest ich pierwszym dzieckiem. Oprócz obaw o zdrowie maluszka często pojawiają się bowiem wątpliwości odnośnie do rozwoju (...) rozwój noworodka? Umiejętności noworodka Już po pierwszym...