Kolejny krok w rozwoju – jak zachęcić do niego niemowlę?

Dzieci rozwijają się w niezwykle szybkim tempie. Każda umiejętność przychodzi jednak w odpowiednim czasie.

By dziecko postawiło pierwszy krok, musi wcześniej dużo trenować. Zaczyna już w brzuchu mamy, gdy macha nóżkami, kopie i uderza nimi. Będąc już na świecie, również wiele ćwiczy. Leży na brzuchu, wzmacniając mięśnie, raczkuje, wstaje przy pomocy drugiej osoby lub trzymając się mebli, a dopiero na samym końcu – samodzielnie rusza, by poznawać świat.

Polecane wideo:

Tak jest z niemal każdą umiejętnością, co dorosłym jest czasem trudno zrozumieć. Każdy bowiem z niecierpliwością czeka na pierwsze słowa dziecka, pierwsze kroki, pierwszy uśmiech. A na to wszystko potrzebny jest czas. Choć nie wolno niczego przyspieszać, można tak stymulować rozwój malucha, by nieco szybciej osiągnął poszczególne kroki w rozwoju.

Potrzeby dziecka a kroki milowe w jego rozwoju

Noworodek w pierwszych dniach potrzebuje przede wszystkim snu i jedzenia. Dopiero po kilku tygodniach zacznie interesować się otaczającym go światem i intensywnie się go uczyć. Warto mu pomóc uczynić tę naukę przyjemniejszą. Do tego celu można wykorzystać matę gimnastyczną. Na początku zapewni ona rozrywkę niemowlęciu, które leżąc na plecach, może bawić się ośmioma stymulującymi zabawkami, które grzechoczą, brzęczą i klekoczą. Dziecko w ten sposób ćwiczy zdolności motoryczne.

Nieco starsze niemowlę z kolei zaciekawione będzie kierownicą z lusterkiem i klaksonem, który uruchamia 30 minut wesołej muzyki. Zabawkę wzbogacono w migające światełka i łagodne dla ucha sygnały dźwiękowe. Jeśli chcemy zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, wystarczy obniżyć kierownicę. Jest to ciekawe rozwiązanie, zważywszy na to, że są maluchy, które nie tolerują tej pozycji. A jest ona niezwykle ważna dla rozwoju dziecka.

Wspomniana mata ma ponadto jeszcze jeden walor: producent dwustronnie zabudował ją materiałowym obramowaniem, na którym znajdują się kolorowe rysunki. Będą one przyciągać uwagę maluszka, stymulować go do rozglądania się, a tym samym – do odwracania główki. Niemowlę będzie ponadto starać się wyciągać rączki ku interesującym go przedmiotom.

Wszystkie te ćwiczenia są niezwykle ważne i pomogą szybciej dziecku usiąść. Jego mięśnie będą bowiem gotowe na ten ważny krok, a osiągnięte to zostanie w sposób całkowicie naturalny i zdrowy dla maluszka.

Gdy zauważymy, że dziecko jest na tyle silne, że wykazuje chęć wstawania, można zamontować mu na obręczy łóżeczka zawieszkę, np. z karuzeli. Jest ona miękka, pozbawiona niebezpiecznych elementów. Nic zatem nie grozi maluszkowi, który chcąc dotknąć misie, wstanie po raz pierwszy. To ogromy sukces i kolejny etap rozwoju, który przybliża niemowlę do postawienia pierwszych samodzielnych kroków.

Warto pamiętać, by nie robić niczego na siłę. Sadzanie czy też stawianie na nóżkach, gdy maluch nie jest na to gotowy, może wyrządzić wiele szkody. Dziecko musi samodzielnie przechodzić z jednego etapu rozwoju w drugi, nieco bardziej zaawansowany. Dzieje się to wówczas w sposób łagodny i naturalny.

Agnieszka Gotówka, 4 miesiące temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Napięcie mięśniowe u niemowląt

się i nakłania, by wyszukiwali niepokojące objawy w rozwoju ruchowym własnego dziecka. Tymczasem każdy maluch jest inny i ma własne tempo rozwoju. Napięcie (...) na zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojne niemowlę

mogą być nadmiernie spokojne, by potem stać się nad wyraz nerwowe i płaczliwe. Zazwyczaj nadwrażliwość niemowląt mija po kilku miesiącach (...) . U tych, u których nie mija, może przerodzić się na dalszych etapach rozwoju...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 7 miesiąc

większość z napotkanych przedmiotów do buzi. Rozwój fizyczny dziecka - 7. miesiąc Siedmiomiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze zbyt długo siedzieć (...) , z którego będzie uczył się samodzielnie pić. Rozwój...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rehabilitacja dziecka

rozwoju ruchowego dzieci oraz w odniesieniu do osiągnięć medycznych w dziedzinie neurofizjologii. Metoda NDT-Bobath ma pomagać we wszechstronnym (...) rozwoju dziecka w taki sposób, by w przyszłości mogło być na tyle...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 12 miesiąc

 miesiąc rozwoju dziecka 7 miesiąc rozwoju dziecka 8 miesiąc rozwoju dziecka 9 miesiąc rozwoju dziecka 10 miesiąc...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Odruchy noworodka

dla swojego rozwoju umiejętności. Warto wiedzieć, jakie odruchy u noworodka są naturalne - w ten sposób można lepiej poznać własne dziecko i jego reakcje (...) odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest...