4 z 6Cyberprzemoc
W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o różnorodnych formach cyberprzemocy szerzącej się wśród młodych ludzi. Cyberprzemoc to nic innego jak dręczenie, poniżanie i wyśmiewanie osób przy pomocy narzędzi elektronicznych i internetu. Najczęściej polega na rozsyłaniu wiadomości, włamywaniu się na pocztę lub komunikatory w celu kradzieży prywatnych materiałów, a także zbieranie informacji, które zostają wykorzystywane do zastraszania, czy kradzież tożsamości.
Jedną z form cyberprzemocy jest cyberbullying, który dotyczy głównie nękania dzieci przez ich rówieśników. Młodzież w sieci czuje się bezkarna i uważa, że intenecie staje się bezpieczniejsza i anonimowa, przez co może uniknąć opinii publicznej. Młodzi ludzie mają wrażenie, że w sieci mogą wyrażać swoje zdanie i nie narażać się na konsekwencje. Związane jest to również z niskim poczuciem empatii współczesnej młodzieży, poprzez promowanie zachowań antyspołecznych i agresywnych.
W ten sposób nastolatkowie myślą, że podkreślają swoją życiową niezależność i wyjątkowość, która wydaje im się tak ważna w okresie dojrzewania. Bardzo często jednak, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie wywołują ich działania. Ofiarami cyberbullyingu najczęściej są dzieci nieśmiałe, które posiadają niską samoocenę, bądź zupełne przeciwieństwo, czyli osoby zbyt pewne siebie lub wyróżniające się charakterystycznym wyglądem i zachowaniem.
Cyberprzemoc jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ nawet po ukaraniu sprawcy istnieje prawdopodobieństwo, że kopie obraźliwych materiałów znajdują się np. na komputerach innych użytkowników, co naraża ofiarę na powtórzenie się sytuacji.
Co ciekawe na świecie użytkownicy Snapchata oglądają około 10 miliardów filmików dziennie, 54 proc. użytkowników korzysta z aplikacji codziennie, a każdej sekundy jest wysyłane około 9000 snapów. W Polsce skok popularności aplikacji wzrósł od 2016 rok. Obecnie w Polsce jest ponad 1,3 milionów użytkowników tej aplikacji, 60 proc. użytkowników to kobiety. Podobnie jak w innych krajach 82 proc. to użytkownicy do 24 roku życia, połowę z tego stanowią osoby w wieku od 13 do 18 lat. A czy twoje dziecko korzysta ze Snapchata?
Zobacz także: Co dziesiąte dziecko narażone na poważne zaburzenia psychiczne. Decyduje jeden czynnik