Kolczyk w nosie – rodzaje przekłuć
Piercing ma wielu zwolenników. Kolczyki najczęściej kojarzymy z kobiecymi uszami, jednak to nie jedyne miejsce, gdzie może pojawić się taka ozdoba. Popularny, zwłaszcza wśród młodzieży, jest kolczyk w nosie. Czy to dobra lokalizacja dla biżuterii?
1. Jakie są rodzaje kolczyków w nosie?
Piercing nosa dziś nie ma już w sobie nic z ekstrawagancji. Najczęściej jest niewielkich rozmiarów i wręcz niewidoczny, stąd stanowi ciekawą ozdobę, na którą decydują się i kobiety, i mężczyźni.
Najczęściej spotykanym rodzajem kolczyka w nosie jest nostril, w którym kolczyk zlokalizowany jest w płatku nosa z lewej lub prawej strony. Jego odmianą jest high nostril – biżuteria przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową. W obu przypadkach kolczyk jest najczęściej niewielkich rozmiarów.
Kilka lat temu bardzo popularny był septum, rodzaj kolczyka w nosie, który wykonany jest w przegrodzie nosa w miejscu, w którym nie ma chrząstki. W tej lokalizacji najczęściej zakładane są kółeczka i podkowy.
Dość bolesny jest zabieg bridge, w którym skóra przekuwana jest nad nosem, między oczami. Konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. W tym miejscu najczęściej stosowaną biżuterią jest sztanga.
Najrzadziej spotykanym rodzajem kolczyka w nosie jest nasallang. W tym przypadku przekłucie przechodzi przez parę nozdrzy i przegrodę nosową w najszerszej części nosa. Tu najczęściej spotykane są banany i sztangi.
2. Jak goi się kolczyk w nosie?
Nos to szczególna lokalizacja dla biżuterii. To właśnie tam toczy się najczęściej pierwsza walka z bakteriami i wirusami, które wnikają do naszego organizmu.
Dobrze wykonany zabieg powinien jednak nie nastręczać problemów. By jednak tak się stało, piercing nosa powinien być zrobiony w cieszącym się dobrą sławą salonie, w którym przestrzega się zasad higieny.
Czy przekuwanie nosa boli? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla niektórych osób zabieg będzie dotkliwy, inni poczują tylko lekki dyskomfort. Na początku w miejscu przekłucia pojawić się może zaczerwienienie, dyskomfort i ból, które składają się na naturalny proces gojenia się rany.
Najszybciej goi się przekłucie typu nostril. Po ok. 4-6 tygodniach powinniśmy zapomnieć o dyskomforcie i cieszyć się z ozdoby. Dłużej goi się septum, co trwać może nawet 3 miesiące. Z kolei nawet rok może trwać pełne zagojenie się przekłucia typu bridge.
Niepokojące sygnały w przypadku kolczyka w nosie to m.in. żółta lub zielona wydzielina. Infekcja może w tym przypadku doprowadzić do deformacji chrząstki.
3. Jaki rodzaj kolczyka w nosie wybrać?
Biżuterii tego rodzaju jest całe mnóstwo. Należy jednak zwracać uwagę na tworzywo, z którego został wykonany kolczyk. Nie może to być ani srebro, ani złoto, gdyż mogą one wywołać reakcje alergiczne.
Polecana jest stal chirurgiczna i tytan, które najczęściej nie uczulają i nie zawierają niklu. Najczęściej odpowiedni kolczyk w nosie możemy kupić w salonie piercingu. Warto też zaznaczyć, że taka biżuteria zakładana jest na stałe. Jej wymiana nie jest konieczna.
Pamiętajmy też, że samodzielne przekłucie nosa może być bardzo niebezpieczne. Grozi nie tylko uszkodzeniem małżowiny, ale też niesie ze sobą ryzyko infekcji.
4. Kolczyk w nosie. O czym musisz pamiętać?
W czasie gojenia się rany należy mieć na uwadze kilka zasad. Najważniejsze to przestrzeganie zasad higieny. Nie wolno dotykać rany brudnymi rękoma. Nie należy też korzystać z basenu i nakładać makijażu w okolicy nosa. Warto też delikatnie poruszać kolczykiem w trakcie gojenia się rany, ale zawsze wcześniej trzeba umyć ręce!
Kolczyk w nosie to zarówno sposób na wyrażenie siebie, jak i ładna ozdoba. Wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z ekstrawagancją, może być bowiem tak delikatny, że mało kto go zauważy.